CSM Olimpia a condus, dar a pierdut la Slatina. Antrenorul sătmărenilor arată către arbitrul debutant la Liga 2: ”Am fi avut o șansă dacă arbitrajul ar fi fost mai corect”

Marius ANGHEL 07 Dec. 2025, 13:59 Liga 2

CSM Olimpia Satu Mare a mai bifat o înfrângere în Liga 2, a 13-a în 16 etape, capitol la care conduce detașat. Sâmbătă, în ultima deplasare din acest an, formația antrenată de Alexandru Botoș, în fapt doar secund în staff, a cedat cu scorul de 1-3 contra CSM Slatina.

Sătmărenii au pierdut în oltenia după ce au condus pe tabelă. Au rămas în inferioritate numerică, apoi au fost egalați înainte de pauză, iar în partea secundă au încasat alte două goluri.

Botoș ”Piri” consideră că arbitrajul lui Dan Hrușcă nu a fost tocmai corect, astfel echipa sa ar fi avut o șansă la un rezultat pozitiv!

CSM Olimpia a condus la Slatina, însă a pierdut la o diferență de două goluri

Pe stadionul 1 Mai din Slatina, CSM Olimpia a reușit să înscrie prima în jocul din etapa 16 a Ligii 2. A făcut-o încă din minutul 5, când puștiul Gheorghe Carpa a fost atent la o minge ricoșată din transversală, după un șut senzațional al lui Copaci de la circa 35 de metri, și a punctat cu capul din 6 metri, pe sub portarul Răcășan.

Carpa (17 ani) s-a aflat pentru a doua oară în lotul echipei sale în acest sezon de Liga 2 și pentru prima dată a fost utilizat ca titular, după ce runda trecută a prins circa 20 de minute în finalul întâlnirii cu FC Voluntari.

Echilibrul din joc s-a rupt în minutul 35, când un alt tânăr jucător al sătmărenilor, Matei Marin (19 ani), a faultat dur în marginea terenului, ”inutil”, spune CSM Olimpia în cronica partidei, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Nu a mai durat mult și CSM Slatina a reușit egalarea. În minutul 41, după un corner din dreapta, Dominik Șoptirean s-a demarcat la prima bară și a trimis cu capul, cu pământul, mingea ce a intrat în plasă sub transversală.

Sătmărenii au cedat după ce au rămas în inferioritate numerică

În partea secundă, CSM Olimpia a cedat presiunii gazdelor în minutul 63, însă reușita lui Leață a fost anulată. Pe direcția șutului s-au aflat Siafa și Lupu, iar cel puțin al doilea se afla în offside, iar arbitrii au considerat că acesta l-a incomodat vizual pe Railean pentru a para șutul. N-a mai durat mult și oltenii au înscris din nou. Lupu a centrat din dreapta, Mario Bărăitaru (69) a preluat pe linia de 16 metri, era nemarcat și a șutat cu dreptul înspre stânga. Echipa lui Claudiu Niculescu nu s-a oprit până nu a mai înscris o dată. În minutul 74, după o pătrundere în stânga a lui Buta și o pasă pe jos, Robert Lăpădătescu, nemarcat și el, a șutat din prima cu dreptul, cu pământul, din 12 metri, și a punctat tot în partea stângă.

3-1 a fost scorul final, iar CSM Slatina a bifat al cincilea succes în acest sezon, în timp ce CSM Olimpia a suferit al 13-lea eșec.

Alexandru Botoș: ”S-a dezechilibrat jocul în momentul în care arbitrul a decis să-l elimine pe fundașul nostru dreapta

Sătmărenii au toate punctele obținute în acest sezon doar din deplasări, două victorii (1-0 la Metalul Buzău și 1-0 la CS Gloria Bistrița) și o remiză (1-1 la CSC Șelimbăr). La precedenta deplasare, CSM Olimpia reușise să câștige la Bistrița, iar antrenorul său spunea că ”viitorul sună bine”. A urmat apoi meciul de acasă cu FC Voluntari, pierdut cu scorul de 0-1, iar Botoș declara: ”Am câștigat o echipă care ne dă speranțe că în ultimele două meciuri ale anului vom putea aduna puncte”.

La Slatina, ultima clasată a deschis scorul și a pierdut din nou, însă a luat golurile după ce a rămas în inferioritate numerică. După joc, antrenorul Alexandru Botoș a spus că echipa sa a avut de suferit în urma eliminării lui Matei Marin.

”Am început bine partida, exact așa cum am pregătit-o. Am reușit să deschidem scorul și, din păcate, părerea mea este că s-a dezechilibrat jocul în momentul în care arbitrul a decis să-l elimine pe fundașul nostru dreapta. În cinci minute practic i-a dat două galbene și de acolo am simțit puțin că s-a dezechilibrat partida. Ne-au și egalat în prima repriză și nu am mai putut să reacționăm în repriza a doua, iar din cauza asta ne-au împins în careul nostru și au mai reușit să marcheze de două ori”, a spus Botoș, pentru NewsFlux.

Botoș consideră că debutantul la Liga 2 Dan Hrușcă ar fi putut avea un arbitraj mai corect! 

Într-o declarație a lui Botoș redată de site-ul clubului din Satu Mare, Botoș a fost mai incisiv la adresa arbitrului Dan Hrușcă, care la partida de la Slatina a debutat la centrul unul meci din Liga 2.

”Ne-am pregătit foarte bine pentru acest meci și am început bine, am fost stabili în joc și am reușit să deschidem scorul. Din păcate, cu un om în minus nu am mai putut ține ritmul. Din acel moment meciul a devenit dezechilibrat, iar eu consider că dacă arbitrajul ar fi fost mai corect, poate am fi avut o șansă la un rezultat pozitiv”, a declarat Botoș.

  • CSM Olimpia, în eșecul cu CSM Slatina: Railean – Mat. Marin (35′ – eliminat), Ghazoini, Copaci (Zsiga 79′), Oanea (cpt.), Stăiculescu, Cos. Zamfir, Văsălie (Ad. Pop 60′), Mustacă (Donca 79′), Carpa (Den. Toma 79′), Hosu (Dor. Todoran 79′). Rezerve neutilizate: Deaky – Al. Sabău, B. Pinter, Popșa.

O victorie cu CS Afumați, în ultima etapă din 2025, o scapă pe CSM Olimpia de ultimul loc

Cum nici CS Tunari, AFC Câmpulung Muscel, CS Dinamo și CSC Șelimbăr nu au obținut punct etapa aceasta, CSM Olimpia continuă să rămână aproape de acestea. Trupa săptămâneană este în continuare pe ultimul loc în Liga 2, cu 7 puncte acumulate în 16 runde.

Poate părăsi ultima poziție dacă se va impune în ultima etapă din 2025, acasă, sâmbătă, de la ora 11:00, contra CS Afumați echipă situată pe locul 11, cu 24 de puncte, și una dificil de învins. Trebuie, însă, să nu câștige CS Tunari (8 puncte) sau AFC Câmpulung Muscel (9 puncte).

Un egal sau o victorie contra ilfovenilor ar fi primul rezultat pozitiv al sătmărenilor acasă în acest sezon.

Întrebat dacă echipa sa mai are speranțe să evite retrogradarea, Botoș nu a stat pe gânduri: ”Atâta timp cât sunt meciuri rămase de disputat avem speranțe. Cât timp avem speranțe matematice nu o să renunțăm niciodată.”

Foto: NewsFlux și CSM Olimpia Satu Mare

Marius ANGHEL 07 Dec. 2025, 13:59 Liga 2
Pe aceeași temă