Sportul Studențesc a învins echipa lui Rică Neaga

Florin ALBOIU 31 Jan. 2009, 23:52 Pregătiri, amicale
Sportul Studențesc** a învins echipa lui Rică Neaga

Sportul Studențesc a obținut sâmbătă prima victorie în cantonamentul din Turcia, în cea de-a doua partidă din cele șapte pe care le va disputa în Antalya. După ce joi a cedat la limită, scor 1-0, în fața georgienilor de la WIT, formația antrenată de Adrian Falub a învins cu 3-2 echipa lui Adrian Neaga, Neftci Baku. Scorul a fost deschis de azeri în minutul 10, dar studenții au trecut în avantaj prin dubla realizată de Curelea în minutele 25 și 30, tabela rămânând apoi nemodificată până la pauză. Egalarea s-a produs în minutul 70, pentru ca pe final, în minutul 85, juniorul Truță (foto, nr.8)) să stabilească rezultatul final.

De remarcat că ex-stelistul Neaga nu a evoluat niciun minut, acesta executând pe tot parcursul meciului un program de alergări ușoare.

Cum au marcat studenții:

min.25 Rusu centrează de pe partea stângă, iar Curelea, singur cu portarul la 5 metri, îndeplinește o simplă formalitate

min.30 Curelea, plecat pe contraatac, driblează fundașul central și trimite cu latul la colțul lung

min.85 Petroianu șutează puternic, portarul azer respinge in față până la Truță, iar tânărul jucător al Sportului împinge cu capul mingea în plasă

Sportul Studențesc (prima repriză): Popescu – Beța, Patrichi, Lung, Rusu – Costin Gheorghe, Ghinga, Nicola, Ferfelea – Postolache, Curelea

Sportul Studențesc (repriza secundă): Samoilă – Ciupe, Patrichi, Petroianu, Poppa – Postolache, Lungu, Bălan, Cazan – Truță, Dobre