Meciurile turului 3 al Cupei României și cele trei zile în care se dispută. ”U” Cluj și alte nouă echipe din Liga 2 intră în competiție. ”FC U” Craiova a fost pusă să joace cu CSM Reșița

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Sep. 2020, 21:25 Actualizat: 30 Sep. 2020, 21:38 Cupa României
Meciurile turului 3 al Cupei României și cele trei zile în care se dispută. ”U” Cluj și alte nouă echipe din Liga 2 intră în competiție. ”FC U” Craiova a fost pusă să joace cu CSM Reșița

Federația Română de Fotbal a stabilit programul celui de-al treilea tur al fazei naționale a Cupei României, ediția 2020/2021. De această dată, jocurile nu se vor disputa pe parcursul unei singure zile, ci în decurs de trei. Bineînțeles, cele 21 de meciuri au loc într-o singură manșă eliminatorie, iar determinarea lor a avut loc prin împerechere pe baza criteriului geografic.

Primele șase partide au loc marți, 6 octombrie, de la ora 14:30, miercuri, 7 octombrie, de la aceeași oră, sunt stabilite 13 meciuri, iar joi, 8 octombrie, au loc ultimele două întâlniri, una de la ora 14:30, iar alta de la ora 17:30.

10 echipe din Liga 2 întră în Cupa României din turul 3. ”U” Cluj e cea mai importantă

În această fază a competiției vor intra 42 de echipe, 28 calificate din turul trecut și altele 14 care au evoluat în sezonul recent încheiat al Ligii 3, nouă dintre cele care s-au clasat pe primele locuri, respectiv Liga 2, cinci care s-au situat cel mai prost în clasament și încă există.

Astfel, din actualul sezon al Ligii 2 intră în Cupa României din turul 3 următoarele echipe: Aerostar Bacău, Unirea Slobozia, CSM Slatina, U Craiova 1948 SA, Fotbal Comuna Recea, Pandurii Târgu Jiu, FK Csikszereda, CSM Reșița, Concordia Chiajna și Universitatea Cluj.

Programul turului 3 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

marți, 6 octombrie 2020, ora 14:30
Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăvița
AFC Unirea 1924 – Viitorul Şelimbăr
CSM Alexandria – CSM Slatina
SC Popeşti Leordeni – Progresul Spartac
AFC Odorheiu Secuiesc – FK Csikszereda

miercuri, 7 octombrie 2020, ora 14:30
Axiopolis Sport Cernavodă – Agricola Borcea
Mostiştea Ulmu – Unirea Slobozia
Dacia Unirea Brăila – CS Făurei
Metalul Buzău – CSM Focşani
Hușana Huși – Ştiinţa Miroslava
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Aerostar Bacău
Şomuz Fălticeni – Foresta Suceava
FC Pucioasa – SR Municipal Braşov
CS Afumaţi – Concordia Chiajna
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti
U Craiova 1948 SA – CSM Reșița
Sportul Şimleu Silvaniei – CSC Sânmartin
Minaur Baia Mare – Fotbal Comuna Recea

joi, 8 octombrie 2020, ora 14:30
ACSO Filiaşi – Pandurii Târgu Jiu

joi, 8 octombrie 2020, ora 17:30
Unirea Dej – Universitatea Cluj

REZULTATELE TURULUI 1 și 2 al Cupei României

Echipele calificate din turul 2

Echipele care s-au calificat din turul 2 sunt: Unirea Dej, Sportul Şimleu Silvaniei, Şoimii Lipova, Gloria Lunca Teuz Cermei, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, AFC Odorheiu Secuiesc, Viitorul Şelimbăr, Viitorul Dăeşti, FC Pucioasa, SC Popeşti Leordeni, CS Afumaţi, Agricola Borcea, CS Făurei, Dacia Unirea Brăila, CSM Focşani, Hușana Huși, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – în timp regulamentar, pe teren – , CSC Dumbrăvița, Ştiinţa Miroslava – după prelungiri – , CSC Sânmartin și Metalul Buzău – după lovituri de departajare – , Şomuz Fălticeni, Axiopolis Sport Cernavodă, SR Municipal Braşov, Vediţa Coloneşti, CSM Alexandria și AFC Unirea 1924 – la ”masa verde”, prin neprogramarea adversarului – , și ACSO Filiași – la ”masa verde”, fără nici măcar să aibă adversar.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 Sep. 2020, 21:25 Actualizat: 30 Sep. 2020, 21:38 Cupa României
Pe aceeași temă