![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
FRF a decis azi să amâne startul Ligii a III-a, din cauza haosului provocat de mai multe grupări care au renunțat la participare în acest eșalon. Din sursele noastre am aflat că de câteva momente FRF a decis să amâne cu o săptămână startul campionatului, după ce în prealabil, în tentativa disperată de a completa seriile, s-a recurs la cooptarea eșuată de a înscrie în Liga a III-a echipele care au pierdut barajul de promovare în eșalonul trei.
Â
Altfel, reprezentanții Ligii a II-a, care au fost prezenți la Casa Fotbalului pentru legitimări au fost trimiși acasă și reprogramați pentru ziua de mâine.
Â
În scurt timp, la Budapesta, va începe și ședința Biroului federal, care va avea ca singur punct pe ordinea de zi stabilirea echipelor din cele două serii și oportunitatea de a se amâna și acest eșalon.
Â
Â
UPDATE: Într-un scurt comunicat publicat pe site-ul FRF s-a făcut anunțul oficial privind amânarea primei etape din Liga a 3-a cu o săptămână. De asemenea, FRF a anunțat că Liga a 2-a va debuta așa cum s-a stabilit ințial, sâmbătă, 15 august, de la ora 11. În comunicat nu se precizeză ce echipe se vor alinia la startul noii ediții de campionat.
Â
Rămâi pe www.liga2.ro pentru a afla ce decizii va lua azi Comitetul Executiv de Urgență
Â
Comenteză criza din fotbalul românesc pe blogul lui ALBOIU
Â
articol scris de Daniel BERAR
Â