CS Universitatea Alba Iulia a spulberat campioana din Covasna, CSO Baraolt, în manșa tur a barajului de promovare în Liga 3. Stadionul Cetate, martorul unui rezultat incredibil

Dan HENEGAR 19 Jun. 2022, 00:07 Liga 3

CS Universitatea Alba Iulia, campioana Ligii a 4-a Alba, a învins la o diferență incredibilă pe CSO Baraolt, campioana din Covasna, în prima manșă a barajului de promovare în Liga  3-a. Stadionul Cetate din Alba Iulia a fost martorul unui rezultat de maidan, scor 11-2 (5-2) pentru gazde.

În urma acestui rezultat, județul Alba se poate bucura de o nouă echipă în Liga 3, după acestă demonstrație de forță. Au înscris Alexandru Circov (7, 45+1), Flaviu Baghiu (19, 55, 66), Adrian Lăcătuș (21, 73), Bogdan Bucurică (36, 47), Răzvan Trif (69) și Răzvan Fențiu (84), pentru CS Universitatea, respectiv Csog (10) și Gajdo (23), scrie Ziarul Unirea.

CS Universitatea Alba Iulia a defilat cu campioana din Covasna în manșa tur a barajului de promovare în Liga 3

Peste 600 de spectatori au asistat la încercarea studenților albaiulieni de a accede în eșalonul superior. În prima repriză, una dominată de CSU, s-a jucat ca-n curtea școlii! Elevii lui Mihai Manea au atacat în valuri, dar au fost surprinși la două contre ale covăsnenilor, ce au reșit, surprinzător, să egaleze la un moment dat. Circov (7) a deschis festivalul ofensiv, marcând după o acțiune pe dreapta. Egalarea a venit rapid, în minutul 10, când Csog a profitat de o neatenție defensivă.

”Alb-albaștrii” au trecut rapid în prim plan și s-au distanțat prin reușitele lui Baghiu (19, după acțiune Frențiu) și Ad. Lăcătuș (21, reluare din fața porții, la pasa lui Baghiu). La oaspeți a ieșit A. Lazăr (căpitan, antrenor și golgheter), iar cel intrat, Gajdo (23), a fructificat din apropiere un șut ratat al unul coechipier. Jocul a avut aceleași coordonate, însă ”căpitanul” Bucurică (36), lob de finețe, și Circov (45+1), șut de la marginea careului, au dus scorul la 5-2, mai aproape de realitatea de pe teren.

La reluare festivalul a continuat, vizitatorii s-au prăbușit, iar căpitanul Bucurică a realizat și el dubla, din careul mic (47). Și Baghiu și-a trecut în cont dubla în minutul 55, punctând în poarta lui Hermann, abia intrat în teren. Atacantul CSU a realizat tripla cu un șut pe jos din careu (66), iar scorul a ajuns unul de maidan: 8-2. R. Trif (69), cap la colțul scurt, după corner Bucurică, și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar Ad. Lăcătuș (73, după ce a driblat portarul) a dus scorul la 10-2!!! Frențiu (84) – șut sub bară a făcut 11-2, scorul celei de-a doua reprize fiind de 6-0, un set la zero.

După cum s-a prezentat în acest joc, echipa campioană din Covasna nu este valoric o formație care să se regăsească în prima jumătate a ierarhiei Ligii a 4-a din Alba, a notat Ziarul Unirea.

CS Universitatea Alba Iulia (Alba) – CSO Baraolt (Covasna) 11-2

CS Universitatea Alba Iulia: Ct. Suciu – Frențiu, I. Neag, R. Trif, Bucurică (cpt.)(Cos. Năcreală 82) – Circov (Ad. Hăprian 82), Al. Petrescu, Herci (Joldeș 75), Ad. Lăcătuș – M. Domșa (Cl. Oara 68), Baghiu (S. Fulea 68)
Rezerve neutilizate: V. Ignat, Apetri, Șt. Radu, Gylien
Antrenor: Mihai Manea.

CSO Baraolt: Trinfa (Hermann 48) – Neagoie (Nagy 64), Csiki, Szocs, Roman – Z. Szabo (Molnar 64), I. Kovasc, G. Szabo, N. Lazar – A. Lazar (Gajdo 22), Csog
Rezerve neutilizate: – Szakakats, Pal, A. Szabo, Zelch
Antrenor: Attila Lazar

Stadion: Cetate (Alba Iulia – Alba); Arbitru: Marius Nechita Chioran (Floreşti – Cluj); Asistenți: Marius Bălan (Cluj-Napoca) și Csaba Antal (Baciu – Cluj); Observatori: Ioan Teodor (Târgu Mureş) și Teodor Biriş (Hunedoara).

Returul fiind programat sâmbăta viitoare, în data de 25 iunie, de la ora 17:30, acasă la echipa covăsneană.