Programul competițional al noii ediții a Ligii 3. FRF a reconfigurat cele cinci serii după două retrageri de ultim moment

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2017, 01:39 Actualizat: 17 Aug. 2017, 01:40 Stiri

După ce în această săptămână a stabilit componența celor cinci serii ale noii ediții a campionatului Ligii 3, ediția 2017-2018, Departamentul Competiții al Federației Române de Fotbal a făcut public miercuri, 16 august, și programul competițional al celui de-al treilea eșalon fotbalistic. Astfel, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți pentru stabilirea programului celor cinci serii ale Ligii 3.

Ca urmare a retragerii de ultim moment a cluburilor Unirea Jucu și FC Zalău, seriile au fost reconfigurate înaintea țintarului, prin decizia Comitetului de Urgență din 16 august.

Câte 15 echipe în fiecare serie

După cum se poate observa mai jos, federalii au format cinci serii de câte 15 echipe, cu câte o formației mai puțin față de cum trebuia luat startul în noul sezon. Astfel, în fiecare rundă, în fiecare serie, câte o echipă va fi nevoită să stea, deoarece nu va avea adversar.

Membrii Comitetului de Urgență au constantat în această ședință din 16 august și faptul că Unirea Jucu și FC Zalău s-au retras din campionat, deși se înscriseseră, dar au introdus în Seria a 4-a a echipei Centrului Național de Pregătire Timișoara. Nu același lucru s-a decis și în cazul Centrului Național de Pregătire Târgu Mureș, acesta neavând echipă înscris în Liga 3.

Trei sateliți retași, dintre care mare surpriză Dinamo 2

Mai mult, în noul sezon aveau drept de participare și Dinamo București 2, Pandurii Târgu Jiu 2, ACS Poli Timișoara 2 și Viitorul Ulmeni, echipe care au încheiat campionatul precedent pe loc de menținere, însă toate acestea s-au retras din competiție în această vară.

Deși au retrogradat, Sportul Chiscani, CS Urban Titu, ACS Șirineasa și CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic au acceptat propunerea FRF de a continua în Liga 3, în timp ce Petrolistul Boldești, UTA Bătrâna Doamnă II, ASA Târgu Mureș II și Recolta Dorolț nu au mai dorit să continue după ce au retrogradat în Liga 4. O altă retrogradată, CS Oșorhei, nu a răspuns invitației FRF de a continua în Liga 3.

În schimb, au fost primite CFR Cluj II, AFC Hermannstadt II și Centrul Național de Pregătire Timișoara.

Echipa din Alba ACS Șurianu 1945 Sebeș a fost singura dintre cele 21 de cluburi care au câștigat barajul de promovare în Liga 3 care nu și-a mai dorit să continue în al treilea eșalon.

Mai jos găsiți componența celor cinci serii și programul competițional al fiecăreia:

Seria I

ACS KSE Târgu Secuiesc (CV)
ACS Sănătatea Darabani (BT)
CSM Focșani 2007 (VN)
ACS Suporter Club Oțelul Galați (GL)
CSM Bucovina Rădăuți (SV)
AFC Hărman (BV)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (HR)
CS Aerostar Bacău (BC)
CS Avântul Valea Mărului (GL)
CSM Roman (NT)
CS Sporting Liești (GL)
ACS Olimpic Cetate Râșnov (BV)
AFC Metalosport Galați (GL)
AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
CSM Pașcani (IS)

Programul turului Seriei I

Seria II

AFC Metalul Buzău (BZ)
ASSCS Farul Constanța (CT)
ACS Victoria Traian (BR)
AFC Progresul 1944 Spartac (B)
AS FC Agricola Borcea (CL)
SC FC Voluntari 2 (IF)
FC Viitorul 2 (CT)
AFC Unirea 04 Slobozia (IL)
ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL)
SC FCSB 2 (B)
ACSM Oltenița (CL)
AS Olimpia Râmnicu Sărat 2010 CS (BZ)
ACS Înainte Modelu (CL)
CSA Axiopolis Cernavodă (CT)
ACS Sportul Chiscani (BR)

Programul turului Seriei a II-a

Seria III

AFC Voința Saelele (TR)
ACS Petrolul 52 (PH)
AS FC Milcov (OT)
ACS Viitorul Domnești (IF)
CS Atletic Bradu (AG)
CS Tunari (IF)
AFCM Alexandria (TR)
CSM Flacăra Moreni (DB)
CS Concordia Chiajna 2 (IF)
SC Popești-Leordeni (IF)
CS Sporting Roșiori 2008 (TR)
CS Mioveni 2 (AG)
AFC Astra 2 (PH)
AS FC Aninoasa (DB)
ACS Urban Titu (DB)

Programul turului Seriei a III-a

Seria IV

CS Șoimii Lipova (AR)
CS Internațional Bălești (GJ)
ACS Ghiroda (TM)
CSM Școlar Reșița (CS)
CSM Lugoj (TM)
CS Național Sebiș (AR)
CNS Cetate Deva (HD)
CS U Craiova 2 (DJ)
CS Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)
ACSO Filiași (DJ)
CS Millenium Giarmata (TM)
CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
ACS Șirineasa (VL)
AFC Hermannstadt 2 (SB)
Centrul Național de Pregătire Timișoara (TM)

Programul turului Seriei a IV-a

Seria V

AS FC Universitatea Cluj (CJ)
AFC Unirea Tășnad (SM)
FC Avrig (SB)
ACS Viitorul Ghimbav (BV)
AFC Metalurgistul Cugir 1939 (AB)
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ)
ACS Fotbal Comuna Recea (MM)
ACS Industria Galda (AB)
CSM Avântul Reghin (MS)
ACS Performanța Ighiu (AB)
CS Gaz Metan Mediaș 2 (SB)
FC Unirea Dej (CJ)
FC Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CS Iernut (MS)
CFR 1907 Cluj SA 2 (CJ)

Programul turului Seriei a V-a

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: FRF

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2017, 01:39 Actualizat: 17 Aug. 2017, 01:40 Stiri
Pe aceeași temă