Steliano Filip, tocmai autor al unei duble, și-a stabilit obiectivul personal și se pune pe picioare în Liga 3

Andrei PASCU 30 Sep. 2025, 15:40 Liga 3
Steliano Filip, tocmai autor al unei duble, și-a stabilit obiectivul personal și se pune pe picioare în Liga 3

Steliano Filip este unul dintre cei mai cunoscuți fotbaliști care evoluează în Liga 3, în Seria 8, la Lotus Băile Felix. Deși are 31 de ani, fundașul speră ca în curând, după cum a declarat, să ajungă să evolueze la un nivel cât mai bun, poate chiar la o altă echipă.

În etapa recentă a Ligii 3, fostul jucător la Dinamo a reușit prima sa dublă în carieră, la seniori. A înscris de două ori în victoria cu 4-0 contra Olimpia MCMXXI Satu Mare.

  • În acest moment, după șase etape scurse din Liga 3, Lotus Băile Felix se află pe locul 5, cu 10 puncte, la cinci lungimi de liderul seriei, Unirea Tășnad.

Fundașul Steliano Filip se simte bine în Liga 3, la Lotus Băile Felix: tocmai a înscris două goluri într-un meci

În vară, Steliano Filip a revenit în fotbal, după ce la începutul anului 2024 părea că și-a încheiat conturile cu ”sportul rege”. Pe 1 ianuarie 2024 s-a despărțit de maghiarii de la Mezokovesdi și nu a mai semnat cu nimeni, astfel că a dat impresia că a renunțat la activitatea de sportiv.

Fundașul stânga Steliano Filip a revenit, însă, pe terenul de fotbal în vara anului acesta. Evoluează în Liga 3 din România, la echipa Lotus Băile Felix, formație care face parte din Seria 8.

Steliano Filip nu știe ce va face din iarnă

În acest moment, deși a recunoscut că nu este sută la sută din punct de vedere fizic, Steliano Filip ia în calcul să semneze cu altă echipă în pauza de iarnă. Ar putea, poate, să facă pasul la o formație cu șanse mai mari la promovarea din Liga 3 în Liga 2 sau, de ce nu, la o echipă din divizia secundă.

Sunt mai bine fizic, mai am puțin de recuperat ca să fiu sută la sută. Mă bucur că am revenit. Cel mai important este să fiu sănătos și vedem din iarnă ce va fi. Nivelul fizic din Liga 3 este unul bun. Am jucat pe poziția mea, cea de fundaș stânga, dar și ca mijlocaș central. Cel mai important este să fiu sănătos și cu ajutorul lui Dumnezeu să revin cât mai sus.

Mi-am dorit foarte mult să revin pe teren și, după o perioadă lungă în care am stat, simțeam că am nevoie să o iau treptat. Aici am o relație foarte bună cu cei din conducere, iar de fiecare dată când eram acasă, veneam la antrenamente cu echipa.

Nu mă gândesc acum la ce va fi din iarnă. Sunt focusat pe prezent, vreau să mă antrenez cât mai bine și să pot ajuta echipa. Din iarnă, vedem ce o să vrea Dumnezeu.

Am încă motivația de a juca, de a arăta că pot fi util și vreau să profit de fiecare oportunitate atât pe teren, cât și în vestiar, unde pot contribui cu experiența mea”, a spus Steliano Filip pentru DigiSport.

Fundașul celor de la Lotus Băile Felix, șapte meciuri pentru România

Steliano Filip a jucat pentru echipa națională a României în șapte meciuri, dintre care unul la Campionatul European din 2016. Atunci, în meciul cu Elveția, încheiat la egalitate, 1-1, fundașul stânga l-a înlocuit pe Răzvan Raț în minutul 62.

Cea mai mare parte a carierei și-a petrecut-o în tricoul lui Dinamo și a mai evoluat pentru cluburi precum Hajduk Split (Croația), Dunărea Călărași, FCV Farul sau AE Larisa (Grecia).

Imediat după retrogradarea cu Dinamo, el și-a întrerupt contractul cu „roș-albii”, dar și-a găsit angajament abia după încă o jumătate de an, când a mers în liga a doua maghiară, la Mezokovesdi.

Situația din Seria 8 a Ligii 3 

Lotus Băile Felix este pe locul 5 în Seria 8 din Liga 3, cu 10 puncte, în urma a șase runde scurse. A înregistrat trei victorii, o remiză și două eșecuri, cu nouă goluri marcate și cinci primite.

Primul loc în serie este ocupat de Unirea Tășnad (15 puncte), iar pe locurile 2 și 3 se situează Minaur Baia Mare (15 puncte) și SCM Zalău (13 puncte). Pe poziția a 4-a se clasează CSM Sighetu Marmației (11 puncte).

În runda a 6-a, Lotus Băile Felix a trecut cu 4-0 de Olimpia MCMXXI Satu Mare, iar Steliano Filip a reușit o dublă, prima din întreaga carieră!

Foto: Lotus Băile Felix

Andrei PASCU 30 Sep. 2025, 15:40 Liga 3
Pe aceeași temă