România U21 a terminat cantonamentul din Spania cu eșec în fața Mexicului U21. Valentin Țicu și Victor Dican au fost integraliști. Petrolistul a centrat la gol

Răzvan STÎNGĂ 10 Oct. 2021, 15:39 Liga 2

Naționala sub 21 de ani a României a încheiat cantonamentul din Spania cu un eșec. Tricolorii lui Florin Bratu au cedat cu 1-3 în amicalul cu Mexic U21, după ce în prima partidă s-au impus cu scorul de 1-0 împotriva Suediei U20.

România U21 a fost condusă cu 0-3 la pauză de Mexic U21

România U21 a fost condusă chiar cu 0-3, mexicanii marcând de două ori în prima repriză, iar una din reușite venind în partea a doua. Scorul la pauză a fost stabilit în urma golurilor lui Jordan Carrillo, minutul 29, și Ramon Juarez, minutul 41.

După pauză, la scurt timp de la reluare, Mexic U21 a mai punctat prin Luca Martinez, de la 11 metri, în minutul 47.

Pe final, România U21 a reușit să reducă din diferență, dar reușita a picat ca urmare a unui autogol al mexicanilor. Petrolistul Valentin Țicu a pătruns pe stânga, a centrat puternic în fața porții, iar Ramon Juarez și-a introdus mingea în propria poartă, în minutul 81.

Victor Dican și Valentin Țicu au fost integraliști. Țicu a centrat la autogol

Pe parcursul meciului, au fost câteva momente de tensiune, în care jucătorii celor două echipe s-au îmbrăncit serios. Pentru România U21, cei doi fotbaliști din Liga 2 convocați de Florin Bratu, Victor Dican, de la Universitatea Cluj, și Valentin Țicu, de la Petrolul, au fost pe teren pe toată durata confruntării.

Mexic U21  D. Ochoa – J. Rivas (Lara 46’), Guzman, R. Juarez (cpt.), Sepulveda (J. Rodriguez 46’) – Games (Ayon 72’) – Galdames (Medina 62’), A. Garcia (A. Zapata 46’), Carilo (Munoz 62’), O. Herrera (Arce 80’) – L. Martinez (S. Rodriguez 72’).
Selecționer: Raul Chabrand.

România U21: M. Popa (Ducan 76’) – Al. Țîrlea, Screciu (cpt.), Dican, Țicu – Dr. Albu (Isac 76’), D. Toma (Sefer 76’) – Miculescu (M. Șerban 64’), Pitu (Cîmpanu 64’), Petrila (M. Corbu 64’) – Markovic (I. Stoica 46’).
Selecționer: Florin Bratu.

România U21, calificată la EURO 2023

România U21 nu va juca vreo partidă oficială până la Campionatul European din 2023. România și Georgia organizează turneul final și cele două nu mai trec prin emoțiile calificărilor, urmând să fie prezente în urnele pentru stabilirea grupelor de la EURO.