Etapă de încălzire pentru derbyul campionatului mehedințean

Mihai Andries 17 Apr. 2013, 17:10 Ligi județene
Etapă de încălzire** pentru derbyul campionatului mehedințean

Baia de Aramă și Recolta Dănceu, singurele echipe rămase în cursa pentru locul I, au câștigat la scor de tenis în etapa a XVIII-a a Ligii a IV-a Mehedinți. Dacă liderul a trecut, pe propriul teren, cu 6-3 de Dunărea Pristol, Recolta Dănceu s-a impus cu 6-2 la Pătulele. Cosmin Tăerel (’15), Constantin Negrescu (’18), Gabriel Enea (’41), Gabriel Balint (’65, ’80) și Cătălin Chirfot (’72) au marcat pentru ocupanta locului secund, în timp ce gazdele au punctat prin Liviu Calea (’74) și Vasile Gogonea (’84).

Mult mai disputat a fost meciul de la Baia de Aramă, unde oaspeții se apropiaseră, la jumătatea reprizei secunde, la un singur gol, când tabela indica scorul de 4-3. Echipa antrenată de Ovidiu Brehui a înscris prin Relu Țurai (’18, ’51), Costinel Stanciu (’35, ’42), Gheorghe Gădăleanu (’66) și Valeriu Ungureanu (’80 – autogol), iar Robert Sârbescu (’22) și Denis Gușiță (’60, ’63) au găsit breșele în defensiva liderului, care nu mai primise trei goluri într-un meci, în acest sezon.

La mijlocul săptămânii trecute, CS Baia de Aramă susținuse, în devans, meciul-restant cu CS Strehaia, contând pentru etapa a XVI-a, care fusese anulată din cauza zăpezilor și reprogramată pentru luna mai. Învingătoare cu 3-1, echipa lui Brehui s-a distanțat la 9 puncte în fruntea clasamentului, dar are un joc în plus. Sâmbătă, de la ora 17, pe terenul din Jiana, primele două clasate se vor întâlni în derby-ul campionatului. În cazul unui succes, Baia de Aramă poate fi deja considerată câștigătoarea Ligii a IV-a Mehedinți

Arbitru bătut la Vrata

În Liga a V-a, etapa a XVIII-a s-a evidențiat prin incidențele de la meciul Voința Vrata – Voința Oprișor. În minutul 80, doi jucători ai echipei gazdă, Florinel Pârvulescu și Ionuț Moraru, nemulțumiți de sancțiunile primite, l-au lovit în repetate rânduri, cu picioarele, pe arbitrul Andrei Peagu, moment în care pe teren au pătruns și spectatorii, iar meciul a fost interupt, la scorul de 5-2 pentru oaspeți.

2. Dănceu        17    15    0    2    70-14    45
3. Minerul        17    12    1    4    65-11    37
4. Phoenix        16    11    3    2    42-15    36
5. Pristol        17    9    3    5    56-28    30
6. Cerneți        17    9    3    5    37-22    30
7. Strehaia        18    8    2    8    38-35    26
8. Vânju Mare        17    4    5    8    33-34    17
9. Pătulele        16    5    2    9    40-43    17
10. Cujmir        17    5    1    11    23-40    16
12. Gruia        17    4    1    12    25-40    13