Programul etapei a doua a play-out-ului Ligii 2. Un singur meci e desprins de restul, acesta urmând a fi și televizat

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Mar. 2022, 15:29 Liga 2
Programul etapei a doua a play-out-ului Ligii 2. Un singur meci e desprins de restul, acesta urmând a fi și televizat

Și echipele din play-out-ul Ligii 2 stau la finalul acestei săptămâni, pe perioada meciurilor naționalelor, nu numai cele din play-off, să spunem că mai valoroase, ținând cont de clasarea lor la finalul acestui sezon regular. Spre deosebire de cluburile din grupa de promovare, cele din play-out nu vor avea însă și o etapă intermediară, deci vor avea un program normal.

În play-off vor fi două etape intermediare, una în tur și alta în retur, fiindcă aceste șase echipe vor juca în total câte zece meciuri în acest turneu, în timp ce formațiile din play-out au mai puține jocuri, șase de fiecare, în cele șapte etape.

FC Brașov – FC Buzău, primul meci din play-out care va fi televizat în acest sezon

În etapa a 2-a a play-out-ului, un singur meci din cele șase este programat să se desfășoare în altă zi.

Dacă partidele de la Miercurea Ciuc, Călărași, Iași, Giurgiu și Târgu Jiu sunt programate pentru ziua de sâmbătă, 2 aprilie, de la ora 11:00, jocul dintre FC Brașov și FC Buzău va avea loc duminică, 3 aprilie, de la ora 11:00. Va fi și televizat, acesta fiind motivul principal al mutării sale de către deținătorii de drepturi tv din Liga 2.

Jocul de la Brașov va fi primul televizat din această ediție a play-out-ului.

În această a doua etapă vor sta Metaloglobus, în Grupa A, respectiv Unirea Dej, în Grupa B.

  • Ca de obicei, toate meciurile din Liga 2 vor fi transmise în format LIVE-TEXT de Liga2.ro, singurul site care se ocupă exclusiv cu promovarea fotbalului din liga secundă.

CLASAMENTELE Ligii 2 și ale golgheterilor

Program etapa 2 play-out Liga 2, Grupa A:

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 11:00
FK Miercurea Ciuc – Politehnica Timișoara
Dunărea Călăraşi – CS Comunal Şelimbăr
Politehnica Iaşi – Dacia Unirea Brăila
Metaloglobus Bucureşti stă.

Program etapa 2 play-out Liga 2, Grupa B:

sâmbătă, 2 aprilie 2022, ora 11:00
Astra – Ripensia Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Constanţa
Unirea Dej
stă.
duminică, 3 aprilie 2022, ora 11:00
FC Braşov – FC Buzău – DigiSport, TelekomSport și LookSport

Clasamentul Grupa A play-out Liga 2:

1. FK Miercurea Ciuc 0 0 0 0 0-0 33 puncte
2. Metaloglobus Bucureşti 1 1 0 0 4-1 31
3. Politehnica Iaşi 1 0 1 0 0-0 26
4. Politehnica Timișoara 1 1 0 0 3-0 24
5. CS Comunal Şelimbăr 1 0 1 0 0-0 24
6. Dunărea Călăraşi 1 0 0 1 0-3 7
7. Dacia Unirea Brăila 1 0 0 1 1-4 2

Clasamentul Grupa B play-out Liga 2:

1. FC Buzău 1 1 0 0 6-2 35 puncte
2. Unirea Dej 1 1 0 0 2-1 31
3. Ripensia Timișoara 1 0 0 1 2-3 25
4. Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1 0 0 1 2-6 24
5. FC Braşov 1 1 0 0 3-2 17
6. Unirea Constanţa 1 0 0 1 1-2 11
7. Astra 0 0 0 0 0-0 -1

* clasatele pe locurile 6 și 7 vor retrograda în Liga 3, iar clasatele pe poziția a 5-a vor disputa între ele un baraj de menținere în Liga 2 în dublă manșă.
** Dacia Unirea Brăila și Dunărea Călărași sunt deja retrogradate matematic în Liga 3.

CLASAMENTELE Ligii 2 și ale golgheterilor

Foto: FC Brașov

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Mar. 2022, 15:29 Liga 2
Pe aceeași temă