România U18 a terminat pe locul 3 Turneul celor 4 Națiuni. În ultima zi a competiției, tricolorii au învins Turcia U18

Andrei PASCU 12 Oct. 2021, 20:30 Liga 2

România U18 a terminat pe locul 3 Turneul celor 4 Națiuni, desfășurat în țara noastră, la Centrul Național de Fotbal Buftea și Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia. La competiție au participat alte trei naționale, Spania U18, Portugalia U18 și Turcia U18.

Nouă jucători din Liga 2 și Liga 3, convocați pentru Turneul celor 4 Națiuni

Tricolorii pregătiți de Daniel Oprescu au înregistrat două eșecuri și o victorie, iar din lot au făcut parte și nouă fotbaliști din Liga 2 și Liga 3: fundașii Alexandru Șuteu (Unirea Constanța), Robert Sălceanu (Dunărea Călărași), Ionuț Pop (CS Gloria Lunca-Teuz Cermei) și Radu Cireșoiu (Unirea Constanța) și mijlocașii Septimiu Kolbasz (Universitatea Cluj), Alin Boțogan (Petrolul), Narcis Lăcătuș (Unirea Constanța), Gabriel Plumbuitu (Metaloglobus) și Ionuț Pelivan (Politehnica Iași).

În prima zi a turneului, pe 8 octombrie, România U18 a întâlnit Portugalia U18, în fața căreia a cedat la limită, cu scorul de 1-2. Tricolorii au marcat prin Alexandru Musi, în timp ce pentru iberici au punctat Miguel Fale, minutul 39, și Enzo Tayamoutou, minutul 67.

• Primul 11 al României U18, cu Portugalia U18: Dincă – Sălceanu, Niculescu, Grigore-Huides, Maftei –Boțogan, Vulturar (C) – Bordușan, Musi, Bujor – Burnete.

Un eșec mai categoric a fost înregistrat de România U18 în partida cu Spania U18, scor 1-3. Denis Bujor a înscris golul de onoare al tricolorilor, în minutul 81, când scorul era deja 2-0 pentru spanioli. Oaspeții au înscris de două ori în prima parte, prin Bravo, minutul 31,  și Vazquez, minutul 49, iar apoi a marcat și Landabaso, în minutul 90+1.

• Primul 11 al României U18, cu Spania U18: Mărgărit (C) – Cireșoiu, Duțu, Pop, Șuteu – Lăcătuș, Martinovic – Plumbuitu, Ohaci, Pelivan – Gânțe.

România U18 a învins Turcia U18 cu 1-0

În etapa a 3-a a turneului, România U18 a obținut prima și singura victorie a competiției. A învins Turcia U18 cu 1-0, golul venind pe final, în minutul 84, când Antonio Bordușanu a transformat o lovitură de la 11 metri.

• Primul 11 al României, în partida cu Turcia U18: Dincă – Maftei, Duțu, Huides, Sălceanu – Vulturar (C), Boțăgan – Musi, Bujor, Bordușanu – Burnete.

portari: Valentin Mărgărit (FC Rapid 1923), David Dincă (Farul Constanța);

fundași: Alexandru Șuteu (Unirea Constanța), David Maftei (Farul Constanța), Robert Sălceanu (Dunărea Călărași), Ionuț Pop (C.S. Gloria Lunca-Teuz Cermei), Gabriel Niculescu (Stuttgart/Germania), Adrian Grigore (Elche CF/Spania), Ștefan Duțu (Farul Constanța), Radu Cireșoiu (Unirea Constanța);

mijlocași: Cătălin Vulturar (Lecce/Italia), Vlasti Martinovic (Farul Constanța), Septimiu Kolbasz (Universitatea Cluj), Alin Boțogan (ACS Petrolul 52), Narcis Lăcătuș (Unirea Constanța), Denis Bujor (Farul Constanța), Alexandru Muși (FCSB), Gabriel Plumbuitu (Metaloglobus), Antonio Bordușanu (Dinamo), Ionuț Pelivan (Politehnica Iași);

atacanți: Rareș Burnete (Lecce/Italia), Patrick Gante (AS Roma).