Au fost stabilite meciurile din Turul 1 al Cupei României. Echipa norocoasă anunțată de FRF drept calificată direct în faza următoare

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 06 Aug. 2022, 17:29 Cupa României
Au fost stabilite meciurile din Turul 1 al Cupei României. Echipa norocoasă anunțată de FRF drept calificată direct în faza următoare

Federația Română de Fotbal a anunțat sâmbătă, 6 august, meciurile din Turul 1 al noului format al Cupei României, ediția 2022-2023, fază în care vor evolua cele șapte câștigătoare ale Fazei Regionale și 68 de echipe din sezonul precedent de Liga 3, nu 69, cum eta stabilit inițial.

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, calificată în Turul 2 al Cupei României fără să joace

74 de cluburi care se vor întâlni în 37 de meciuri programate a se disputa într-o singură manșă, eliminatorie, în data de 17 august.

  • A 75-a echipă, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, clasata pe locul 2 în play-off-ul Seriei a 8-a a Ligii 3 în sezonul trecut, a fost anunțată de FRF drept calificată din oficiu în Turul 2.

Vor fi însă, cu siguranță, și alte echipe care se vor califica la ”masa verde” mai departe, ca de exemplu Sporting Juniorul Vaslui, care va profita ca a fost pusă să joace cu Hușana Huși, echipă desființată. Probleme au și Luceafărul Oradea și Pandurii Târgu Jiu, de situația lor urmând să profite Crişul Chişineu Criş și CSM Jiul Petroşani.

Program meciuri Turul 1 Cupa României, ediția 2022-2023:

Viitorul Darabani – Bucovina Rădăuţi
Şomuz Fălticeni – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Paşcani – Ştiinţa Miroslava
Sporting Juniorul Vaslui – Hușana Huși
CSM Bacău – Dinamo Bacău
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău
CSM Râmnicu Sărat – Metalul Buzău
Sportul Chiscani – Viitorul Ianca
CS Făurei – Recolta Gheorghe Doja
CSM Feteşti – Agricola Borcea
Axiopolis Cernavodă – Gloria Albeşti
ACSM Olteniţa – Înainte Modelu
Dunărea Turris – CSM Alexandria
Petrolul Potcoava – Sporting Roşiori
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti
Real Bradu – Unirea Bascov
Atletic United Ploieşti – Flacăra Moreni
CSO Plopeni – CS Blejoi
Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc
SR Braşov – Olimpic Cetate Râşnov
Minerul Costeşti – Flacăra Horezu
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şimian
CSM Jiul Petroşani – Pandurii Târgu Jiu
Progresul Ezeriş – Voinţa Lupac
CSM Lugoj – Aurul Brad
Avântul Periam – Pobeda Star Bisnov
Frontiera Curtici – Progresul Pecica
Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova
Luceafărul Oradea – Crişul Chişineu Criş
Crişul Sântandrei – Lotus Băile Felix
Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureş
Sticla Arieşul Turda – Viitorul Cluj
Sănătatea Cluj – Minerul Ocna Dej
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău
Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare
Avântul Reghin – Gloria Bistriţa Năsăud
ACS Târgu Mureş – Unirea Ungheni

Echipele notate primele vor fi gazde, în urma clasării mai slabe față de adversar în sezonul precedent.

  • În urma finalelor din Faza Regională s-au calificat în Turul 1 șapte echipe: Viitorul Darabani (Botoșani), Crișul Sântandrei (Bihor), ACS Târgu Mureș (Mureș), CSM Lugoj (Timiș), Dunărea Turris Turris Măgurele (Teleorman), Atletic United Ploiești (Prahova) și Axiopolis Cernavodă (Constanța).

Ulterior, Turul 2 este programat să aibă loc în data de 31 august, când vor juca 58 de cluburi, 38 calificate din Turul 1, ultimele 19 din sezonul precedent de Liga 3 și una din Liga 2, conform programului stabilit inițial de FRF.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 06 Aug. 2022, 17:29 Cupa României
Pe aceeași temă