Doi jucători din Liga 2, convocați de Dulca la reprezentativa Under 21 a României

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Nov. 2015, 14:10 Actualizat: 09 Nov. 2015, 14:11 Special
Doi jucători din Liga 2,  convocați de Dulca la reprezentativa Under 21 a României

Cristian Dulca, selecționerul naționalei de tineret a României, a stabilit, la finalul săptămânii trecute, lotul pe care se va baza în următoarele două meciuri ce contează pentru campania de calificare la Campionatul European din 2017. Printre cei 20 de fotbaliști convocați pentru jocurile cu Danemarca și Țara Galilor se numără și doi jucători din Liga 2: Vasile Nicolae, de la Rapid București, și Andreas Calcan, de la „U” Cluj.

Reprezentativa Under 21 a României va disputa, pe 13 și 17 noiembrie, două noi jocuri în campania de calificare la Campionatul European din 2017. Pe 13 noiembrie, de la ora 19:45, la Giurgiu, „tricolorii” U21 vor întâlni Danemarca, iar pe 17 noiembrie, de la ora 20:00, vor evolua la Wrexham împotriva Țării Galilor.

Jucătorii convocați de Dulca:

Portari: Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Laurențiu Brănescu (Omonia Nicosia);
Fundași: Robert Hodorogea (FC Viitorul), George Miron (FC Botoșani), Ionuț Nedelcearu (Dinamo București), Deian Boldor (Virtus Lanciano), Cristian Manea (Mouscron), Vasile Nicolae (Rapid București);
Mijlocași: Dragoș Nedelcu, Răzvan Marin (ambii FC Viitorul), Ovidiu Popescu (ACS Poli Timișoara), Alexandru Ioniță (Astra Giurgiu), Alexandru Păun (CFR Cluj), Andrei Pițian (Pandurii Tg. Jiu), Dorin Rotariu (Dinamo București), Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv), Andreas Ivan (Stuttgarter Kickers), Andreas Calcan („U” Cluj):
Atacanți: George Pușcaș (FC Bari), Mihai Voduț (FC Voluntari).


 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017:

2015
31 martie: Țara Galilor – Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA – Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA – Bulgaria 0-2, Luxemburg – Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia – ROMÂNIA 2-3, Bulgaria – Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg – ROMÂNIA 0-1, Danemarca – Țara Galilor 0-0, Bulgaria – Armenia 2-0
13 octombrie: Danemarca – Bulgaria 1-0, Armenia – Luxemburg 1-1
13 noiembrie: ROMÂNIA – Danemarca, Țara Galilor – Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor – ROMÂNIA, Danemarca – Armenia
 
2016
25 martie: Bulgaria – Țara Galilor, Luxemburg – Danemarca
29 martie: ROMÂNIA – Țara Galilor, Luxemburg – Bulgaria, Armenia – Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA – Luxemburg, Țara Galilor – Danemarca
6 septembrie: Danemarca – ROMÂNIA, Țara Galilor – Luxemburg, Armenia – Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria – Danemarca, Luxemburg – Armenia
11 octombrie: Bulgaria – ROMÂNIA, Armenia – Țara Galilor, Danemarca – Luxemburg

Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune patru din nouă ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.

Clasamentul grupei a 5-a:

1. Bulgaria    5    3    0    2    8-4    9 pct.
2. România    4    3    0    1    7-4    9

3. Țara Galilor    3    2    1    0    6-2    7
4. Danemarca    2    1    1    0    1-0    4
5. Luxemburg    4    0    1    3    2-8    1
6. Armenia    4    0    1    3    3-9    1

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Nov. 2015, 14:10 Actualizat: 09 Nov. 2015, 14:11 Special
Pe aceeași temă