Un jucător de la Petrolul și altul de la Ripensia, printre marcatorii amicalului în care România U18 a învins Albania

Marius ANGHEL 16 Aug. 2019, 12:12 Diverse

Doi jucători din Liga 2 au marcat pentru naționala Under 18 a României în amicalul pe care selecționata condusă de Daniel Oprescu l-a câștigat, ieri, cu 4-1, cu reprezentativa similară a Albaniei. Petrolistul Ianis Stoica (foto principal) a deschis scorul din penalty, iar ripensistul Ion Vasluian (foto text) a punctat și el pentru tricolori. Celelalte două reușite i-au aparținut atacantului de la Viitorul Louis Munteanu.

România a deschis scorul încă din minutul 5, prin Ianis Stoica, jucătorul Petrolului transformând un penalty. Iar diferența a fost majorată de mijlocașul Ripensiei Ion Vasluian în minutul 21. În partea secundă, Louis Munteanu a înscris în minutele 71 și 80, în timp ce Albania a marcat golul de onoare în minutul 90+1, prin Cahani.

Cele două echipe s-au mai întâlnit și marți într-un meci amical, atunci România câștigând cu 2-0, prin golurile marcate de Louis Munteanu și Alexandru Crivac. Acum, selecționarul Daniel Oprescu a schimbat mai bine de jumătate din echipa față de primul joc.

În lotul convocat pentru această „dublă” cu Albania s-au aflat mai mulți jucători care aparțin de echipe din Liga 2 sau 3, precum: Alexandru Tătaru (Fotbal Club Rapid), Raul Opric (UTA Arad), Andrei Iana (LPS Cetate Deva), Mădălin Pascu (AFC Unirea 04 Slobozia), Botond Szondi (AFK Csikszereda), Ianis Stoica (FC Petrolul Ploiești), Ion Vasluian (Ripensia Timișoara).

România U18 în amicalul retur cu Albania: Opric – Pascu (Vita 75′), Tălmaciu (Drăgușin 75′), Mitran (Stefanovici 75′), Sima (Crivac 81′) – Perianu (cpt.)(Iana 75′), Szondi (Silaghi 58′) – I. Stoica (Bălan 81′), Bani (Grameni 81′), Vasluian (Pitu 58′) – Andr. Istrate (L. Munteanu 58′)
Rezervă neutilizată: Tătaru
Antrenor: Daniel Oprescu