Rezultatele și marcatorii penultimei etape din Liga 3. Echipele care promovează din Seria 2 și 3 se decid în ultima rundă

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 May. 2016, 18:03 Actualizat: 26 May. 2016, 19:28 Liga 3
Rezultatele și marcatorii penultimei etape din Liga 3.  Echipele care promovează din Seria 2 și 3 se decid în ultima rundă

Campionatul Ligii 3, ediția 2015-2016, se apropie cu pași repezi de final. Marți și miercuri are loc etapă intermediară, a 25-a (Seriile 1, 2, 3 și 5) și a 29-a (Seria 5), iar vineri și sâmbătă se desfășoară ultima rundă din acest sezon, a 26-a (Seriile 1, 2, 3 și 5) și a 30-a (Seria 5). În aceste două etape vor afla și ultimele două campioane care vor face pasul către Liga 2, până acum Sepsi Sfântu Gheorghe (Seria I), ASU Politehnica Timișoara (Seria IV) și Luceafărul Oradea (Seria V) fiind deja promovate matematic.

Înaintea desfășurării acestei etape cei cinci lideri ai seriilor și principalii urmăritori ai lor sunt: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (Seria I – 62 pct. / promovată matematic), Juventus București (Seria a II-a – 58 pct. / locul 2: Delta Dobrogea Tulcea – 56 pct.), CS Afumați (Seria a III-a – 50 pct. / locul 2: SCM Pitești – 50 pct.), ASU Poli Timișoara (Seria a IV-a – 58 pct. / promovată matematic) și Luceafărul Oradea (Seria a V-a – 59 pct. / promovată matematic).

Doar în două serii nu se știu campioanele

Revenind la subiectul promovare, în Seria I, a IV-a și a V-a situația a fost bătută deja în cuie, Sepsi Sfântu Gheorghe, ASU Politehnica Timișoara și Luceafărul Oradea bifând accederea în Liga 2. În Seriile a II-a și a III-a lupta probabil că se va da până în ultima etapă.

În Seria II, Juventus București și Delta Dobrogea Tulcea sunt despărțite momentan de două puncte, ambele echipe urmând a juca astăzi, de la ora 18:00, două jocuri relativ ușoare. Juventus se deplasează la Gloria Popești Leordeni, în timp ce Delta joacă acasă cu CSM Oltenița. Dacă vor câștiga, așa cum e de așteptat, diferența dintre primele două clasate va rămâne de două puncte, astfel că vor avea meciul decisiv pentru promovare în ultima etapă. Vineri, de la ora 18:00, pe stadionul din Colentina are loc partida dintre Juventus și Delta, bucureștenii urmând a avea două variante în a-și îndeplini obiectivul și a promova, victoria sau egalul.

În Seria III, principalele favorite sunt SCM Pitești și CS Afumați, echipe aflate la egalitate de puncte (50), însă și FC Voluntari II (49) are șansa sa. Sporting Turnu Măgurele (45) încă mai poate prinde și ea matematic locul 1, însă e puțin prograbil acest lucru.

Iată programul din ultimele două etape ale echipelor cu șanse matematice să prindă primul loc în Seria a III-a:

CS Afumați: Sporting Turnu Măgurele (a) și CS Ștefănești (d).
SCM Pitești: CN Dinicu Golescu Câmpulung (a) și AFC Hărman (d).
FC Voluntari II: AFC Hărman (a) și Sporting Turnu Măgurele (d).
Sporting Turnu Măgurele: CS Afumați (d) și FC Voluntari II (a).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I, etapa 25

24 mai, ora 18:00
Aerostar Bacău – CSM Pașcani     2-0
Scânteie (39), Ct. Oanea (55)

25 mai, ora 18:00
Sporting Liești – Petrotub Roman    2-1
I. Iancu (48), G. Munteanu (78) / Sofroni (90+3)
Știința Miroslava – CS Panciu    3-0
Crengăniș (66, 74 – pen., 78)
Atletico Vaslui – Metalosport Galați    0-1
M. Adăscăliței (2)

Bucovina Rădăuți – Inter Dorohoi     0-3
Bucovina Rădăuți s-a retras din competiție în această iarnă și pierde meciurile rămase la „masa verde”.
Cetatea Târgu Neamț – Olimpia Râmnicu Sărat     0-3
Cetatea a fost exclusă din competiție în această iarnă și pierde meciurile rămase la „masa verde”.
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Zagon     3-0
FC Zagon s-a retras din competiție în această iarnă și pierde meciurile rămase la „masa verde”.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II, etapa 25

24 mai, ora 17:00
Viitorul Domnești – Voința Snagov    2-2
Olaru (55), Pațurcă (61) / Robert Buduroi (36, 40 – pen.)

24 mai, ora 18:00
Gloria Popești Leordeni – Juventus București    1-8
Romanescu (25) / I. Morariu (4), Chipirliu (12, 28), Fl. Cazan (33, 83), Sin (37), A. Ilin (44), Bg. Oprea (82 – pen.)
Înainte Modelu – Unirea Slobozia    3-3
Tene (39 – pen, 66, 86) / Topală (41), C. Toma (43 – pen.), Khalil (85)
Delta Dobrogea Tulcea – CSM Oltenița    3-0
Dobra (10, 31), Ella Ella (66)

25 mai, ora 18:00
Dinamo II București – FC Viitorul II    0-3
Al. Cicâldău (28, 57), Ad. Vâlcea (83)
Metaloglobus București – Petrolistul Boldești     4-2
A. Anghilini (47), Andr. Voican (61), Ad. Mitea (65), Cip. Stanciu (80) / Ov. Saulcă (25), M. Ene (70)
CS Tunari stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA III, etapa 25

24 mai, ora 18:00
FC Voluntari II – AFC Hărman    5-0
V. Mihai (17, 83), Ad. Voicu (44, 77), G. Deac (85)

25 mai, ora 18:00
Sporting Roșiori – CS Ștefănești    0-4
Nicolae Ștefan (42), I. Anghel (64), Zaina (74, 90)
Atletic Bradu – FC Aninoasa    0-2
Moțoi (1), Călinescu (73)
Urban Titu – CS Podari    1-7
Calofir (5) / Ciocârlă (24), Ad. Cârstea (40, 43, 48, 53), Cl. Bălan (42), Simion (76)
SCM Pitești – CN Dinicu Golescu Câmpulung    6-0
Năstăsie (7), C. Tănasă (18), David (35), Cruceru (64), Deaconescu (84), Grecu (86)
CS Afumați – Sporting Turnu Măgurele     2-1
Mitu (34), V. Gheorghe (44) / Ștefan (21)

Concordia Chiajna II – Inter Olt Slatina     3-0
Inter Olt s-a retras din competiție în această iarnă și pierde meciurile rămase la „masa verde”.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA IV, etapa 29

24 mai, ora 18:00
Pandurii II Târgu Jiu – FC Hunedoara    4-1
Cocină (58), L. Tudor (70), Celea (72), Pârvulescu (89) / Bozian (5 – pen.)
CSM Lugoj – CS Ineu    2-0
Miculescu (9), Olariu (68)
Metalurgistul Cugir – CNS Cetate Deva    2-0
Cîrstean (2, 74)
Millenium Giarmata – CS U Craiova II    1-1
Blănaru (51) / Diarra (32 – autogol)
Minerul Motru – Măgura Cisnădie     1-5
Ghighilicea (63) / Lupu (două), Bălașa (), Săulescu (), Unguru ()

24 mai, ora 19:00
ASU Poli Timișoara – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic   3-1
Bădăuță (13, 18), Sulea (90 – pen.) / Băban (30)

25 mai, ora 18:00
ACSO Filiași – Performanța Ighiu    0-1
Sz. Szekely (73)
Național Sebiș stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA V, etapa 25

24 mai, ora 15:00
CS Oșorhei – Avântul Reghin    0-1
Conța (75 – pen.)

24 mai, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Unirea Jucu    3-0
Unirea Jucu nu s-a prezentat la meci în urma unui scandal intern despre care puteți citi AICI. Clubul clujean va pierde acest joc la „masa verde”, este la prima abatere, iar dacă în ultima etapă nu se va prezenta din nou va fi exclus din Liga 3.

25 mai, ora 18:00
Industria Galda – FC Zalău    2-1
Frențiu (33), A. Câmpean (84) / R. Stanciu (82)
CS Iernut – AFC Odorheiu Secuiesc    2-2
Pastor (69, 71) / Szocs Laszlo (37, 77)
Sănătatea Cluj – ASF Comuna Recea    3-1
Ad. Lupu (68 – pen.), Ceaca (71, 83) / Mariș (66)

Luceafărul Bălan – Unirea Dej     0-3
Luceafărul Bălan s-a retras din competiție în această iarnă și pierde meciurile rămase la „masa verde”.

CSM Sighetu Marmației – Luceafărul Oradea     0-3
Sighetu s-a desființat, a fost exclusă din competiție și va pierde toate meciurile din retur la „masa verde”.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 May. 2016, 18:03 Actualizat: 26 May. 2016, 19:28 Liga 3
Pe aceeași temă