Liga a IV-a Vrancea / FCM Adjud și Flacăra Urechești, cele mai bune

Publicat: 06 Dec. 2009, 19:42 Actualizat: 06 Dec. 2009, 19:44 Ligi județene
Liga a IV-a Vrancea /  FCM Adjud și Flacăra Urechești, cele mai bune

Echipele FCM Adjud (în grupa A) și Flacăra Urechești (în grupa
B) au avut cel mai bun parcurs și se află pe primul loc la finalul
primei părți a campionatului ligii a patra la fotbal din
Vrancea.

În grupa A, FCM Adjud a avut un parcurs excelent și și-a anunțat
intenția de a promova în liga a treia a țării. În grupa B, sîmbătă,
primele două clasate, Flacăra Urechești și Național Golești s-au
întîlnit în derby-ul rundei.

Oaspeții au început partida mai bine și, după bara lui
Alecsandrescu (3), au deschis scorul prin Ionuț Vasile (7).
Naționalui a controlat prima repriză, a avut mai mult posesia
balonului, dar gazdele au fost aproape de gol în trei rînduri, prin
Negoiță, Ciobotaru și Crăciun.

Cu patru minute înainte de final, Răzvan Crăciun a prins un șut
de excepție care s-a oprit în vinclul porții goleștene și a adus un
punct nesperat pentru Flacăra, grupare care în urma acestui egal a
rămas pe primul loc în grupa B.

Rezultatele ultimei
etape din liga a patra la fotbal:

Unirea Pufești – Siretul Suraia 1-1 (oaspeții s-au
retras de pe teren în minutul 58),
Trotușul Ruginești – Vulturul Păunești 9-0,
Unirea Țifești – FC Ploscuțeni 13-2,
Foresta Broșteni – Șoimii Năruja 2-1,
Avîntul Jariștea – Viitorul Homocea (partidă
amînată la cererea gazdelor),
FC Mărășești – FCM Adjud 1-2,
Vointa Odobești – Unirea Bolotești 0-3.

Grupa
B:

Dinamo Tătăranu – Gloria Bălești 3-2,
Voința Cîrligele – ASA Steaua Focșani 1-1,
AS Cîmpineanca – FC Dumitrești 1-1,
Flacăra Urechești – Național Golești 1-1,
Unirea Milcovul – Victoria Gologanu 2-2,
Energia Vulturu – Voința Slobozia Ciorăști
3-0.
Zorile Cotești a stat.

Clasament Grupa
A

1. FCM Adjud 13 11 0 2 52-10 33p
2. Unirea Țifești 13 11 0 2 40-12 33p
3. Avîntul Jariștea 12 9 2 1 36-13 29p
4. Unirea Bolotești 13 8 2 3 37-18 26p
5. Foresta Broșteni 13 7 3 3 24-13 24p
6. Viitorul Homocea 12 8 2 2 57-13 23p
7. Unirea Pufești 12 7 0 5 36-13 21p
8. Voința Odobești 13 7 0 6 30-24 21p
9. FC Mărășești 13 5 1 6 28-18 16p
10. Siretul Suraia 12 5 0 7 29-28 15p
11. Vulturul Păunești 13 3 0 10 16-72 9p
12. Trotușul Ruginești 12 2 0 10 12-37 3p*
13. Șoimii Năruja 13 1 0 12 8-38 3p
14. FC Ploscuțeni 12 0 0 12 9-108 0p.
Notă: * – echipă penalizată cu 3 puncte; primele
patru clasate vor participa la play-off.

Clasament Grupa
B

1. Flacăra Urechești 12 9 2 1 26-10 29p
2. Național Golești 12 9 1 2 36-12 28p
3. ASA Steaua 12 8 3 1 38-17 27p
4. FC Dumitrești 12 8 2 2 28-11 26p
5. AS Cîmpineanca 12 7 2 3 24-19 23p
6. Energia Vulturu 12 7 0 5 35-18 21p
7. Dinamo Tătăranu 12 6 1 5 25-21 19p
8. Voința Cîrligele 12 4 2 6 18-24 14p
9. Zorile Cotești 12 3 0 9 16-26 9p
10. Unirea Milcovul 12 2 3 7 18-38 9p
11. Gloria Bălești 12 2 1 9 15-47 7p
12. Victoria Gologanu 11 1 3 7 14-31 6p
13. Voința Sl. Ciorăști 11 1 0 10 6-26 3p.
Notă: primele patru clasate vor participa la
play-off.

Articol scris de: George
DUMITRU

Publicat: 06 Dec. 2009, 19:42 Actualizat: 06 Dec. 2009, 19:44 Ligi județene
Pe aceeași temă