Avântul lui Piciu”, egal cu Metalul

Mihai Andries 14 Nov. 2013, 06:49 Ligi județene

Vecine în clasament, Metalul Buzău și Avântul Spartac Zărnești au încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat pe stadionul „Cornel Negoescu” în cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga lui Coșconea. Cu veteranul Gheorghiță Rădulescu (52 ani) în teren, oaspeții au început partida destul de bine, iar în minutul 12 au reușit să deschidă scorul.

În urma unui contraatac, tânărul Andrei zis Piciu” a șutat din interiorul careului, la colțul lung și și-a adus echipa în avantaj. Cei de la Avântul nu au apucat însă să se bucure de gol deoarece după doar un minut, gazdele au restabilit egalitatea prin Păun care, aflat la marginea suprafeței de pedeapsă a profitat de ieșirea portarului, trimițând mingea cu capul, în plasă.

„Metaliștii” și-au creat apoi câteva ocazii, rămase însă fără rezultat și astfel scorul consemnat la finalul primei reprize a fost 1-1. După pauză, formația din Buzău a izbutit să preia conducerea grație lui Radu (56), care a fructificat cu un șut din careu, pasa lui Lupașcu. Oaspeții puteau egala ceva mai târziu, dar șutul puternic de la marginea careului, expediat de Piciu” (76) a zguduit bara transversală.

Câteva minute mai târziu, Metalul a irosit o mare șansă de gol prin Lupașcu (81) a cărui lovitură de cap a trecut puțin pe lângă poartă. Avântul a replicat imediat, Andrei (82) trăgând de la 14 metri, însă portarul a respins cu greu, în corner. Chiar în final, cel mai bun jucător de pe teren, nimeni altul decât Piciu” a stabilit rezultatul meciului, mingea șutată din unghi lovind bara după care a ricoșat în poartă.

Dacă la 52 de ani, Gh. Rădulescu a fost cel mai în vârstă jucător de pe teren. La polul opus s-a aflat coechipierul său, Ion Enache, care l-a înlocuit pe I. Bălan (accidentat), iar la cei 16 ani se numără printre cei mai tineri fotbaliști din Superliga buzoiană.

METALUL BUZĂ‚U – AVÂNTUL SPARTAC ZĂ‚RNEȘTI 2-2 (1-1) Păun, Radu / Andrei 2

Metalul Buzău: Ceparu – Marcoșanu, Benga, Matei, Mîrgoace, Radu, V. Stan, B. Rădulescu, Păun, Lupașcu, Leu
Rezerve: Negoiță, Simion, Pandele, Văcaru, Iancu
Antrenor: Vali Stan

Avântul Spartac Zărnești: V. Bălan – I. Bălan, C. Vasilescu, Docuz, Mușat, A. Rădulescu, Gh. Rădulescu, Andrei, F. Florea, Berbec, Lăutaru
Rezerve: Mușat, D. Vasilescu, Toader, N. Florea, Stroe
Antrenor: Gheorghiță Rădulescu