Campionatul s-a „închis” la Mehedinți. Minerul e deja cu un picior la baraj

Disputat pe Stadionul Termo, în prezența a peste 250 de spectatori, derby-ul campionatului județean de fotbal din Mehedinți a fost tranșat de Minerul, care s-a impus cu 2-0. Astenia de primăvară a afectat însă prestația din teren a celor două combatante, al căror joc nu s-a ridicat la nivelul unor pretendente la promovare.

După o primă repriză modestă, în care s-a evidențiat doar șutul din unghi al lui Făiniși, respins în corner, în minutul 43, de veteranul Nedelcea, partea secundă a fost ceva mai animată. Portarul Drobetei a respins cu piciorul și șutul lui Enea, dar n-a mai putut interveni la reluarea lui Porcescu, din minutul 59. Peste doar 5 minute, oaspeții au majorat avantajul, prin Făiniși. Deși a avut superioritate numerică, după eliminarea lui Iordache, din minutul 77, gazdele n-au reușit nici măcar golul de onoare.

De altfel, Drobeta a expediat primul șut pe poartă de-abia în minutul 85, când balonul trimis de nou-intratul Buță a fost reținut fără probleme de Lascu, portar care nu primise gol nici în partida-tur, câștigată de Minerul cu 4-0. Țurai avusese și el șansa golului, dar a reluat, cu capul, de puțin pe lângă bară.

Speră să aibă resurse pentru baraj

Fără rival în campionat, echipa cu sediul la Valea Copcii speră să facă față și meciurilor de baraj, însă nu dispune și de bugetul necesar pentru Liga a III-a. „Știam că dacă vom învinge, luăm o opțiune serioasă pentru câștigarea campionatului județean. Am adoptat o tactică diferită față de meciul-tur. Am urmărit doar cele trei puncte, nu să dăm cât mai multe goluri. Oricum, Drobeta are o echipă bună. Noi nu suntem pregătiți sută la sută și mai avem de lucrat. Obiectivul meu e promovarea, dar  știu dacă vom fi susținuți în continuare de conducere. După părerea mea, campionatul nu e încă jucat. Mai sunt 36 de puncte în joc”, a declarat antrenorul-jucător Boboescu.

Acesta a fost contrazis chiar de elevul său Mario Porcescu, care și-ar fi dorit ca lupta pentru adjudecarea titlului județean să fie mai strânsă. „E bine că am câștigat. Acum nu cred că ne mai prinde nimeni. Sincer, preferam să fie campionatul mai strâns. Avem 13 puncte avans și cred că va interveni o stare de relaxare în jocul nostru. Cu Drobeta am stat rău la capitolul pregătire fizică. Poate a contat și căldura neașteptată din ultimele zile”, a spus Porcescu, golgheterul campionatului județean, cu 16 reușite.

Mihart a debutat cu stângul

Învinsă și în prima etapă din retur, echipa înființată vara trecută e acum cu gândul la sezonul viitor, iar noul antrenor Cornel Mihart vrea ca în acest retur să decidă pe care dintre jucători va mai conta din toamnă. „Am avut probleme cu așezarea în teren. Va trebui să ne îmbunătățim jocul în perioada următoare.  Acest retur va fi unul de edificare asupra lotului. Obiectivul e să facem o echipă competitivă pentru sezonul viitor, când sperăm să câștigăm campionatul, dar ca să promovăm avem nevoie și de sprijinul autorităților locale”, a spus Mihart.

Dănceul a urcat pe locul secund

Dacă Minerul nu mai poate fi detronată din fruntea clasamentului, lupta rămâne deschisă pentru completarea podiumului. AS Drobeta 2013 a coborât două locuri și se află pe patru în clasament, iar pe poziția secundă, la 12 puncte în spatele clubului de la Valea Copcii, a urcat campioana sezonului precedent, Recolta Dănceu, care s-a impus duminică cu 3-0 la Gruia, prin golurile lui Constantin Negrescu (’27), Robert Țogoe (’42) și Cătălin Chirfot (’71).

Pe podium a revenit Phoenix Izvorul Bîrzii. Echipa antrenată în tur de Cornel Mihart a învins cu 3-2 CS Strehaia, iar reușitele partidei desfășurate pe terenul din Schinteiești au aparținut lui Andrei Enea (’43), Cosmin Preduța (’45 – autg.) și Gheorghe Gădăleanu (’84), respectiv Bogdan Chirculescu (’29).

Nouă marcatori pentru Corcova

Scorul primei etape a returului a fost izbutit de AS Corcova, care a dispus cu 9-0 de penultima clasată Real Vânju Mare. A fost cea mai categorică victorie a celor din Corcova, de la înființarea din 2008, iar golurile partidei de duminică au fost înscrise de jucători diferiți!

Astfel, Alexandru Dobre (’20), Marius Manea (’24), Claudiu Sucilă (’46), Marius Cobeanu (’50), Dumitru Schinteie (’58), Remus Trică (’60), Daniel Tudorache (’72), Alexandru Golocan (’76) și Bogdan Scurtu (’80) au fost marcatorii din raportul de joc.

Dacă la meciul de la Jirov  a plouat cu goluri, în special în repriza secundă, partida Pandurii Cerneți – AS Baia de Aramă a fost decisă la „masa verde”, deoarece oaspeții au avut viza medicală expirată, pe carnetele jucătorilor! Echipa antrenată de Eduard Modoran a rămas pe locul al VI-lea, dar acum s-a depărtat la 19 puncte de liderul campionatului.

Minerul are numai victorii în acest sezon, după ce s-a impus și în deplasarea de la AS Drobeta 2013, prin golurile lui Mario Porcescu (’59) și Adelin Făiniși (’64). „Eu nu urmăresc  să termin neapărat campionatul județean cu punctaj maxim, ci să merg la baraj și să promovez”, a spus antrenorul-jucător al Minerului, Cristian Boboescu.

Drobeta 2013 – Minerul 0-2
Mario Porcescu 59, Adelin Făiniși 64

AS Drobeta 2013 (4-3-2-1): A. Nedelcea – I. Dragomirescu, E. Chican (’83 L. Buță), C. Dumbravă (cpt), I. Răceanu – I. Ilie (’70 C. Poenaru), R. Turai, R. Doman – C. Ghighilicea, R. Bonțoi (’46 Sîrbescu), C. Vasilică. Antrenor Cornel Mihart

CS Minerul (4-4-1-1): V. Lascu – A. Enea (’90 C. Baciu),  B. Merluță, A. Lăpădat (’87 A. Marinaș), R. Ilinca – A. Făiniși, L. Prundeanu (’90 M. Cioabă), F. Drăcea (cpt), C. Iordache – C. Boboescu – M. Porcescu . Antrenor Cristian Boboescu
Cartonaș roșu: Claudiu Iordache 77

Stadion „Termo” (Dr. Tr. Severin), spectatori 250
Arbitri: S. Gulei – R. Udroiu, R. Sîrboiu (toti din Dr. Tr. Severin)

Clasamentul Ligii a IV-a

1. Minerul        14    14    0    0    46-5    42
2. Dănceu        14    10    1    3    67-22    31
3. Phoenix        14    9    3    2    35-19    30
4. Drobeta 2013    14    9    2    3    45-15    29
5. Gruia        14    8    1    5    27-26    25
6. Baia de Aramă    14    7    2    5    25-28    23
7. Cerneți        14    6    3    5    32-23    21
8. Șimian        14    6    1    7    24-35    19
9. Cujmir        14    4    3    6    14-24    15