Planurile de la AFC Câmpulung Muscel depind de primele două etape din play-out! Președintele Costin Ghiță, despre evitarea retrogradării și ce a contribuit mai mult la situația actuală a echipei

Marius ANGHEL 25 Mar. 2025, 12:08 Liga 2
Planurile de la AFC Câmpulung Muscel depind de primele două etape din play-out! Președintele Costin Ghiță, despre evitarea retrogradării și ce a contribuit mai mult la situația actuală a echipei

AFC Câmpulung Muscel este ultima clasată în Liga 2 la finalul sezonului regular, dar și prima la un alt capitol. Trupa argeșeană și-a schimbat de cele mai multe ori antrenorul în această ediție de campionat.

A făcut-o din nou cu ocazia finalului primei părți a sezonului și va aborda play-out-ul cu Alecsandru Popovici șef al staffului tehnic, dar are și un plan îndelungat alături de acesta, chiar dacă nu se va reuși evitarea retrogradării, lucru care ține de un miracol în acest moment.

La conferința de prezentare a noului antrenor a participat președintele Costin Ghiță, care a răspuns și la două întrebări în afară de intoducerea pe care i-a făcut-o lui Popovici.

Costin Ghiță, despre salvarea de la retrogradare a Muscelului: ”Sperăm până în ultima clipă!”

Sorin Colceag s-a despărțit de AFC Câmpulung Muscel după șapte meciuri în care a condus-o, iar în locul său a fost adus Alecsandru Popovici, o mai veche cunoștință a clubului argeșean.

Anterior, în acest sezon de Liga 2, în care a promovat în premieră în vara trecută, echipa a mai fost condusă de pe bancă de Costin Lazăr, interimarul Vasile Slăninoiu, Marius Bratu și din nou Slăninoiu.

”După cum știți, în urma meciului cu cei de la CSA Steaua (n.r. – scor 0-1, acasă), am ales să ne despărţim de domnul Colceag şi să numim un nou antrenor, pe domnul Popovici, cu care, sperăm noi, să ne atingem obiectivul, acela de a ne salva de la retrogradare. Încercăm, la momentul de faţă mai sunt şanse matematice şi noi vrem să sperăm până în ultima clipă”, a spus Costin Ghiță, cel care sâmbătă, 22 martie, a împlinit vârsta de 27 de ani!

AFC Câmpulung Muscel speră să repete realizarea din primul său sezon din Liga 3, dar, dacă nu va reuși, își propune revenirea imediată în Liga 2

AFC Câmpulung Muscel are doar 7 puncte acumulate în sezonul regular, fiind pe ultimul loc, iar play-out-ul îl începe cu 11 puncte mai puțin față de primele două formații de deasupra sa, ocupate de CSC Șelimbăr și Chindia Târgoviște. Pe una dintre acestea trebuie să o tragă sub ea în clasament pentru a ajunge cel puțin în barajul de evitare a retrogradării, iar la dispoziție are un total de 18 puncte pentru a face acest lucru.

Primele două meciuri din play-out sunt cele mai importante, potrivit argeșenilor, pentru a mai spera sau nu la evitarea retrogradării. În prima etapă joacă în deplasare la CS Afumați, sâmbătă, 29 martie, de la ora 11:00, iar în a doua are meci acasă cu CSM Slatina, în data de 5 aprilie, tot de la ora 11:00.

Ca un factor mobilizator pentru echipa din Câmpulung Muscel în îndeplinirea obiectivului este experiența avută la prima participare în Liga 3, în sezonul 2022-2023. Atunci a evitat retrogradarea din punct de vedere sportiv în ultima etapă, după ce play-out-ul îl începuse într-o situație asemănătoare cu cea de acum. Muscelul avea 7 puncte și trebuia să treacă peste două echipe, FC Pucioasa și FCSB 2, care aveau 15, respectiv 17 puncte, lucru care s-a și întâmplat.

Costin Ghiță a spus că indiferent dacă echipa va retrograda, obiectivul acesteia în sezonul următor va fi revenirea în Liga 2.

”În momentul de față ne gândim doar la primele două etape, să le luăm pas cu pas și să ne jucăm șansa. Cât timp mai există șanse ca noi să ne salvăm matematic o să mergem în continuare. În momentul în care, matematic, nu o să mai avem șanse, o să vedem ce o să facem, cum ne reorganizăm. Dar trebuie să ne gândim că eram tot aici în urmă cu câțiva ani și spuneam atunci că obiectivul echipei este ca în șapte ani să ajungem în Liga 2.

După cum vedeți, doi ani mai târziu suntem cu același antrenor, suntem aceeași oameni în încăperea aceasta și ne-am întâlnit la Liga 2. Am ars niște etape în ceea ce privește un parcurs sănătos, ca să ajungem la Liga 2. Dar dacă o să fie ca noi să ne întoarcem în Liga 3, obiectivul principal va fi promovarea”, a transmis Costin Ghiță.

Costin Ghiță crede că altfel ar fi fost soarta AFC Câmpulung Muscel dacă banii erau investiți în jucători, nu în stadion

Întrebat ce crede că a contribuit mai mult la situația actuală a echipei, multiplele schimbări din lotul de jucători sau numeroasele schimbări de pe banca tehnică, Costin Ghiță este de părere că s-a ajuns aici din cauza modului în care a fost abordat începutul se sezon. Iar președintele clubului argeșean a adus în discuție aici și faptul că banii care ar fi putut fi investiți în jucători cu experiență la acest nivel competițional au fost direcționați către modernizarea stadionului, pentru omologarea sa pentru meciurile din Liga 2.

”Din punctul meu de vedere, echipa este în momentul de față pe locul acesta în clasament din cauza începutului de campinat. Dacă puteam în vară să avem niște investiții mai bune, să aducem mai mulți jucători, să nu ne bazăm atât de mult pe cei cu care am promovat, să mai aducem patru-cinci jucători cu experiență la nivelul Ligii 2, părerea mea rămâne că nu ne aflat niciodată aici, pe acest loc. Au fost probleme atât cu omologarea stadionului, să vedem dacă vom juca acasă. Gândiți-vă ce a însemnat pentru noi ca aceste investiții să fie suportate doar de o singură persoană. Vedeți foarte bine cum arată stadionul, ce condiții sunt acum la noi, iar toate aceste condiții au fost suportate doar de patronul echipei. Aceasta este principala cauză pentru care Muscelul se află pe acest loc în campionat. Dacă acei bani ar fi fost direcționați pentru aducerea de jucători, noi nu eram niciodată în această situație”, a spus Costin Ghiță.

Foto: AFC Câmpulung Muscel

Marius ANGHEL 25 Mar. 2025, 12:08 Liga 2
Pe aceeași temă