„Satelitul” Viitorului are prima șansă la promovare după ce a trecut în tur de Granitul Babadag. „Tulcenii pot întoarce rezultatul în retur” | VIDEO

Marius ANGHEL 22 Jun. 2015, 14:15 Stiri

FC Viitorul II, campioana Ligii a IV-a Constanța, a luat o opțiune importantă la promovarea în Liga 3 după ce sâmbătă, pe teren propriu, a câștigat cu 2-0 meciul tur al barajului cu reprezentanța județului Tulcea, Granitul Babadag. Echipa pregătită de Cristian Cămui a marcat cele două goluri ale victorie în a doua repriză prin Alexandru Cicâldău (63) și Dragoș Nedelcu (85).

„Mă așteptam la un meci destul de greu, având în vedere că adversarii noștri au experiență și maturitate, iar unii dintre ei au jucat în Liga 1 sau a 2-a. Speram la mai mult entuziasm din partea elevilor mei. Am dominat meciul și nu s-a pus problema învingătoarei. Nu cred că Granitul și-a creat vreo ocazie mai clară de gol. Sunt nemulțumit, poate, de rezultat. M-aș fi așteptat la un scor mai mare, astfel încât promovarea să fie jucată încă din acest meci. Tulcenii pot întoarce rezultatul în retur, dar noi nu mergem să facem ce au făcut ei după pauză, când au stat numai pe jos. Mergem să jucăm și să înscriem. Dacă vom marca, le va fi greu să ne dea apoi patru goluri”, a declarat Cristian Cămui.

„A fost un meci la discreția Viitorului II, o echipă bine pregătită, cu jucători valoroși, care au debutat și în Liga 1. N-am putut rezista, eram conștienți că vom duce fizic meciul maximum 60 – 70 de minute. În plus, am avut câțiva jucători lipsă și s-a cunoscut. S-a văzut valoarea individuală a unor jucători, precum Vînă. Va fi foarte greu să obținem promovarea, dar încercăm”, a spus principalul Granitului, Mihai Guliu.

Returul barajului de promovare în Liga 3 va avea loc sâmbătă, de la ora 17:30, la Babadag.

VIITORUL II CONSTANȚA (CT) – GRANITUL BABADAG (TL)   2-0
Cicâldău (63), Dr. Nedelcu (85)

FC Viitorul II: Tordai – Toriște, Hodorogea, Puțanu, Perju – Cicâldău, Nedelcu, Vînă – Tudoran (Neniță 77), Coman (C. Ene 84), Stoica (Cruceru 67)

Stadion: Orășenesc (Ovidiu – Constanța); Arbitru: Sorin Andrei Antonie (București – București); Asistenți: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) și Ciprian Petre Geambazu (Bușteni – Prahova); Observatori: Constantin Ștefan și Mihnea Marsilian Totan (ambii din București – București).

Foto și video: Academia Hagi