Seria 10 din Liga 3 | Minaur Baia Mare și CA Oradea se vor lupta pentru locurile de baraj de promovare în această grupă cu echipe din nord-estul țării. Programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 21:42 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:44 Liga 3
Seria 10 din Liga 3 | Minaur Baia Mare și CA Oradea se vor lupta pentru locurile de baraj de promovare în această grupă cu echipe din nord-estul țării. Programul meciurilor

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

Minaur Baia Mare rămâne principala favorită la locul 1. CA Oradea va fi principala contracandidată

În Seria 10 au fost repartizate următoarele echipe: Minaur Baia Mare, SCM Zalău, CA Oradea, Lotus Băile Felix, Sportul Şimleu Silvaniei, Someşul Dej, CSM Satu Mare, Progresul Şomcuta Mare, Luceafărul Oradea și CFR Cluj 2.

Față de sezonul trecut, din serie a ieșit Unu Fotbal Club Gloria (i-a cesionat locul echipei Gloria Bistrița Năsăud, mutată în Seria 9), iar în locul ei a apărut CFR Cluj 2 (satelit nou-înființat de club de Liga 1), în lipsa echipei Fotbal Comuna Recea, retrogradată din Liga 2 și desființată.

Altă schimbare a fost cea de denumire a clubului CSM Sânmartin, în Lotus Băile Felix.

Minaur Baia Mare, cu un lot format în mare parte din jucătorii care au evoluat în sezonul trecut în Liga 2 la Fotbal Comuna Recea, pare a fi principala candidată la locul 1 și în acest sezon. O va avea alături pe SCM Zalău, care a terminat pe locul 2 campionatul trecut, însă o echipă puternică se anunță și CA Oradea.

Echipele din Seria 10 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

Minaur Baia Mare – 8
SCM Zalău –
6
CA Oradea –
1
Lotus Băile Felix –
9
Sportul Şimleu Silvaniei –
7
Someşul Dej –
3
CSM Satu Mare –
10
Progresul Şomcuta Mare –
5
Luceafărul Oradea – 4
CFR Cluj 2 –
2

  • Sănătatea Cluj, din Seria 9, a primit număr de deplasare, iar CFR Cluj, din Seria 10, perechea de număr acasă, ambele echipe urmând să joace pe același teren. Lotus Băile Felix a solicitat să joace în deplasare, iar Luceafărul Oradea, care își dispută meciurile pe același teren, a primit perechea de număr pentru joc acasă.

Programul turului echipelor din Seria 10:

Etapa 1: 28 august 2021

CA Oradea – CSM Satu Mare
CFR Cluj 2 – Lotus Băile Felix
Someşul Dej – Minaur Baia Mare
Luceafărul Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei
Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău

Etapa 2: 4 septembrie 2021

CSM Satu Mare – SCM Zalău
Sportul Şimleu Silvaniei – Progresul Şomcuta Mare
Minaur Baia Mare – Luceafărul Oradea
Lotus Băile Felix – Someşul Dej
CA Oradea – CFR Cluj 2

Etapa 3: 11 septembrie 2021

CFR Cluj 2 – CSM Satu Mare
Someşul Dej – CA Oradea
Luceafărul Oradea – Lotus Băile Felix
Progresul Şomcuta Mare – Minaur Baia Mare
SCM Zalău – Sportul Şimleu Silvaniei

Etapa 4: 18 septembrie 2021

CSM Satu Mare – Sportul Şimleu Silvaniei
Minaur Baia Mare – SCM Zalău
Lotus Băile Felix – Progresul Şomcuta Mare
CA Oradea – Luceafărul Oradea
CFR Cluj 2 – Someşul Dej

Etapa 5: 25 septembrie 2021

Someşul Dej – CSM Satu Mare
Luceafărul Oradea – CFR Cluj 2
Progresul Şomcuta Mare – CA Oradea
SCM Zalău – Lotus Băile Felix
Sportul Şimleu Silvaniei – Minaur Baia Mare

Etapa 6: 2 octombrie 2021

CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare
Lotus Băile Felix – Sportul Şimleu Silvaniei
CA Oradea – SCM Zalău
CFR Cluj 2 – Progresul Şomcuta Mare
Someşul Dej – Luceafărul Oradea

Etapa 7: 9 octombrie 2021

Luceafărul Oradea – CSM Satu Mare
Progresul Şomcuta Mare – Someşul Dej
SCM Zalău – CFR Cluj 2
Sportul Şimleu Silvaniei – CA Oradea
Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix

Etapa 8: 16 octombrie 2021

CSM Satu Mare – Lotus Băile Felix
CA Oradea – Minaur Baia Mare
CFR Cluj 2 – Sportul Şimleu Silvaniei
Someşul Dej – SCM Zalău
Luceafărul Oradea – Progresul Şomcuta Mare

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare
SCM Zalău – Luceafărul Oradea
Sportul Şimleu Silvaniei – Someşul Dej
Minaur Baia Mare – CFR Cluj 2
Lotus Băile Felix – CA Oradea

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 21:42 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:44 Liga 3
Pe aceeași temă