![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Dacian Varga a bifat cea dea doua prezență la națională în meciul amical dintre România „A” și Steaua, încheiat cu victoria tricolorilor fără drept de apel cu 4-1. Față de meciul cu tineretul lui Săndoi în care a început ca titular, selecționerul Victor Pițurcă a decis să-l introducă pe tânărul mijlocaș de bandă stânga la pauză în locul lui Curtean.
Â
“Nea Piți a fost mulțumit de mine. Ne-a felicitat pe fiecare în parte și ne-a transmis să jucăm cât mai bine la echipele de club. Emoții n-am avut, ținând că am ajuns la națională din Liga doua. Atmosfera la națională a fost una specială și ne-am simțit bine împreună. Cu majoritatea am evoluat la naționala de tineret. Sper să fie totul bine și să fiu convocat cât mai curând la lot”, a declarat la final Dacian Varga.
Â
Articol scris de Scarlat Cosmin