Poli Timișoara pierde calificarea în semifinalele Cupei României la lovituri de departajare, cu Campionii FC Argeş. Bănățenii au dat o replică bună echipei din Liga 1, chiar și în inferioritate numerică

Marius ANGHEL 01 Dec. 2021, 21:14 Cupa României

Politehnica Timișoara visa la o calificare în semifinalele Cupei României în anul în care clubul aniversează Centenarul, și a fost aproape de acest lucru. A cedat în sferturi cu Campionii FC Argeș abia la loteria loviturilor de departajare, unde singurul care a ratat a fost Claudiu Pamfile.

Divizionara secundă din Timișoara a dat o replică bună alb-violeților din Pitești, din Liga 1, pe toată durata jocului desfășurat pe ”Dan Păltinișanu”, inclusiv în cele două reprize de prelungiri în care a evoluat în superioritate numerică, după eliminarea ușoară a lui Octavian Ursu.

Meciul s-a decis la loviturile de departajare, unde Campionii FC Argeș s-a impus cu 5-4, după ce pentru Poli a ratat fundașul Claudiu Pamfile.

Campionii FC Argeș este a treia echipă care urcă în semifinalele Cupei României, după Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (2-1 pe ”Ilie Oană” cu Chindia) și FC Voluntari (1-0 cu FC Buzău).

• Ultimul meci al acestei faze are loc mâine, joi, de la ora 20:30, pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, între ACSO Filiași (Liga 3) și Universitatea Craiova (Liga 1).

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-A, FAZA A III-A, FAZA A IV-A, 16-IMI și OPTIMI

COMENTARIUL LIVE:

POLITEHNICA TIMIȘOARA – CAMPIONII FC ARGEȘ 4-5 (0-0 după 90 și 120 de minute, 4-5 după lovituri de departajare)

Au înscris de la loviturile de departajare: Adrian Zaluschi, Rareș Lazăr, Cristian Bocșan, Cosmin Bîrnoi / Iasmin Latovlevici, Mihai Ișfan, Aurelio Arias, Diogo Viana, Kehinde Fatai
A ratat de la loviturile de departajare: Claudiu Pamfile / .

Poli Timișoara: Păduraru – Sofran, Scutaru (Bocșan 53′), Mera (cpt.), Pamfile – D. Andrei (Bîrnoi 59′), R. Lazăr, Ignea (Denis Radu 106′), Oanea (Zaluschi 87′) – Oct. Ursu, Gerbi
Rezerve neutilizate: Morariu – D. Olariu, Rob. Hațegan
Antrenor: Nicolae Croitoru
Eliminat: Octavian Ursu 90′ (cumul de cartonașe galbene)

Campionii FC Argeș: Fl. Croitoru – Telcean (C. Tofan 46′), Pițian (Joao Miguel 94′), Boldor, Latovlevici – Diogo Viana, Meza Colli (cpt.), Raynov, Ruan (Arias 46′) – Palic (Ișfan 46′) – Said (K. Fatai 75′)
Rezerve neutilizate: Greab – Mușat, I. Șerban, Honciu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: ”Dan Păltinișanu” (Timișoara – Timiș); Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenți: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova) și Marius Cristian Marchidanu (Brăila); Rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) și Mihai Marius Andrieş (Bucureşti).

♦Campionii FC Argeș câștigă loteria loviturilor de departajare cu Politehnica Timișoara și se impune cu 5-4. În semifinale urcă Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FC Voluntari și Campionii FC Argeș
♦4-5 Kehinde Fatai trage în bara din dreapta și mingea ricoșează în poartă. Păduraru a fost pe direcție, dar nu a ajuns la minge
♦4-4 Cosmin Bîrnoi își ia elan scurt și bate lângă bara din dreapta, cu Croitoru sărit în partea opusă a porții
♦3-4 Diogo Viana șutează pe centru, sus, sub transversală. Păduraru a plonjat în stânga sa
♦3-3 Cristian Bocșan șutează puternic cu latul, în stânga, în gol. Croitoru a sărit în partea opusă
♦2-3 Aurelio Arias trimite pe jos, în stânga, Păduraru a sărit în partea cealaltă
♦2-2 Rareș Lazăr bate pe jos, în dreapta, lângă bară, și înscrie. Croitoru a sărit în partea opusă
♦1-2 Mihai Ișfan bate superb, în vinclu, în dreapta. Păduraru a plonjat pe direcție, dar a fost departe de minge
♦1-1 Claudiu Pamfile trage în transversală, în dreapta, mingea revine în joc
♦1-1 Iasmin Latovlevici bate în stânga, tot pe jos și înscrie. Păduraru a sărit în partea opusă
♦1-0 |||  Poli Timișoara bate prima, prin Adrian Zaluschi. Trimite pe jos, în dreapta, lângă bară, și înscrie. Croitoru a sărit în poartea opusă. Flavius Croitoru primește cartonașul galben pentru proteste, fiindcă voia repetarea execuției
Min 120+1 Final de meci. Poli Timișoara și Campionii FC Argeș termină meciul la egalitate, scor 0-0. Urmează loviturile de departajare
Min 116 ||| Aurelio Arias primește și el cartonașul galben pentru o intrare dură asupra lui Radu
Min 106 A început a doua repriză de prelungiri. Urmează încă 15 minute de joc
Min 106 Schimbare la Poli. Iese Alin Ignea și intră Denis Radu. Timișorenii voiau inițial să-l schimbe pe Erik Gerbi, însă Ignea a acuzat o accidentare și s-au răzgândit rapid, înainte să înceapă repriza a doua de prelungiri
Min 105 Finalul primei reprize de prelungiri. Echipele ”schimbă” poarta la care vor ataca
♦Min 104 Latovlevici centrează bine din stânga careului în fața porții, însă Bocșan are o intervenție excelentă în fața lui Arias, scoate în față, iar Mera degajează
Min 97 ||| Alexandru Ișfan simulează un fault în cercul de la mijlocul terenului în fața lui Lazăr și arbitrul îi acordă cartonașul galben
Min 94 Iese Andrei Pițian și intră Joao Miguel
Min 94 Diogo Viana primește cartonașul galben pentru proteste, după ce mai devreme a pierdut mingea în fața lui Bîrnoi și voia să primească fault
Min 93 Poli începe în atac prelungirile. Bîrnoi șutează din afara careului peste poartă
Min 92 Zaluschi șutează frumos, puternic, din 25 de metri central, mingea s-ar fi dus spre transversală, probabil sub această, însă Croitoru reușește să respingă cu un braț în corner
Min 91 ||| Kehinde Fatai primește cartonașul galben pentru că își calcă din spate un adversar
Min 90 Start în prima repriză de prelungiri
Min 90+5 Final de timp regulamentar. Meciul intră în prelungiri. Poli va evolua în inferioritate numerică, după eliminarea lui Octavian Ursu în minutul 90
Min 90+4 ||| Alin Ignea primește și el catonașul galben
Min 90 |||| Gergi pierde un duel cu Tofan, Ursu îi vine în ajutor să recupereze mingea și mijlocașul intervine la balon. O face cu piciorul sus, iar arbitrul dă fault. Octavian Ursu primește al doilea cartonaș galben și este eliminat. Poli va juca în inferioritate numerică în prelungiri, dacă vor fi. Ursu susține că nu l-a atins pe Tofan, iar reluările îi dau dreptare, însă intensitatea cu care a jucat fază a fost una periculoasă pentru adversar
♦Min 87 Iese Cătălin Oanea și intră Adrian Zaluschi
Min 84 Ișfan prinde un șut bun de la 23 de metri central, însă pe centrul porții, iar Păduraru respinge. Argeșul presează să înscrie, ca meciul să nu intre în prelungiri
Min 75 O nouă schimbare la Argeș. Iese Ahmed Said și intră Kehinde Fatai
Min 70 Centrare din dreapta, Said reia cu capul din centrul careului, însă trimite pe lângă bara din stânga
Min 69 La o lovitură liberă bătură din stânga, pe poartă, Păduraru scapă balonul și îl deviază în transversală, apoi plonjează să-l reține în fața liniei porții, Arias dă incredibil pe lângă minge și goalkeeperul pune mâna pe balon. Din spate bine Said, care trimite în poartă, însă arbitrul dă fault, fiindcă Păduraru avea mâna pe minge
Min 67 ||| Octavian Ursu primește cartonașul galben pentru o cădere în marginea careului, dintr-un duel cu Tofan, cât și pentru reproșul adus arbitrului pentru că a acordat fault
Min 59 ⇒ Cosmin Bîrnoi intră pe teren în locul lui Doru Andrei, jucător care n-a mai reușit să impresioneze, așa cum o făcea în meciul cu Rapid din optimi
Sâmbătă, 4 decembrie, clubului Politehnica Timișoara aniversează 100 de ani de la înființare. Actuala echipă din Liga 2 sărbătorește și ea. În meciul de astăzi evoluează într-un echipament aniversar ”#POLI100”, cu tricou cu șiret la gât și cu o veche emblemă a Politehnicii în dreptul inimii. Despre acest echipament, echipa din Liga 2 susține singură că este ”absolut spectaculos și deosebit!”
Min 53 ⇒ Cristian Bocșan intră pe teren în locul accidentatului Cristian Scutaru, care n-a mai revenit în joc
Min 50 Scutaru acuză o accidentare la coapsa piciorului stâng și are nevoie de îngrijirea echipei medicale. Fundașul s-a trântit pe gazon chiar în careul mic, fără să aibă vreun duel cu vreun adversar
Min 49 ||| Rareș Lazăr îl ține de mână, din spate, pe Ișfan și primește primul cartonaș galben în acest meci
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 Triplă schimbare la argeșeni. Intră Mihai Ișfan, Costinel Tofan și Aurelio Arias și ies Antun Palic, Tudor Telcean și Teles Ruan
Min 45+1 Pauză la Timișoara. Poli și Campionii sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză cu un joc fără multe ocazii
Min 31 Diogo Viana e împins din spate de Oanea în flancul drept și mijlocașul Argeșului se dezechilibrează și îl lovește cu gheata în frunte pe Pamfile. Se încing puțin spiritele, însă artibtrul lasă lovitură liberă pentru oaspeți
Min 30 Ursu scapă pe contraatac, pătrunde în careu pe dreapta, cu adversar lângă el, și trage slab pe poartă, direct pe Croitoru, care prinde fără probleme
Min 29 Centrare din dreapta careului, Said câștigă duelul aerian cu Mera și reia cu capul din 5 metri, iar Păduraru respinge spectaculos în față și Scutaru degajează în corner. Faza fixă nu aduce niciun pericol la poarta Politehnicii
Min 23 Latovlevici șutează di nafara careului, Ruan deviază, însă o face moale, iar Păduraru prinde fără probleme
Min 22 Oanea șutează din stânga, Croitoru respinge greu în stânga și argeșenii recuperează
Min 14 Latovlevici are un șut-centrare din stânga, mingea trece prin careu fără să fie atinsă de nimeni și trece pe lângă bara a doua
Min 1 A început partida de la Timișoara. Asistența e redusă, însă galeria Politehnicii e la înălțime și asigură fondul sonor

Al doilea meci al zilei în sferturile de finală ale Cupei României, sezonul 2021-2022, are loc la Timișoara, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, de la ora 18:30, unde divizionara secundă Politehnica Timișoara o întâlnește pe echipa din Liga 1 Campionii FC Argeș.

Ieri, la Ploiești, în primul meci din sferturi, în duelul dintre prim-divizionarele Chindia Târgoviște și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, covăsnenii s-au impus cu 2-1 pe ”Ilie Oană”, astfel că au devenit primii calificați în semifinale în această ediție a competiției KO. Astăzi, ceva mai devreme, la Buzău, au jucat FC Buzău și FC Voluntari (scor 0-1).

Poli Timișoara a eliminat deja o echipă din Liga 1 din Cupa României, pe frații de la Rapid

Poli Timișoara a reușit în ultimele două etape din Liga 2 să își mai redreseze situația, prin victorii cu FC Brașov (1-0) și Steaua (2-1). Bănățenii nu au deloc un sezon bun în campionat, după 15 etape fiind tocmai pe locul 15, însă acest lucru nu a împiedicat-o să aibă un parcurs bun în Cupa României.

Alb-violeții timișoreni se așteaptă la un joc greu cu argeșenii, însă la fel a fost și cu Rapid, de exemplu.

Pentru a ajunge în această fază a competiției, Poli Timișoara a trecut de Șoimii Lipova (Liga 3, 2-1 în deplasare / turul 4), Unirea Slobozia (Liga 2, 1-0 în deplasare / 16-imi) și Rapid (Liga 1, 2-0 acasă / optimi).

”Ne aşteptăm la un joc foarte dificil, asta este clar, FC Argeş e una dintre echipele bune ale primei ligi. Au demonstrat-o şi la jocul de la Arad. E o echipă pragmatică, o echipă experimentată şi este clar că, în mod normal, ei pornesc cu prima şansă. Însă acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu Rapid. Şansele noastre, atâtea câte sunt, trebuie să ni le jucăm până la final”, a declarat antrenorul Nicolae Croitoru despre acest meci.

Argeșul a trecut de două echipe din Liga 1 pentru a ajunge în sferturi

De partea cealaltă, Argeșul antrenat practic de nelicențiatul Andrei Prepeliță vine tot după două victorii în campionat, în Liga 1 însă. Cu 3-2 a învins Universitatea Craiova și cu 1-0 pe UTA, formații superioare în clasament, unde trupa din Pitești se află pe locul 7 după 17 etape.

”Trebuie să fim foarte concentrați. În primele două faze ale competiției am întâlnit două echipe bune, acum avem în față un adversar care este în liga secundă, dar un adversar care a eliminat o echipă bună a campionatului, pe Rapid. Deci trebuie să foarte atenți, concentrați și să tratăm meciul foarte serios. Cred că dacă jucătorii, și n-au cum să fie, că nu-i voi lăsa să scape acest lucru, o să fie 100 la sută concentrați, cred eu că putem să ne calificăm în turul următor. Eu, ca antrenor, îmi doresc să câștig toate meciurile, să fac performanță, sunt dornic de acest lucru de la început și vreau să fac rezultate bune la Pitești. Este clubul unde m-am format ca jucător, clubul unde mi-am încheiat cariera ca fotbalist și clubul unde mi-am început cariera de antrenor”, a spus, fără menajamente, Andrei Prepeliță.

În acest sezon de Cupa României, în primele două faze pentru ea, deoarece competiția a început mult mai devreme, Campionii FC Argeș a trecut de FC Botoșani (Liga 1, 4-2 după lovituri de departajare, acasă / 16-imi) și Dinamo (Liga 1, 2-1 în deplasare / optimi).

Iulian Dima arbitrează Politehnica Timișoara – Campionii FC Argeş

Meciul de la Timișoara, de pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, va fi arbitrat de la centru de Iulian Dima (Bucureşti) și de la cele două tușe de Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova) și Marius Cristian Marchidanu (Brăila). Arbitru de rezervă este Bogdan Dumitrache (Bucureşti), iar observatori au fost delegați Zoltan Szekely (Baia Mare) și federalul Mihai Marius Andrieş (Bucureşti).