Dinamo III i-a ciupit un egal Viitorului Jilava

05 Mar. 2012, 12:00 București

Sâmbătă, puțin după opt și jumătate dimineața, locurile trei și patru din prima serie a campionatului municipal al Bucureștiului s-au întâlnit pe sinteticul din Ștefan cel Mare. Timp de 90 de minute, jucătorii celor două echipe s-au chinuit singuri (adică Dinamo III) sau unii pe alții (adică Jilava) pentru a termina la egalitate, scor 2-2. Având în alcătuire mulți juniori de la grupa 1994, excepțiile fiind Prodescu, Lupașcu și portarul Dănciulescu, dinamoviștii au fost dominați categoric în prima repriză, scoțându-i peri albi antrenorului Bogdan Popa. Dar, spre norocul bucureștenilor, ilfovenii nu au valorificat șansele avute până la pauză

Popa a anticipat eliminarea lui Prodescu

Prestația juniorilor dinamoviști a fost una modestă, resimțind din plin absențele de la echipă. Atacul a suferit fără Fl. Anton (bolnav de rubeolă) și Balint (chemat la Dinamo II), în timp ce accidentarea lui Toma a contat destul de mult în linia de mijloc. În schimb, Prodescu a dat recital în acest meci și nu unul strălucit, fiind eliminat în repriza a doua pentru două galbene. Folosit la mijloc, dinamovistul a avut ceva de împărțit cu centralul pe tot parcursul jocului, iar după primul galben a fost clar că doar o schimbare îl va salva de la eliminare. De altfel, antrenorul dinamoviștilor a anticipat că îl va pierde pe Prodescu și și-a întrebat din timp omologul de pe banca Jilavei dacă eliminații pot fi înlocuiți

Patru goluri după pauză

Repriza secundă a debutat neașteptat cu un gol al gazdelor după un corner bătut excelent de Lupașcu și valorificat de Ugocean cu o lovitură de cap perfectă. De altfel, cei doi au fost printre cei mai buni jucători ai dinamoviștilor în acest meci. Revenind la meci, bucuria deschiderii scorului a fost de scurtă durată, deoarece la un balon aruncat în adâncime apărarea dinamovistă a fost prinsă pe picior greșit, iar Ad. Ghiță a speculat și a egalat.

Dinamo reface din nou diferența de un gol prin zeciu după o respingere greșită a defensivei ilfovene. Jilava nu s-a pierdut cu firea și o lovitură liberă a lui Emil Enache s-a plimbat pe capul a mai multor coechipieri, nu înainte ca Vochin să o atingă ultimul înainte de a ajunge în poarta lui Dănciulescu.

Dacă ilfovenii s-au putut declara mulțumiți de prestația din teren, fiind vorba de abia de al doilea lor amical în această iarnă, în schimb, pentru Bogdan Popa durerile de cap pentru retur sunt mari, speranțele lui îndreptându-se spre surplusurile de la Dinamo II și refacerea indisponibililor.

DINAMO III – VIITORUL JILAVA 2-2 (0-0) Ugocean, Zeciu / Ghiță, Vochin

Dinamo III: Dănciulescu – Ivanov, Ugocean, Luca, G. Stan, Prodescu, Zeciu, Cr. Crețu, Anghel, Lupașcu, Zonea. Au mai jucat: Tudoroiu, Sârbu, Marius, Belu, M. Andrei și Alexandru. Antrenor Bogdan Popa

Jilava: Dăogaru – Crețu, Moraru, Rusu, Em. Enache, Vochin, Lucescu, Al. Stoica, Cocea, I. Enache, Mirea. Au mai jucat: Dumitrache – Stratan, Ad. Ghiță, Diaconu. Antrenor Sorin Moraru.