Care erau șansele? Romario Moise a marcat din nou din ”foarfecă” la Reșița și tot la aceeași poartă! Și Ciprian Rus a înscris iar, ca acum patru ani, dar de această dată în dreptul echipei din Valea Domanului | VIDEO

Călin MNERIE 25 Sep. 2023, 13:54 Liga 2

Concordia Chiajna a pierdut cu scorul de 2-3, sâmbătă, în deplasare la Reșița, contra CSM, printre marcatori aflându-se și doi dintre eroii promovării echipei UTA în SuperLigă la finalul sezonul 2019-2020 de Liga 2.

Romario Moise, un nou gol din ”foarfecă” pe stadionul din Reșița

Arădeanul Ciprian Rus a fost cel care a adus victoria bănățenilor, cu golul său marcat în cel de-al 7-lea minut de prelungire, după ce Concordia a condus în Valea Domanului din minutul 72 până în minutul 90+1 cu 2-1, Reșița fiind cea care a marcat prima în meciul din etapa a 7-a a Ligii 2.

Golul de 1-1 al Concordiei, din minutul 38, a fost o ”bijuterie” marca Romario Moise. Dar o ”bijuterie” pe care fostul mijlocaș al arădenilor de la UTA a repetat-o în urmă cu aproape patru ani tot pe arena ”Mircea Chivu” de la aproximativ aceeași distanță și la aceeași poartă.

Sâmbătă, ca și pe 27 octombrie 2019, Moise a înscris dintr-o spectaculoasă ”foarfecă”, însă nu s-a putut bucura până la final, căci acum echipa sa nu s-a ales cu nimic.

În schimb, în turul ediției 2019-2020 a Ligii 2, fotbalistul crescut de Astra aducea in extremis victoria (3-2) pentru UTA lui Laszlo Balint, în minutul 90+1, după ce mai punctase o dată în prima repriză, din lovitură liberă de la 25 de metri, pentru ca cealaltă reușită a arădenilor să fie chiar opera lui… Ciprian Rus.

Romario Moise și Ciprian Rus, foști colegi la UTA, la primul gol pentru Concordia, respectiv CSM Reșița

Romario Moise (28 de ani) a jucat sâmbătă în al doilea meci pentru Concordia, club la care a ajuns de puțin timp, și pentru prima dată ca titular și a înscris primul său gol pentru ilfoveni.

Ciprian Rus (32 de ani) a ajuns la CSM Reșița în vară și în primele șapte etape a fost folosit de șase ori, doar de două ori ca titular. Contra Concordiei a intrat în debutul părții secunde și a marcat primul său gol la această echipă, însă după aceea a văzut și cartonașul roșu, primul după bucuria de la reușită și al doilea după ce a înscris deși arbitrul fluierase că a fost în offside.