Campioana, umbră palidă în actuala ediție

Publicat: 23 Nov. 2011, 12:40 Actualizat: 23 Nov. 2011, 12:41 Ligi județene
Campioana,  umbră palidă în actuala ediție

Dacă în sezonul precedent decidea promovarea, meciul Minerul Valea Copcii – Dunărea Pristol n-a mai avut în acest tur statut de derbi.
Campionatul trecut, Dunărea Pristol câștiga în ultima etapă cu 1-0 pe terenul de la Valea Copcii și mergea la barajul pentru promovare în detrimentul Minerului.

Din echipa folosită de Pristol în derbiul respectiv, doar cinci jucători s-au mai regăsit pe teren în meciul din runda a XVI-a a sezonului 2011-2012. Doi dintre ei sunt și autorii golurilor în partida pierdută acum cu 4-2 la Valea Copcii. Vali Croicu (’71) și Lucian Brucă (’90) au înscris pentru oaspeți, iar gazdele au punctat prin Cosmin Stăncioi (’52, ’79, ’83) și Răzvan Bonțoi (’68).

În urma acestui rezultat, campioana Dunărea Pristol a rămas pe locul 7 în Liga a IV-a Mehedinți și nu mai are nicio șansă să meargă din nou la baraj, în timp ce Minerul și-a păstrat fotoliul de lider.

Minerul: Pitica – A. Enea, Falcuie, Merluță, Răceanu – G. Doman, D. Anghel, Dragomirescu (’79 F. Munteanu), Pais – Bonțoi (’90 I. Cepoi), Stăncioi (’84 Pâzdârcă). Antrenor Dumitru Bălu

Dunărea: Dorondel – Nițoiu, Brucă, D. Popescu, D. Răuț, Căzănaru – Cornea, Teodorescu, Croicu, L. Neagoe (’79 Delcioiu) – Gușiță. Antrenor Marin Litră

Etapa a XVI-a

Minerul Valea Copcii – Dunărea Pristol 4-2
Recolta Dănceu – Phoenix Izvorul Bârzii 6-1
Victoria Devesel – Dunărea Gruia 1-6
AS Baia de Aramă – Blahnița Pătulele 5-2
Kladova Severin – Constructorul Eșelnița 7-2
Coop Vânju Mare – Real Vânju Mare 1-3
CS Termo Severin – Agromec Șimian 5-1
AS Corcova – Viitorul Cujmir 4-3
CS Strehaia – Pandurii Cerneți 1-3
Gloria Rogova a stat

Clasament
1. Minerul V. Copcii 16 14 1 1 69-13 43
2. Termo Severin 15 13 2 0 77-11 41
3. Pandurii Cerneți 16 13 2 1 46-13 41
4. Recolta Dănceu 15 13 0 2 60-18 39
5. AS Baia de Aramă 15 10 1 4 49-13 31
6. Phoenix Iz. Bârzii 15 9 1 5 47-27 28
7. Dunărea Pristol 15 7 3 5 51-42 24
8. Dunărea Gruia 15 7 2 6 39-21 23
9. Real Vânju Mare 15 7 1 7 37-33 22
10. Coop Vânju Mare 15 6 3 6 35-27 21
11. Gloria Rogova 15 5 1 9 22-28 16
12. Agromec Șimian 15 4 4 7 17-27 16
13. Kladova Severin 15 5 1 9 30-45 16
14. Viitorul Cujmir 16 4 2 10 21-45 14
15. CS Strehaia 15 3 4 8 28-39 13
16. Blahnița Pătulele 15 4 1 10 28-47 13
17. Victoria Devesel 15 2 0 13 19-100 6
18. Constr. Eșelnița 15 1 2 12 17-73 5
19. AS Corcova 15 1 1 13 18-80 4

Etapa viitoare
Azi, ora 14

Viitorul Cujmir – CS Strehaia
Real Vânju Mare – Termo Severin
Constructorul Eșelnița – Coop Vânju Mare
Blahnița Pătulele – Kladova Severin
Dunărea Gruia – AS Baia de Aramă
Phoenix Izvorul Bârzii – Victoria Devesel
Dunărea Pristol – Recolta Dănceu
Gloria Rogova – Minerul Valea Copcii

Joi, ora 14
Agromec Șimian – AS Corcova

Pandurii Cerneți va sta

articol și foto de Mircea OGLINDOIU

Publicat: 23 Nov. 2011, 12:40 Actualizat: 23 Nov. 2011, 12:41 Ligi județene
Pe aceeași temă