”Ce meci, ce nebunie!” CS Blejoi s-a impus de o manieră dramatică în deplasarea de la Viitorul Dăești, în cel mai spectaculos joc din manșa tur a fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2

Adrian MUJEA 25 May. 2023, 14:19 Liga 3

În cel mai spectaculos duel din prima manșă a fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2, CS Blejoi a câștigat în deplasare la Fedeleșoiu, scor 4-3 cu Viitorul Dăești, după un meci absolut nebun.

Câștigătoarea Seriei a 5-a a Ligii 3 a condus cu 1-0, 2-1, 3-1, a fost egalată în două rânduri de echipa care a terminat Seria 6 pe locul 2, aceasta din urmă a avut șansa să preia ea conducerea în minutele de final, dar a ratat un penalty prin Mihai Costea, însă Blejoiul a mai înscris o dată în minutul 90+6 și a câștigat!

Trei goluri în prima repriză, patru în a doua, între Dăești și Blejoi

Prahovenii din Blejoi au deschis scorul rapid, în minutul 5, prin David Brăilă, care a preluat după o centrare lungă din flancul stâng, a intrat în careu și a înscris din 6 metri. Vâlcenii au dominat și Tchassem a scăpat singur spre poarta adversă, a intrat în careu, dar a alunecat și a ratat o șansă imensă. Apoi, Nicula a rămas singur cu portarul, dar Bălănică a salvat. Totuși, după un corner, vâlcenii au egalat în minutul 36 prin antrenorul-jucător Cristian Munteanu. Imediat, însă, Blejoiul a revenit în avantaj, după ce a bătut repede o lovitură liberă din preajma propriului careu, a dezvoltat un atac rapid, iar Robert Enache a profitat de respingerea greșită a portarului Păușescu.

Campioana Seriei a 5-a a Ligii 3 s-a desprins în minutul 48, când Brăilă a șutat din prima, de la marginea careului mare, la colțul lung. Dăeștiul a asediat poarta oaspeților și Pîrvulescu a reușit o cursă solitară prin apărarea oaspeților, dar Bălănică s-a opus golului. În minutul 58, vâlcenii au beneficiat de un penalty după ce Ghinea a blocat cu brațul șutul lui Nicula, iar Mihai Costea a redus din diferență.

Dăeștiul a revenit de la 1-3 și a ratat un penalty prin care putea trece la conducere

S-a jucat cu garda jos, iar Dăeștiul a reușit egalarea în minutul 72, când Vasile a așezat perfect cu capul pentru Franck Tchassem și camerunezul a finalizat.

Echipa participantă la baraj din postura de a doua clasată în play-off-ul Seriei a 6-a a avut șansa, în minutul 87, chiar să treacă la conducere. După un corner, Cătălin Pîrvulescu a fost busculat în săritură de un adversar și centralul a fluierat penalty, fază la care Samson Nwabueze introdusese mingea în plasă. Mihai Costea a zguduit însă transversala porții din lovitura de pedeapsă, fază care poate conta enorm la final!

În minutul 90 au fost momente de panică, după ce Ghinea, de la oaspeți, a căzut după un duel cu un adversar și a rămas inert. Ambulanța a intrat pe teren, dar prahoveanul și-a revenit.

În al cincilea minut de prelungire, juniorul de la Blejoi David Ilie, împrumutat de la Petrolul, a driblat în careul vâlcean și a șutat năpraznic din unghi imposibil, reușind să marcheze. S-a terminat 4-3 pentru Blejoi, care este acum favorită la calificarea în finala barajului pentru accederea în Liga 2.

• ”Ce meci, ce nebunie!”, a titrat pe pagina sa de Facebook CS Blejoi, în timp ce Viitorul Dăești, supărată de înfrângere, nu a scos un cuvânt despre eșec.

Dăeștiul are, însă, o echipă cu mulți jucători cu experiență, care ar putea întoarce soarta calificării în returul de sâmbătă, de la Blejoi.

În finala barajului, câștigătoarea dintre CS Blejoi și Viitorul Dăești va întâlni învingătoarea dintre CSO Plopeni și CSM Alexandria. Alexandria s-a impus cu 1-0 la Plopeni, în manșa tur.

VIITORUL DĂEŞTI – CS BLEJOI 3-4

Cristian Munteanu 37′, Mihai Costea 57′ – penalty, Franck Tchassem 72′ / David Brăilă 5′, 48′, Robert Enache 40′, David Ilie 90+6′

Viitorul Dăești: Păușescu – Nwabueze, Ct. Pîrvulescu, Cr. Muntean,  M. Ghiță (Oct. Vasile 66′) – Cioinac (Prunaru 66′), Fl. Pîrvu (cpt.)(L. Iordache 77′) – Nicula (D. Duțu 88′),  Mih. Costea, Popolan (Njindja 66′) – Tchassem
Rezerve neutilizate: Ius. Lungu – Garcia Cardoso, Diaconescu, Yahaya
Antrenor: Gheorghe Ciofică

CS Blejoi: Bălănică – Andr. Șerban, Ad. Nicolae, Tib. Ciuroiu (Cl. Stoica 63′), Ghinea – C. Munteanu, Pahonțu (Bg. Dima 79′), Rob. Enache (cpt.)(Mănescu 72′) – Brăilă, Dav. Ilie, Nițescu
Rezerve neutilizate: Ad. Gheorghe – Marinache, Costache, G. Bălașa, Drăgoi
Antrenor: Răzvan Vlad

Stadion: ”Gheorghe Ciucioi” (Fedeleşoiu – Vâlcea). Arbitru central: Claudiu Gaitin (Timişoara). Arbitri asistenți: Călin Cimponeriu (Lugoj) și Patrik Ștefan Sandu (Timişoara). Arbitru de rezervă: Marius Daniel Bădoiu (Craiova). Observator de arbitri: Bogdan Dragoș (Făgăraş). Delegat de joc: Vasile Daniel Blagoe (Bucureşti).