Satelitul Pandurilor, sparring partner pentru echipa mare

Mihai Andries 15 Feb. 2015, 12:53 Pregătiri, amicale
Satelitul Pandurilor,** sparring partner pentru echipa mare

Arena din Rovinari a fost ieri gazda unui inedit amical între cele două echipe ale clubului Pandurii Târgu Jiu. Începută în jurul orei 11:45, întâlnirea a avut parte de un element de culoare, pentru că polonezul Gliwa și brazilianul Eric au început meciul în echipa de start a satelitului, cu mențiunea că sud-americanul a revenit după pauză în echipa lui Edi Iordănescu. Gruparea de Liga 1 s-a impus cu categoricul scor de 5-0, după ce la pauză a fost 2-0 prin dubla lui Nistor (10, 45). În ultimele 18 minute ale partidei, elevii lui Iordănescu au mai punctat de trei ori, prin Brata (72), Shalaj (80) și Eric (88).

VEZI O GALERIE FOTO DE LA AMICALUL PANDURII – PANDURII II 5-0

Cu prilejul amicalului de ieri, sub culorile echipei mari a debutat și Andrei Cordoș (foto), fostul jucător al lui Dinamo. Fundașul de 26 de ani a intrat la pauză în locul fostului jucător al Fortunei, Bogdan Șandru și a făcut cuplu în centrul apărării timp de 30 de minute cu o altă nouă achiziție a iernii, Nikola Vasiljevic,  iar în ultimele 15 minute cu tânărul Răzvan Horj.

PANDURII – PANDURII II 5-0 (2-0) D. Nistor 10, 45, Brata 72, Shalaj (80), Eric (88)

Pandurii: R. Stanca (Mingote 46) – Ungurușan (Pleașcă 65), B. Șandru (Cordoș 46), Vasiljevic (Horj 75), Momcilovic (C. Grecu 67) – Buleică (Shamsin 70), D. Nistor, Mrzljak, Nicoară (Shalaj 46) – Matulevicius (Brata 65), Smrekar (Eric 46). Antrenor Edi Iordănescu
Pandurii II: Gliwa – Celea, Pițian, Horj, Ionut Constantin – R. Trifu, Cr. Stegaru, Bîrlan, Pîrcalabu, Eric – Cocină. Au mai jucat Hemidi, Dodoi, Alin Predescu, L. Tudor, Brânzan, I. Vasile. Antrenor Adrian Bogoi