„Careul de ași” s-a desprins de pluton

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Nov. 2014, 15:38 Actualizat: 11 Nov. 2014, 15:39 Ligi județene
„Careul de ași”  s-a desprins de pluton

Campionatul Ligii a IV-a Brașov se apropie cu pași repezi de încheierea turului. Runda a XIII-a, antepenultima a turului, a programat unul dintre derby-uri, partida de la Cristian dintre Inter și liderul la zi a campionatului, ACS Or. Victoria, meci încheiat la egalitate, 2-2.

Echipele din frunte au obținut victorii care le mențin în top. Înfrățirea Hărman a făcut scor în compania „aviatorilor” pe terenul acestora (8-1), iar campioana ASF Zărnești s-a impus în fața râșnovenilor (4-0).

În penultima etapă, de la sfârșitul acestei săptămâni are loc un alt derby, disputa dintre lidera din Or. Victoria și campioana ASF Zărnești.

Runda a fost una „cuminte” cu o singură eliminare, Gherasim de la Cetate Rupea pentru cumul de avertismente. Gazdele au cucerit 4 victorii față de 2 ale oaspeților, dar principalul atuu a fost recordul de goluri înscrise, 38, o medie de 4,75 goluri de meci.

Rezultatele complete ale rundei a XIII-a:

ACS Bran – AS Prejmer 2-4 (0-2)
Dorohonceanu (67), Căpățână (90+3 – pen.) / Ichimescu (7, 34, 90+1), Drăgan (86 – pen.)
Aripile Brașov – Înfrățirea Hărman 1-8 (0-4)
Badea (51) / Vârlan (13), Popa (30, 37), Pop (41, 89), Szabo (47), Dămoc (50), Feraru (84)
ACS Hălchiu – Cetate Rupea/Homorod 4-1 (2-0)
Voicu (7, 37), Popa (70), Iminovici (87) / Schneider (48)
Viitorul Ghimbav – Civitas Făgăraș 2-2 (1-1)
Preda (31), Stana (86) / Debu (20,76)
Inter Cristian – ACS Or. Victoria 2-2 (1-1)
Dan (18), Guiman (77) / Bivolariu (11), D. Bădăloi (62)
ASF Zărnești – Cetate Râșnov 4-0 (2-0)
Micliș (19), Dascălu (40, 57), Lăutariu (67)
ACSM Codlea – Olimpic Voila 4-2 (2-2)
Sârghi (9), Dumbravă (39), Rusel (73), Drăghescu (90+3) / Veconi (24, 33)
Energia Feldioara – Carpați Berivoi 3-1 (2-0)
Pantea (16), Morar (40), Mureșan (63) / Buciumeanu (67)

Clasament:

1. Or. Victoria  13    11    1    1    30-13    34
2. Hărman      13    10    2    1    56-11    32
3. Cristian       13    10    2    1    58-17    32
4. Zărnești      13    10    2    1    38-9    32
5. Codlea        13    8    3    2    25-12    27
6. Ghimbav     13    8    2    3    30-17    26
7. Rupea         13    6    1    6    29-29    19
8. Hălchiu       13    6    0    7    28-26    18
9 Râșnov        13    5    1    7    19-24    16
10. Făgăraș   13    3    3    7    19-23    12
11. Prejmer    13    4    0    9    23-44    12
12. Bran          13    3    1    9    12-37    10
13. Voila          13    3    1    9    13-44    10
14. Aripile        13    3    0    10    17-33    9
15. Berivoi        13    1    3    9    21-44    6
16. Feldioara   13    2    0    11    11-46    6

Etapa următoare, penultima a turului, 15 noiembrie, ora 11:

ACS Bran – Energia Feldioara
AS Prejmer – Aripile Brașov
Înfrățirea Hărman – ACS Hălchiu
Cetate Rupea/Homorod-Viitorul Ghimbav
Civitas Făgăraș – Inter Cristian
ASC Or.Victoria – ASF Zărnești
Cetate Râșnov – ACSM Codlea
Olimpic Voila – Carpați Berivoi

Sursa: Bună ziua Brașov

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Nov. 2014, 15:38 Actualizat: 11 Nov. 2014, 15:39 Ligi județene
Pe aceeași temă