FC U Craiova promovează la „masa verde” în Liga 3, la fel ca Ceahlăul și încă două echipe. Academia Rapid, AS SR Brașov + 5 cluburi sunt în ilegalitate, dar primite la baraj de FRF. Toate campioanele județene și programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Jun. 2018, 19:11 Actualizat: 15 Jun. 2018, 13:19 Stiri
  • La finalul acestei săptămâni, sâmbătă, au loc primele meciuri ale barajului pentru promovarea în Liga 3. Dintre cele 42 de campioane județene, 21 vor face pasul în al treilea eșalon. Unele o vor face la „masa verde”, ca CSM Ceahlăul Piatra Neamț sau FC U Craiova 1948 SA, fiindcă adversarele nu îndeplinesc condițiile de participare, iar altele, care nu îndeplinesc aceleași condiții, dar sunt acoperite de FRF, ca Academia Rapid, mai nou FC R București, sau AS SR Brașov, vor ajunge în Liga 3 după ce vor juca împotriva unor adversari inferiori valoric.
  • Dubla dintre AFC Singureni (campioana din Giurgiu) și SC Fotbal Club R București (campioana din București care acum două zile purta numele de Academia Rapid) va avea loc, chiar dacă CSA Steaua a cerut amânarea barajului, pe motiv că „Rapidul” a încălcat grav regulamentele și nu îndeplinește condițiile de participare. Nici AFC Singureni nu are CIS și nu trebuie să joace.

 

 

AS Energia Negrești Oaș (Satu Mare), AS Gloria 2015 Cornești (Dâmbovița), AS Unirea Cristuru Secuiesc (Harghita) și AS Victoria Lețcani (Iași) nu au primit din partea FRF drept de participare la barajul pentru promovarea în Liga 3 fiindcă nu au îndeplinit condițiile de participare, deoarece nu au Certificatul de Identitate Sportivă (n.r. – CIS). Astfel, ACS Unu Fotbal Club Gloria, redenumită din ACS Dumitra (Bistrița-Năsăud), FC U Craiova 1948 SA (Dolj), CS Ocna Mureș (Alba) și ACSM Ceahlăul Piatra Neamț (Neamț) vor accede în al treilea eșalon fără să joace.

Nu același verdict din partea FRF l-au primit și campioanele cu același probleme asemănătoare celor patru enumerate mai sus, potrivit Liga4.com, astfel că Avântul Albești (Botoșani), AS SR Brașov (Brașov), ACS MSE Târgu Mureș (Mureș), AFC Voința Lupac (Caraș-Severin), AS Petrolul Bustuchin (Gorj), AFC Singureni (Giurgiu) și AS Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) vor juca pentru promovare.

În concluzie, 11 campioane județene nu îndeplinesc condițiile de participare la barajul pentru promovarea în Liga 3, fie că nu au CIS, fie că sunt de drept public, dar doar patru au fost pedepsite de FRF. Restul vor juca prin încălcarea regulamentului.

Meciurile de baraj pentru promovarea în Liga 3 se vor juca în următoarele trei sâmbete, pe 16 iunie, 23 iunie și 30 iunie.


 

MECIURILE DE BARAJ PENTRU PROMOVAREA ÎN LIGA 3:

Regiunea 1

16 iunie, ora 18:00
AS Victoria Lețcani (Iași) – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț (Neamț), nu se dispută

23 iunie, ora 17:30
Avântul Albești (Botoșani) – ACS Gauss Bacău (Bacău)
ACS Șomuz Fălticeni (Suceava) – Flacăra Muntenii de Sus / FC 2007 Gârceni (Vaslui)

Regiunea 2

16 iunie, ora 18:00
ACS Sticla Arieșul Turda (Cluj) – ACS Unirea Mirșid (Sălaj)
ACS Unu Fotbal Club Gloria (Bistrița-Năsăud) – AS Energia Negrești Oaș (Satu Mare), nu se dispută

23 iunie, ora 17:30
ACS Bradul Vișeu de Sus / CS Minaur Baia Mare (Maramureș) – CSC Sânmartin (Bihor)

Regiunea 3

16 iunie, ora 18:00
ACS SR Municipal Brașov (Brașov) – ACS Nemere Ghelința (Covasna)
ACS MSE Târgu Mureș (Mureș) – ACS Păltiniș Rășinari (Sibiu)

23 iunie, ora 17:30
CS Ocna Mureș (Alba) – AS Unirea Cristuru Secuiesc (Harghita), nu se dispută

Regiunea 4

16 iunie, ora 18:00
CS Hunedoara (Hunedoara) – AFC Voința Lupac (Caraș-Severin)
ACS Dumbrăvița (Timiș) – ACS Viitorul Șimian (Mehedinți)

23 iunie, ora 17:30
CS Crișul Chișineu Criș (Arad) – AS Petrolul Bustuchin (Gorj)

Regiunea 5

16 iunie, ora 18:00
ACS Flacăra Horezu (Vâlcea) – CS Rapid Buzescu (Teleorman)
ACS Unirea Bascov (Argeș) – ACS Vedița Colonești (Olt)
AS Gloria 2015 Cornești (Dâmbovița) – FC U Craiova 1948 SA (Dolj), nu se dispută

Regiunea 6

16 iunie, ora 18:00
CF Abatorul Slobozia (Ialomița) – CSO Bragadiru (Ilfov)

16 iunie, ora 21:00
AFC Singureni (Giurgiu) – SC Fotbal Club R București (București)

23 iunie, ora 17:30
CS Venus Independența (Călărași) – CS Blejoi (Prahova)

Regiunea 7

16 iunie, ora 18:00
Clubul Sportiv Local Sportul Ciorăști (Vrancea) – CS Medgidia (Constanța)

23 iunie, ora 17:30
AS Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – SCM Gloria Buzău (Buzău)
Universitatea Dunărea de Jos Galați (Galați) – CS Făurei (Brăila)

 

  • Meciurile care au turul pe 16 iunie vor avea returul pe 23 iunie, în timp ce barajele care au turul pe 23 iunie, vor avea returul pe 30 iunie.

 

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Jun. 2018, 19:11 Actualizat: 15 Jun. 2018, 13:19 Stiri
Pe aceeași temă