Cupa României, Faza II-a, rezultate și marcatori | Steaua întoarce scorul și se califică în faza următoare. Miroslava, Cugir, CS Hunedoara și SR Brașov, printre surprizele negative

Marius ANGHEL 14 Aug. 2019, 21:37 Stiri

Faza al II-lea al Cupei României, ediția 2019-2020, faza națională, se desfășoară astăzi și mâine, majoritatea partidelor având ora de start 17:30. Singurul meci care se desfășoară la o altă oră, astăzi, de la 20:00, este cel dintre Victoria Cumpăna și Pescărușul Sarichioi Junior, gazdele obținând aprobarea de la FRF, la fel ca în Faza I a competiției, să își dispute jocul în nocturnă pe propriul stadion, Centenar 2018 din comuna constănțeană Cumpăna.

Prima echipă calificată mai departe este Foresta Suceava, care a profitat de faptul că adversarul pe care urma să-l întâlnească, Sănătatea Darabani, fostă colegă de campionat în sezonul trecut al Ligii 3, nu a putut organiza jocul.

În această Fază a II-a au loc 30 de meciuri, compuse din 38 de echipe calificate din Faza I și alte 22 de echipe din Liga 3. Printre cluburile angrenate în această fază se numără Steaua București, Foresta Suceava, Ceahlăul Piatra Neamț, Unirea Alba Iulia, ACS Unu Fotbal Club Gloria sau Flacăra Moreni. Steaua va înfrunta Mostiștea Ulmu, echipa care a învins Carmen București la barajul pentru accederea în Liga 3. După 3-3 la Călărași și 2-1 la București, Mostiștea a promovat în Liga 3, iar Carmen a rămas sub tutela AMFB, acolo unde va lupta din nou cu Steaua pentru câștigarea campionatului.

Partidele se dispută într-o singură manșă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se joacă încă două reprize de prelungiri, iar, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea excluderii și retrogradării lor în eșalonul imediat inferior din campionatul în care participă. O astfel de sancțiune va primi și Sănătatea Darabani, echipă care retrogradase în această vară în Liga 4.

Meciurile și rezultatele Fazei a II-a a Cupei României:

miercuri, 14 august, ora 17:30
SĂ‚NĂ‚TATEA DARABANI (BT) –  FORESTA SUCEAVA (SV)  0-3
Meciul nu se dispută. Echipa gazdă a anunțat FRF că nu poate organiza jocul.
VIITORUL LITENI (SV) – CSM CEAHLĂ‚UL PIATRA NEAMȚ (NT)  5-6, după lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute și 120 de minute, 3-4 la loviturile de departajare)
Mihai Guriță (36, 43) / Fomba Bourama (8), Franck M’Barga (29)
UNIREA MIRCEȘTI (IS) – ȘTIINȚA MIROSLAVA (IS)   3-2
Codruț Cârjă (51 – pen., 56), Adrian Sasu (75) / Gabriel Bordeianu (23), Lucan (43)
VIITORUL CURIȚA (BC) –  KSE TÂRGU SECUIESC (CV)  0-1
ACS UNIVERSITATEA DUNĂ‚REA DE JOS GALAȚI (GL) –  CSM FOCȘANI (VN)  1-2
Ionuț Chiriac (61) / Ștefan Lupu (15), Ștefan Pădineanu (20)
AVÂNTUL ZĂ‚RNEȘTI (BZ) – METALUL BUZĂ‚U (BZ)    5-6 în prelungiri (5-5 după 90 de minute)
Meciul a fost întrerupt în minutul 108, după ce Metalul Buzău a primit un penalty, iar spiritele s-au încins pe teren. Cel mai probabil, rezultatul final va fi decis de Comisia de Disciplină și Etică a FRF.
VIITORUL IANCA (BR) – CS FĂ‚UREI (BR)  2-4
Ionuț Matei (72), Alexandru Colniceanu (76) / Stelică Nicoliță (26, 30), Andrei Pușcașu (77), Sebastian Agache (81)
BĂ‚RĂ‚GANUL CIULNIȚA (IL) –  UNIREA SLOBOZIA (IL)  2-5
George Cositoru (23 – pen.), Cristian Nistor (60) / Nicolae Herțu (15), Constantin Toma (30), Florinel Ibrian (62), Alexandru Chebac (75), Mihăiță Năstase (87)
ÎNAINTE MODELU (CL) –  SC POPEȘTI LEORDENI (IF)   0-5
Cristian Onțel (45 – pen., 83), Gabriel Bragă (48, 53 – pen.), George Moldoveanu (67)
STEAUA BUCUREȘTI (B) – MOSTIȘTEA ULMU (CL)  2-1
Andrei Antohi (66), Liviu Băjenaru (90 – pen.) / Alexandru Mihai (57)
VIITORUL DOMNEȘTI (IF) –  CS TUNARI (IF)   0-9
Florin Vasile (8), Valentin Cristea (21), Vasile Bucă (24, 52, 62), Ionuț Drăgan (34), Dragoș Barabaș (45), Mihai Adăscăliței (80), Răzvan Dogaru (87)
FLACĂ‚RA MORENI (DB) – FC PUCIOASA (DB)  4-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Tiberiu Calofir (16 – pen.), Andrei Iliescu (108), Claudiu Niculăescu (119), Marius Zidăroiu (123 – pen.) / Ionel Diță (66)
PRECIZIA SĂ‚CELE (BV) – OLIMPIC CETATE RÂȘNOV (BV)  1-6
Robert Fekete (83) / Alexandru Vîrlan (19, 42), Cătălin Dragomir (28 – autogol), Andrei Poverlovici (59), Mihai Ion (71), Sergiu Mihai (88)
AJAX BOTOROAGA (TR) –  CSM ALEXANDRIA (TR)    1-3
Cristian Salaman (90+3) / Leonid Gherase (30), Marius Terci (73), Leonard Manole (87)
REAL BRADU (AG) –  VEDIȚA COLONEȘTI (OT)  0-3
Nu s-a disputat, deoarece jucătorii gazdelor nu au avut viza medicală pe carnetele de joc.
CS CÂRCEA (DJ) – ACSO FILIAȘI (DJ)   3-4
Ionuț Nuță (10), Ionuț Stancu (48 – pen., 86 – pen.) / Alexandru Armășelu (45), Claudiu Ghighilicea (75, 80), Cristian Tescan (90+5)
MINERUL COSTEȘTI (VL) – FLACĂ‚RA HOREZU (VL)   2-3
Marinel Cicotoiu (5), Eduard Pușcatu (45) / Radu Georgescu (50), Adrian Popa (70), Cristian Munteanu (81)
INTER PETRILA (HD) – METALURGISTUL CUGIR (AB)   3-2
Daniel Zavracu, Alexandru Petrariu (- pen.), Alexandru Diaconu / Tudor Șaucă (), Alin Dohotariu ()
VOINȚA LUPAC (CS) – CS HUNEDOARA (HD)   1-0
Alexandru Nicola (83)
CSC GHIRODA ȘI GIARMATA VII (TM) – CSC DUMBRĂ‚VIȚA (TM)   3-1
Cosmin Mancaș (6), Alexantru Pițuc (18, 21) / Bogdan David (58)
PROGRESUL PECICA (AR) –  CRIȘUL CHIȘINEU CRIȘ (AR)  2-3
Viorel Gabor (28), Sergiu Popa (37) / Nicu Modan (12), Alexandru Birău (75), Sergiu Sabău (90)
NAȚIONAL SEBIȘ (AR) –  GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI (AR)  0-2
Daniel Bulza (67), Alexandru Nistor (78)
OLIMPIA MCMXXI SATU MARE (SM) – CSC SÂNMARTIN (BH)  0-5
Alexandru Sorian (16 – pen.), Ionuț Ban (30 – pen., 82), Ovidiu Popa (37), Florin Pop (63)
AFC UNIREA 1924 (AB) – INDUSTRIA GALDA (AB)  1-2
Ionuț Frăsineanu (41) / Alexandru Cioară (17, 76)
CS FLOREȘTI (CJ) –  UNIREA DEJ (CJ)   0-4
Florin Blaj (24, 59), Andrei Pop (28), Bogdan Pop (68)
STICLA ARIEȘUL TURDA (CJ) – SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ (CJ)   2-3
Rareș Isac (11 – autogol), Erik Oltean (26) / Andrei Ceaca (6), Ionuț Țârlea (31), Dan Matei (57)
MĂ‚GURA CISNĂ‚DIE (SB) – ACS SR MUNICIPAL BRAȘOV (BV)  2-0
Andrei Stoia (7, 14)
UNIREA UNGHENI (MS) – AFC ODORHEIU SECUIESC (HR)  2-1
Raul Ignat (52, 90+5) / Lehel Solymosy (90+2)

miercuri, 14 august, ora 20:00
VICTORIA CUMPĂ‚NA (CT) – PESCĂ‚RUȘUL SARICHIOI JUNIOR (TL)  3-0
Ionuț Gheorghe (30, 68), Cătălin Mazilu (45 – pen.)

joi, 15 august, ora 17:30
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA (BN) – AVÂNTUL REGHIN (MS)   1-3
Adrian Nalați () / Adrian Murar (), Ovidiu Covaciu (), David Potor ()

REZULTATELE înregistrate în FAZA I a Cupei României

În etapa națională a Cupei României, ediția 2019/2020, vor participa un total de 145 de echipe, calificate astfel: 14 echipe din campionatul Liga 1, 20 echipe din campionatul Liga 2, 69 echipe din campionatul Liga 3 și 42 echipe câștigătoare ale etapei de județ.

Programul etapei naționale este următorul:

Faza I: 31 iulie 2019
– participă 76 de echipe: 42 de echipe calificate din faza pe județ și 34 echipe din Liga 3. Se vor disputa 38 de meciuri.
Faza a II-a: 14 august 2019
– participă 60 de echipe: 38 de echipe calificate din faza I națională și 22 echipe din Liga 3. Se vor disputa 30 de meciuri.
Faza a III-a: 28 august 2019
– participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a națională, 13 echipe din Liga 3 și 11 echipe din Liga 2. Se vor disputa 27 meciuri.
Faza a IV-a: 10-12 septembrie 2019
– participă 36 de echipe: 27 echipe calificate din faza a III-a națională și 9 echipe din Liga 2. Se vor disputa 18 meciuri.
Șaisprezecimile de finală: 24 – 26 septembrie 2019
– participă 32 de echipe: 18 echipe calificate din faza a IV-a națională și 14 echipe din Liga 1. Se vor disputa 16 meciuri.
Optimile de finală: 29 – 31 octombrie 2019
– participă 16 echipe calificate din șaisprezecimile de finală. Se vor disputa 8 meciuri.
Sferturile de finală: 3 – 5 martie 2020
– participă 8 echipe calificate din optimile de finală. Se vor disputa 4 meciuri.
Semifinalele, manșa tur: 21 – 23 aprilie 2020
– participă 4 echipe calificate din sferturile de finală. Se vor disputa 2 meciuri.
Semifinalele, manșa retur: 12 – 14 mai 2020
Finala: 23 mai 2020
– participă 2 echipe calificate din semifinale. Se va disputa un meci.