Cele cinci meciuri de baraj pentru promovarea în Liga 2. Steaua întâlnește CS Afumați, care a trecut în meciul retur de FCSB 2

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2021, 13:27 Actualizat: 22 May. 2021, 10:50 Liga 3
Cele cinci meciuri de baraj pentru promovarea în Liga 2. Steaua întâlnește CS Afumați, care a trecut în meciul retur de FCSB 2

UPDATE: În ultimul meci din prima etapă a barajului de promovare în Liga 2, CS Afumați a învins-o în retur pe FCSB 2 cu 4-1, după ce în tur pierduse pe teren propriu cu 1-0, astfel că devine ultima echipă calificată în etapa a doua a barajului pentru accederea în eșalonul secund. Acolo va întâlni Steaua, învingătoare în fața Mostiștei Ulmu.


Prima etapă a barajului de promovare în Liga 2 este aproape terminată, ultimul meci urmând a avea loc duminică, de la ora 11:30, între FCSB 2 și CS Afumați. După fluierul final al acestei partide vom afla ultima echipă calificată în etapa a doua a barajului, cea decisivă pentru determinarea celor cinci formații care vor face pasul în eșalonul secund din Liga 3.

Sâmbătă, 15 mai, au avut loc meciurile retur ale celor nouă baraje, iar echipele calificate mai departe sunt Dacia Unirea Brăila, SC Oțelul Galați, Steaua București, Corona Brașov, Vedița Colonești, Viitorul Șelimbăr, Măgura Cisnădie, SCM Zalău și Unirea Dej. În manșa tur a meciului dintre CS Afumați și FCSB 2, aceasta din urmă a câștigat cu 1-0 în deplasare, astfel că pornește favorită în retur.

Au ratat posibila promovare echipele Bucovina Rădăuți, Foresta Suceava, Mostiștea Ulmu, ACSO Filiași, SR Brașov, Crișul Chișineu Criș, Șoimii Lipova, CSO Cugir și Minaur Baia Mare.

Meciurile din etapa a doua a barajului de promovare în Liga 2:

SC Oțelul Galați (Învingătoarea B2) – Dacia Unirea Brăila (Învingătoarea B1)
Steaua București
(Învingătoarea B4) – CS Afumați (Învingătoarea B3)
Vedița Colonești
(Învingătoarea B6) – Corona Brașov (Învingătoarea B5)
Măgura Cisnădie
(Învingătoarea B8) – Viitorul Șelimbăr (Învingătoarea B7)
Unirea Dej
(Învingătoarea B10) – SCM Zalău (Învingătoarea B9)

Unirea Dej, marea surpriză. Dacia Unirea Brăila a fost singura care a reușit să întoarcă rezultatul din tur

Marile surprize ale primei etape a barajului de promovare pot fi numite Unirea Dej, care a eliminat Minaur Baia Mare, echipa antrenată de Vasile Miriuță, și Dacia Unirea Brăila, care a întors rezultatul din tur, 0-2, și a câștigat cu 4-0 cu Bucovina Rădăuți.

Meciurile primei etape a barajului de promovare în Liga 2:

B1: Bucovina Rădăuți (1S1) – Dacia Unirea Brăila (2S2) 2-4 (2-0 în tur, 0-4 în retur)
B2: SC Oțelul Galați (1S2) – Foresta Suceava (2S1) 3-0 (3-0 în tur, 0-0 în retur)
B3: CS Afumați (1S3) – FCSB 2 (2S4) 4-2 (0-1 în tur, 4-1 în retur)
B4: Mostiștea Ulmu (2S3) – Steaua (1S4) 0-4 (0-2 în tur, 0-2 în retur)
B5: Corona Brașov (1S5) – ACSO Filiași (2S6) 5-0 (1-0 în tur, 4-0 în retur)
B6: SR Brașov (2S5) – Vedița Colonești (1S6) 1-2 (0-1 în tur, 1-1 în retur)
B7:
Crişul Chişineu Criş (2S8) – Viitorul Șelimbăr (1S7) 2-4 (0-2 în tur, 2-2 în retur)
B8: Măgura Cisnădie (2S7) – Şoimii Lipova (1S8) 3-2 (2-1 în tur, 1-1 în retur)
B9: SCM Zalău (2S10) – CSO Cugir (1S9) 5-0 (2-0 pe teren în tur, devenit 3-0 la ”masa verde”, 2-0 în retur)
B10: Minaur Baia Mare (1S10) – Unirea Dej (2S9) 1-3 (0-0 în tur, 1-3 în retur)

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 May. 2021, 13:27 Actualizat: 22 May. 2021, 10:50 Liga 3
Pe aceeași temă