FC Dumitrești, campioana Diviziei D Vrancea

04 Jun. 2009, 16:31 Liga 3

Echipa FC Dumitrești a reușit să cîștige finala mare a play-offului Diviziei D la fotbal din Vrancea, după ce a învins cu 6-4 (1-1, 1-1) după executarea loviturilor de departajare pe Flacăra Urechești. 1500 de spectatori au asistat pe Stadionul Milcovul din Focșani la un meci nebun, echipa din Dumitrești avînd și patru bare pe durata întîlnirii. Flacăra a deschis scorul prin Nache (77), și, în ultimul minut de joc, Cîțu a dus meciul în prelungiri după ce am marcat în propria poartă. Interesant este faptul că poarta învingătorilor a fost apărată de fostul portar al Unirii Focșani, Ion Paraschiv, care a revenit pe teren la 53 de ani. În urma acestei victorii, formația din Dumitrești și-a cîștigat dreptul de a reprezenta județul Vrancea la barajul de promovare pentru liga a treia, care va avea loc miercuri, 17 iunie, de la orele 17.30, la Vaslui. Adversara echipei vrîncene va fi Mesagerul Bacău.