:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2Fcarcea-ticlea-1024x576.jpg)
Baza sportivă din Zărnești nu este încă gata, deși termenul inițial de finalizare a proiectului era aprilie 2022!
În aceste condiții, cei de la Olimpic Zărnești au început lucrările de reabilitare la gazonul stadionului Celuloza pentru ca arena să poată fi omologată de FRF pentru sezonul viitor de Liga 3.
”Stadionul Torpedo nu este gata și nu se știe când vor fi finalizate lucrările. Am demarat lucrările la suprafața de joc de la stadionul Celuloza pentru a putea fi omologat de federație”, a spus Bogdan Chirițescu, președintele ACS Olimpic Zărnești.
Lucrările efective la baza sportivă din Zărnești au început în primăvara lui 2020. Aceasta ar fi trebuit să fie gata încă de luna aprilie 2022.
CNI a suplimentat bugetul pentru finalizarea lucrărilor, dar nici acum, în iunie 2025, arena nu este gata! Mai sunt lucrări de făcut la interioare, la sala de box, la cantonament, dar și la terenurile de tenis, care trebuie refăcute!
Altfel, Olimpic Zărnești 2 nu va juca meciul cu CSM Făgăraș din etapa a 30-a a Ligii a 4-a Brașov, ultima a sezonului.
Clubul din Zărnești a anunțat oficial AJF Brașov că nu poate organiza jocul din ultima rundă, pentru că la stadionul ”Celuloza” au fost demarate lucrări pentru reabilitarea suprafeței de joc.
Clubul a primit o sponsorizare cu rulouri de gazon care trebuie montate cât mai repede.
Gazonul stadionului Celuloza a fost deteriorat serios în acest sezon pentru că a fost utilizat excesiv de cele șase grupe de copii și juniori, dar și pentru meciurile și antrenamentele echipelor de seniori Olimpic Zărnești (Liga 3) și Olimpic Zărnești 2.
Cel mai probabil, Comisia de Disciplină și Etică a AJF Brașov va decide pierderea meciului la ”masa verde” contra CSM Fagăraș, iar clubul zărneștean va primi și o amendă.