„FC U Craiova” s-a încurcat din nou și promovarea pare doar un vis! În ultimul meci a egalat în minutul 90+7. Situație teribilă pentru echipa lui Mititelu, Pușcaș și Napoli

Marius ANGHEL 16 Mar. 2019, 18:55 Stiri

U Craiova 1948 SA, echipa condusă de trioul Mititelu-Pușcaș-Napoli, a făcut, sâmbătă, un nou pas greșit și s-a depărtat de locul care aduce promovarea în Liga 2. Cu 12 etape înaintea finalului, oltenii sunt, deja, la opt puncte de Turris Oltul Turnu Măgurele, echipa controlată de fiul lui Liviu Dragnea, Valentin.

După ce acum două etape a remizat cu Atletic Bradu, 1-1, „FC U Craiova” a jucat meciul cu FC Pucioasa sub o presiune teribilă dată de victoria lui Turris, 5-1 pe terenul din Bradu. A fost 2-0 la pauză pentru Pucioasa, iar Ovidiu Dănănae (minutul 60) și Claudiu Bălan, din penalty, în al șaptele minut de prelungiri, au marcat golurile prin care elevii lui Napoli au smuls doar un punct. Unul care nu-i ajută prea mult în lupta cu Turris, care a luat viteză și va ataca meciul direct, de peste două etape, de pe o poziție dominantă.

Au trecut 18 etape, iar Turris Oltul Turnu Măgurele are 43 de puncte, cu opt mai multe decât cele 35 strânse de echipa lui Adrian Mititelu. Cele două formații vor avea meci direct peste două etape, într-o partidă decisivă pentru șansele și așa mici pe care Craiova le mai are la promovarea în Liga 2. Partea și mai proastă? Flacăra Horezu e și ea implicată în lupta pentru promovare și are 37 de puncte, putând profita la rândul ei de rezultatul din derby-ul de peste două runde.

FC Pucioasa – U Craiova 1948 SA  2-2 (2-0)
Tiberiu Calofir (10), Narcis Marina (16) / Ovidiu Dănănae (60), Claudiu Bălan (90+7 – pen.)

Pucioasa: Agachi – Călin, Marina, I. Constantin, Diță (90+2 Codroiu) – Dovleac (56 Grigorescu), Parghel (71 Blas), Lungeanu, Iamandache – Calofir, Lețu (90+3 Duță)
Antrenor: Cosmin Lunescu

Craiova: Chindriș – Kovari (46 Tănase), Dănănae, Suciu, Negru – Raicea (75 Avram), Takahashi, Keita, Răducanu – Bălan, Adarabioyo (46 Codoban)
Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: „Dumitru Popescu Tică”. Spectatori: 2200. Au arbitrat: Claudiu Ștef (Târgu Mureș) – Gabriel Neagu (Călărași), Mihai Bălțatu (Buftea). Obserbatori FRF: Corneliu Fecioru (București) și Alexandru Gherghe (Făgăraș).

Cartonașe galbene: Marina (53, 70), Agachi (65, 90+3), Lețu (68)/ Kovari (7).
Cartonașe roșii: Marina (70), Agachi (90+3).