![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Ziua de azi a fost una extrem de grea pentru oficialii Federației Române de Fotbal, care au luat act de retragererile mai multor echipe din Liga a III-a și Liga a II-a. Încă de vineri, CS Otopeni și FC Bihor au anunțat FRF că nu pot evolua în eșalonul doi, iar azi dimineață a venit și rândul celor de la Liberty Salonta.
Â
În aceste condiții, ACU, CFR Timișoara și FCM Târgoviște, echipe care au solicitat la finalul campionatului trecut că, în cazul în care există posibilitate, își doresc să joace tot în Liga a II-a.
Â
Primul care s-a lăudat cu faptul că va juca tot în Liga a II-a a fost președintele de la FCM Târgoviște. „Vom juca în B! Federația a admis dosarul și cererea noastră. Am fost singura formație cu toate actele”, a declarat în exclusivitate pentru www.liga2.ro Ghiorghi Zotic.
„Zotic vorbește prostii. Care toate actele? Îți trebuia doar o adresă prin care îți manifestai intenția de a juca în Liga a II-a. Conform regulamentului noi suntem prima echipă sub linie care are dreptul de a evolua mai întâi în eșalonul doi în momentul în care o echipă se retrage”, a venit replica Getei Onu, pentru www.observator.info
Â
Â
Comenteză criza din fotbalul românesc pe blogul lui ALBOIU
Â
Rămâi pe www.liga2.ro pentru a afla tot ce se petrece la FRF!
articol scris de Daniel Berar
Â