Umilințe în lanț pentru naționalele României. De data asta tricolorii sub 19 ani au pierdut la scor, în ultima partidă a mini-turneului pentru EURO

Răzvan STÎNGĂ 16 Nov. 2021, 19:09 Liga 2

Cu biletele la Turul de Elită (ultima rundă a calificărilor la Campionatul European de la anul) asigurate, România U19 a pierdut la diferență clară partida finală din Grupa 9, 1-4 cu Turcia U19. Culmea, tricolorii au condus cu 1-0, în urma reușitei lui Alexandru Pantea din debutul confruntării.

• Cele trei etape din grupa României U19 s-au disputat în Turcia.

România U19, eșec drastic în fața Turciei U19

Reușita jucătorului de la FC Hermannstadt a căzut în minutul 7, când a transformat o lovitută de la 11 metri obținută de Ștefan Bodișteanu. Apoi, probabil și pe o relaxare tipică România U19 n-a mai pus probleme și a încasat trei goluri până la pauză.

Echipa pregătită de Adrian Văsîi n-a avut soluții în fața atacurilor adverse, iar egalitatea s-a restabilit în urma unui autogol al lui Botond Gergely, din minutul 29. Șase minute mai târziu turcii au trecut în avantaj, în urma reușitei lui Suleyman Cebeci, iar scorul pauzei a fost stabilit de Polat Yaldir, în minutul 44.

1-3, așadar, după 45 de minute, însă Turcia U19 a mai marcat într-un rând, pe final, în minutul 83, prin Ahmetcan Kaplan. Astfel, România U19 a terminat Grupa 9 a preliminariilor pe locul 2 și s-a calificat la Turul de Elită.

Șapte din cei 10 jucători din Liga 2 au jucat contra Turciei U19

Din cei 10 jucători din Liga 2 convocați pentru acest mini-turneu, contra Turciei U19 au jucat șapte. Doi au fost integraliști, Alexandru Pantea (FC Hermannstadt) și Andrei Pandele (Metaloglobus), în timp ce cinci au intrat pe parcursul meciului sau au fost înlocuiți: Botond Gergely (FK Csikszereda) a fost scos la pauză, Albert Hofman (Universitatea Cluj) a fost scos la pauză, Doru Andrei (Politehnica Timișoara) a fost introdus la pauză, Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța) a fost introdus în minutul 57, Claudiu Negoescu (Metaloglobus) a fost introdus în minutul 69.

Doi au fost rezerve neutilizate, Sergiu Pîrvulescu (Petrolul) și Alex Militaru (Unirea Dej), în timp ce portarul Alexandru Silveanu (Concordia Chiajna) nu a fost în lot.

România U19: Borbei –  Pantea,  Gergely (Ignat, 46’), Coubiș, Amzăr (Lazăr, 27’) –  Pandele, Sîrbu (C) – Hofman (Andrei, 46’), Tănasă (Negoescu, 69’), Bodișteanu –Burnete (Chirițoiu, 57’).
Rezerve neutilizate: Mitrovic, Trifan, Militaru, Pîrvulescu.

Tot marți, în Grupa 9 s-a mai disputat meciul dintre San Marino și Letonia, terminat cu scorul de 0-2.