ACSO Filiași, FC Buzău și Politehnica Timișoara își află luni adversarul din sferturile Cupei României. Când vor avea loc meciurile

Marius ANGHEL 05 Nov. 2021, 15:08 Cupa României

Federația Română de Fotbal a stabilit ziua în care va efectua tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din faza sferturilor de finală ale Cupei României, ediția 2021-2022.

Evenimentul va fi găzduit de Casa Fotbalului și va avea loc luni, 8 noiembrie, de la ora 16:00.

O echipă din Liga 3 și două din Liga 2, printre cele opt calificate în sferturile Cupei României

În urma meciurilor din faza optimilor, calificarea în sferturile competiției KO au obținut-o ACSO Filiași (Liga 3), FC Buzău, Politehnica Timișoara (ambele din Liga 2), Chindia Târgoviște, Campionii FC Argeș, Universitatea Craiova, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FC Voluntari, aceasta din urmă prin victorie la ”masa verde”, fără joc (toate cinci din Liga 1).

Jocurile din sferturile Cupei României sunt programate să se dispute în perioada 30 noiembrie – 2 decembrie 2021 și se vor desfășura într-o singură manșă eliminatorie, pe terenul echipelor care s-au clasat mai slab în sezonul trecut de campionat.

• Spre deosebire de meciurile din 16-imi și optimi, acum, cele din sferturi, nu vor mai fi stabilite prin tragere la sorți făcută pe baza a două urne. Toate cele opt calificate se vor afla într-o urnă, din care vor fi extrase toate echipele, rând pe rând.

În semifinale se vor califica patru echipe, iar meciurile din această fază se vor desfășura în 20 aprilie 2022, turul, respectiv 11 mai 2022, returul. Finala va avea loc la 19 mai 2022.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-A, FAZA A III-A, FAZA A IV-A, 16-IMI și OPTIMI