Meciurile turului 4 al Cupei României au fost stabilite. Trei dueluri sunt între echipe din Liga 2. Cu cine au fost puse să joace Rapid, Petrolul, ”FC” U Craiova sau ”U” Cluj

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Oct. 2020, 18:04 Actualizat: 12 Oct. 2020, 19:59 Cupa României
Meciurile turului 4 al Cupei României au fost stabilite. Trei dueluri sunt între echipe din Liga 2. Cu cine au fost puse să joace Rapid, Petrolul, ”FC” U Craiova sau ”U” Cluj

Federația Română de Fotbal a stabilit programul celui de-al patrulea tur al fazei naționale a Cupei României, ediția 2020/2021. Partidele în care intră în competiție și celelelate 11 formații din Liga 2 au loc marți și miercuri, 20 și 21 octombrie, majoritatea de la ora 14:30.

Cele 16 meciuri, câte sunt în total în această fază a competiției, au loc într-o singură manșă, eliminatorie, iar determinarea lor a fost făcută de Departamentul Competiții al FRF prin împerechere pe baza criteriului geografic, la latitudinea federalilor.

În funcție de ce partide vor alege să transmită televiziunile deținătoare de drepturi TV, acele jocuri vor fi mutate să se desfășoare la alte ore.

În turul 4 al Cupei României intră toate echipele din Liga 2. În total sunt 16 meciuri

Din turul 3 au intrat în competiție și zece echipe care activează acum în campionatul Ligii 2, dintre acestea au fost eliminate Unirea Slobozia, Aerostar Bacău, CSM Reșița și Pandurii Târgu Jiu, în timp ce mai departe au mers FK Csikszereda, CSM Slatina, Concordia Chiajna, U Craiova 1948 SA, Fotbal Comuna Recea și Universitatea Cluj. Din turul 4 intră și restul celorlalte formații din Liga 2, 11 la număr.

Astfel, în turul 4 vor juca cele 21 de echipe calificate din turul 3 și celelalte 11 formații care activează în Liga 2. În total vor fi 16 meciuri, dintre care în trei se întâlnesc direct echipe din eșalonul secund: Metaloglobus Bucureşti – Petrolul Ploieşti, Concordia Chiajna – CS Mioveni și CSM Slatina – Turris Oltul Turnu Măgurele.

Rapid a fost pusă să joace cu Progresul Spartac, echipă care ieri i-a invins ”satelitul” cu 2-0, ”U” Cluj întâlnește Viitorul Șelimbăr, U Craiova 1948 SA va merge la ACSO Filiași, teren unde a jucat un meci pe teren propriu când era în Liga 3, iar ASU Poli o va întâlni pe CSC Ghiroda şi Giarmata Vii.

În această fază a competiției sunt prezente 17 echipe din Liga 2 și 15 din Liga 3.

REZULTATELE TURULUI 1, 2 și 3 ale Cupei României

Programul turului 4 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

marți, 20 octombrie 2020, ora 14:30
Viitorul Şelimbăr – Universitatea Cluj
Dacia Unirea Brăila – SCM Gloria Buzău
Progresul Spartac – Rapid
ACSO Filiaşi – U Craiova 1948 SA

miercuri, 21 octombrie 2020, ora 14:30
CSC Sânmartin – Fotbal Comuna Recea
Şoimii Lipova – Ripensia Timișoara
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ASU Politehnica Timișoara
SR Municipal Braşov – FK Csikszereda
Şomuz Fălticeni – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
Hușana Huși – CSM Focşani
Axiopolis Sport Cernavodă – Farul Constanţa
Mostiştea Ulmu – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna – CS Mioveni
CSM Slatina – Turris Oltul Turnu Măgurele
Viitorul Dăeşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Echipele calificate din turul 3 al Cupei României

Echipele care s-au calificat din turul 3 sunt: FK Csikszereda, CSM Slatina, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Viitorul Șelimbăr, Progresul Spartac, Mostiștea Ulmu, Concordia Chiajna, Axiopolis Sport Cernavodă, Dacia Unirea Brăila, CSM Focșani, Hușana Huși, Șomuz Fălticeni, CSC Sânmartin, ACSO Filiași și Universitatea Cluj – în timp regulamentar, pe teren – , U Craiova 1948 SA, SR Brașov, Viitorul Dăești – după lovituri de departajare – , Șoimii Lipova, CSM Ceahlăul Piatra Neamț și Fotbal Comuna Recea – la ”masa verde”, prin neprogramarea adversarului care a avut probleme cu COVID-19.

REZULTATELE TURULUI 1, 2 și 3 ale Cupei României

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Oct. 2020, 18:04 Actualizat: 12 Oct. 2020, 19:59 Cupa României
Pe aceeași temă