CS Vulcan, „campioană” de toamnă

22 Nov. 2011, 11:13 Ligi județene
CS Vulcan,**

Liderul CS Vulcan a învins, în deplasare, scor 4-1, pe Dacia Orăștie și este sigur că va încheia turul pe primul loc, indiferent de rezultatele pe care le va obține în ultimele două etape.

Vulcanul a mai erupt încă o dată la sfârșitul săptămânii trecute! De data aceasta la Orăștie, unde trupa antrenată de Marius Szoradi și-a trecut în cont a 13 -a victorie în acestă toamnă și a treia consecutivă în Liga a IV-a Hunedoara, succes care o menține la nouă puncte distanță de principala urmăritoare, Aurul Brad. Astfel, „alb-roșii” nu mai pot fi detronați în ultimele două runde din tur chiar dacă vor pierde ambele jocuri: sâmbătă, pe teren propriu, cu „lanterna roșie” Victoria Călan, și în ultima etapă, la Minerul Aninoasa, și pot fi alintați încă de sâmbătă cu titlul neoficial de „campioni de toamnă”.

Contra Daciei, într-un joc curat atipic pentru campionatul județean („centralul” Gavrilă Valentin din Crișcior a acordat doar un singur avertisment în tot jocul), vulcănenii au răbufnit doar după pauză când în doar 11 minute au înscris trei goluri la rând, toate din acțiune, prin Palade (48′), Sergiu Maier (51′) și Cismașiu (59′). Seria oaspeților a fost întreruptă de reușita lui Ovidiu Blaga (73′),
În prelungirile jocului, Răboj a urcat și el în careul advers unde a pus capul la stabilirea scorului final, 1-4.

De 3X7 goluri

Mijlocașul lui CS Vulcan, Sergiu Maier a marcat sâmbătă la Orăștie al șaptelea său gol stagional, reușită cu care i-a egalat pe colegii săi Ioan Roșianu și Alin Miculescu. În total, în primele 14 jocuri, CS Vulcan a înscris 39 de goluri, cele mai multe din județ.

Dacia Orăștie 1 (0)
Vasarhelean – Ov. Blaga, Ocolișan, C. Duica, Feneși – A. Pricăjan, G. Blaga (36′ Al. Pop), Fl. Stoica, Ghe. Chira – Nija, Fl. Olar (26′ Gălățeanu).
Antrenor: Lucian Chira

CS Vulcan 4 (0)
Mârșava – Ad. Roșianu (82′ I. Todea), Răboj, S. Stângă (85′ D. Suta), Ov. Lavric – Ciocârlan, G. Pavel (76′ A. Vajda), Cismașiu, Sg. Maier – I. Roșianu (61′ Căsăndruc), Palade.
Antrenor: Marius Szoradi

Au marcat: Ov. Blaga (73′)/Palade (48′), Sg. Maier (51′), Cismașiu (59′), Răboj (90’+3).
Arbitru: Valentin Gavrilă (Crișcior). Asistenți: Robert Deoancă (Crișcior) și Tiberiu Hajdu (Deva). Observator: Sever Bogdan (Deva).

Partida Zarandul Crișcior – Metalul Crișcior
a fost amânată și se va disputa miercuri, 30 noiembrie.
Victoria Călan a stat.

CLASAMENT

1. CS Vulcan 14 13 0 1 39-7 39p
2. Aurul Brad 14 10 0 4 31-18 30p
3. Jiul II Petroșani 14 9 2 3 35-9 29p
4. Minerul Uricani 14 9 0 5 21-19 27p
5. Gloria Geoagiu 14 8 1 5 27-21 25p
6. Minerul Aninoasa 15 7 3 5 23-17 24p
15. Retezatul Hațeg 14 4 0 10 11-28 12p
16. Minerul Teliuc 14 3 1 10 11-34 10p
17. Victoria Călan 14 0 0 14 14-62 0p

Programul etapei viitoare, penultima a turului, sâmbătă, 26 noiembrie, ora 11:30