Înfrângeri pe linie pentru România U18 la turneul din Portugalia. A pierdut și cu Turcia U18 și a terminat competiția cu nouă goluri primite și două marcate

Andrei PASCU 15 Oct. 2024, 16:07 Naționale

Naționala României sub 18 ani, pregătită de Adrian Dulcea, a terminat cu eșecuri pe linie Turneul celor Patru Națiuni, care a avut loc în orașul Porto, din Portugalia. Întrecerea amicală a consemnat alt eșec pentru tricolori după înfrângerile cu Spania U18 (scor 0-4) și Portugalia U18 (scor 1-3).

România U18 a pierdut și întâlnirea cu Turcia U18, scor 1-2, care a avut loc marți, 15 octombrie.

Trei înfrângeri pentru România U18 în turneul din Portugalia

Singurul gol al tricolorilor din întâlnirea cu formația din ”Țara Semilunei” a fost marcat de Robert Necșulescu, fotbalist legitimat la FCSB, care a a marcat înaintea pauzei, în minutul 40.

Din Liga 2 au evoluat patru din cei cinci jucători convocați de Adrian Dulcea. Doar pe portarul Alexandru Maxim (FC Voluntari) nu a mizat România U18 în testul cu Turcia U18.

În rest, fundașul Narcis Ilaș (ACSM Ceahlăul Piatra Neamț), mijlocașii Yanis Pîrvu (CFC Argeș), Robert Petculescu (CS Afumați) și atacantul Lucas Câmpan (Corvinul Hunedoara) s-au aflat pe teren.

Trei jucători din Liga 2, titulari cu în România U18 – Turcia U18

Ilaș a jucat 88 de minute, Pîrvu a fost înlocuit și el după 88 de minute, Petculescu s-a aflat pe teren până în minutul 62, iar Câmpan a fost introdus în minutul 88 de selecționerul Adrian Dulcea.

• România U18, în amicalul cu Turcia U18: Bogdan Ungureanu – Florin Gașpăr ( Ștefan Senciuc 88’), Eduard Cotor, Matei Manolache, Narcis Ilaș (David Dumitra 88’) – Troy Tomșa (Darius Băncilă 88’), Robert Petculescu (Raul Gogonea 62’), Yanis Pîrvu (Florin Bușă 88’) – Robert Necșulescu (David Popa 62’), Raul Stanciu (Lucas Câmpan 88’), Andrei Toroc (Francesco Domniței 45’).
    Rezerve neutilizate: Alexandru Maxim.

Lotul României U18 pentru acțiunea din Portugalia:

• portari: Alexandru Maxim (FC Voluntari), Riccardo Radu (Juventus / Italia), Bogdan Ungureanu (Rapid București);
  • fundași: Ștefan Senciuc (Venezia / Italia), Florin Gașpăr (Universitatea Craiova), Eduard Cotor (SV Meppen / Germania), David Dumitra (Farul Constanța), Bogdan Bușe (Universitatea Craiova), Matei Manolache (FCSB), Narcis Ilaș (Ceahlăul Piatra Neamț), Daniel Voicilă (Rayo Vallecano / Spania);
  • mijlocași: David Popa (Politehnica Iași), Yanis Pîrvu (CFC Argeș), Robert Petculescu (CS Afumați), Robert Necșulescu (FCSB), Darius Băncilă (Hellas Verona / Italia), Troy Tomșa (Sassuolo / Italia), Raul Gogonea (Freiburg / Germania), Florin Bușă (Universitatea Craiova), Andrei Toroc (Bologna / Italia), Raul Stanciu (Lecce / Italia);
  • atacanți: Lucas Câmpan (Corvinul Hunedoara), Francesco Domnitei (AC Milan / Italia).

Următoarea acțiune a României U18 va avea loc în noiembrie, când vor avea loc două partide amicale, cu reprezentativa similară a Slovaciei, în țară.