VIDEO | Incidente la Dej, după Unirea – Steaua. Câțiva suporteri ai ”militarilor” și un fan al echipei gazdă s-au lovit într-un magazin. În încăierare a ieșit șifonat și un martor

Andrei PASCU 13 Sep. 2021, 16:20 Liga 2

Partida dintre Unirea Dej și Steaua, din etapa a 6-a a Ligii a 2-a (scor 2-1), nu a fost lipsită de incidente. La final, într-un magazin din apropierea stadionului, mai mulți fani ai bucureștenilor au lovit un suporter al Unirii Dej. În încăierare, a căzut victimă și un martor.

Conflict între suporteri, după Unirea Dej – Steaua

Contrele dintre cei câțiva suporteri ai Stelei și susținătorul dejenilor au început, potrivit Observator News, de pe stadion, când, aflați fiind în tribune, a avut loc un schimb de replici. Apoi, după partidă, într-un magazin de lângă stadion, aceștia s-au reîntâlnit iar lucrurile au degenerat.

Pe filmare (video aici), se vede cum unul dintre fanii Stelei îl observă pe suporterul echipei din Dej, iar un coleg de galerie încearcă fără succesc să îl oprească. Vrea să îl lovească pe ”rival”, îl șterge cu pumnul și pare că vrea să se retragă, dar din spate vine un alt susținător al ”militarilor”, cu șapcă pe cap, care îl lovește cu pumnul pe fanul echipei gazdă.

Același fan cu șapcă lovește și o altă persoană aflată în magazin, fără ca aceasta să fie implicată în disputa din tribunele stadionului.  Potrivit poliției din Dej, nimeni nu a depus plângere pentru cele întâmplate, dar cei implicați în conflict au plătit daunele produse în urma încăierării din magazin. Poliția s-a sesizat din oficiu pentru deranjarea liniștii publice, potrivit sursei amintite.

Steaua a suferit primul eșec din campionat la Dej

Steaua părea că va avea un meci ușor cu Unirea Dej, mai ales că a deschis repede scorul, încă din minutul 11, prin Vasile Buhăescu. Lucrurile s-au întors la 180 de grade pentru Steaua odată cu minutul 30, când Valentin Bărbulescu a luat roșu direct, pentru un fault din postura ultimului apărător.

Unirea Dej a marcat de două ori după pauză, prin Alin Burdeț, minutul 53, și Mircea Manole, în minutul 71, și a luat toate punctele în partida cu Steaua. Dejenii au ajuns la 8 puncte în urma acestei victorii. Steaua a rămas cu 13 puncte după șase etape.

În etapa a 7-a, Unirea Dej va juca la Giurgiu, cu Astra, iar Steaua va juca pe teren propriu, cu CS Comunal Șelimbăr.

Foto și video: Observator News