:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2Flia-olguta-vasilescu-adrian-mititelu-craiova-1-1024x576.jpg)
Mihai Kereki, fundaș care s-a despărțit în această vară de Steaua, este prima achiziție a FC Bihor Oradea pentru noul sezon de Liga 2, ediția 2025/26.
Totodată, clubul l-a mai anunțat ca nou-venit și pe Asadbek Beglarkhanov, un fotbalist din Uzbekistan!
Trupa orădeană sună adunarea miercuri, 25 iunie 2025, de la ora 17:00, la stadionul ”Iuliu Bodola”.
Liber de contract după ce s-a despărțit recent de Steaua, unde nu a reușit să se impună, Mihai Kereki s-a întors mai aproape de casă, de Cluj-Napoca, urmând a evolua în noul sezon de Liga 2 la FC Bihor Oradea. Va fi a treia echipă pentru care va evolua în eșalonul secund, după experiențele avute la Unirea Dej și Steaua.
Pentru echipa din Ghencea, fundașul central în vârstă de 28 de ani a evoluat în sezonul recent încheiat în 16 meciuri în campionat și a înscris 1 gol.
Kereki a semnat cu FC Bihor un contract valabil pe un an.
”Avem plăcerea să anunţăm primul transfer al acestei veri. Este vorba despre jucătorul Mihai Kereki, care vine de la Steaua Bucureşti!
Născut la 1 noiembrie 1996 la Cluj Napoca, Mihai Kereki măsoară 1,91 metri şi evoluează pe postul de fundaş central. El este un jucător de picior drept şi a evoluat pentru formaţia bucureşteană pe parcursul sezonului recent încheiat.
O altă poziţie pe care poate fi folosit Mihai este cea de mijlocaş defensiv.
Până să ajungă la CSA Steaua, Mihai Kereki a evoluat la echipa de U19 a celor de la CFR Cluj, după care a trecut pe la Unirea Jucu, CSM Deva, Unirea Dej, CFR Cluj II şi Comuna Recea.
În sezonul trecut al Ligii a II-a, Mihai a strâns 16 jocuri şi a marcat un gol.
Mihai Kereki a semnat pentru o perioadă de doi ani, cu drept de prelungire pentru încă un an cu clubul nostru, unde va purta tricoul cu numărul 5.
F.C. Bihor Oradea îi transmite un călduros bun venit lui Mihai şi mult succes în echipamentul roş-albastru orădean!”, sună comunicatul clubului din Oradea, care și-a luat certificarea pentru noua ediție a Ligii 2 sub numele de ”Asociaţia Club Sportiv Fotbalistic Oradea”.
În plus, FC Bihor a semnat și cu Asadbek Beglarkhanov, un uzbec care a fost în probe în iarnă la Oradea și care, iată, se alătură de acum echipei.
Beglarkhanov are 21 de ani, este mijlocaș central, ultima dată a evoluat pentru echipa U21 a clubului Lokomotiv Tashkent, din țara sa natală, iar cu FC Bihor a semnat un contract atipic, pe un an și jumătate, adică valabil până la jumătatea sezonului 2026/27!
”Al doilea transfer pe care avem plăcerea să îl anunţăm în această vară este jucătorul Asadbek Beglarkhanov, un fotbalist din Uzbekistan, care a fost în probe la clubul nostru şi în iarnă, la începutul acestui an.
Născut la 1 aprilie 2004, la Tașkent, Asadbek Beglarkhonov este un mijlocaş ofensiv, dar poate evolua şi ca mijlocaş central.
Asadbek se anunţă un tânăr de perspectivă şi vine de la Lokomotiv Tașkent, unde a evoluat la formaţia de U21. Înainte a mai jucat pentru Pakhtakor Tashkent, la U18, iar mai apoi la U21.
Asadbek Beglarkhanov a fost şi internaţional U20, disputând în echipamentul reprezentativei ţării sale patru jocuri în decursul anului 2022.
Cu F.C. Bihor Oradea, Asadbek a semnat pentru o perioadă de un an şi jumătate, cu drept de opţiune pentru încă un an.
Clubul nostru îi urează bun venit lui Asadbek Beglarkhanov şi îi transmite mult succes în culorile roş-albastre!”, a transmis FC Bihor.
Kereki și Beglarkhanov sunt primele achiziții ale echipei orădene pentru noua ediție a Ligii 2.
Anterior, în această vară, clubul a anunțat despărțirea de trei jucători: portarul Iulian Anca-Trip, fundașul Francois Yabre și mijlocașul Desley Ubbink, toți semnați în pauza de iarnă.
Sub comanda lui Erik Lincar, FC Bihor începe miercuri, 25 iunie 2025, de la ora 17:00, la stadionul ”Iuliu Bodola”, pregătirea pentru noul sezon, al doilea de la promovarea în Liga 2.
În această vară, FC Bihor se va pregăti inclusiv într-un cantonament de 12 zile în Austria, în perioada 7 – 18 iulie, iar programul său cuprinde și șapte amicale.
UPDATE: Tot marți, 24 iunie, FC Bihor a mai anunțat și cooptarea în lotul primei echipe a lui Lucas Ionuţ Ferche. Tânărul în vârstă de 17 ani a fost prezentat precum achizițiile Kereki și Beglarkhanov.
”Unul dintre tinerii clubului nostru care s-a remarcat din plin în sezonul competiţional 2024-2025, Lucas Ionuţ Ferche a făcut pasul către echipa mare, el fiind legitimat la formaţia de seniori a clubului nostru pentru sezonul următor.
Născut la Oradea, la data de 26 ianuarie 2008, Lucas Ionuţ Ferche a făcut parte sezonul trecut din echipa de juniori U17 a clubului nostru, unde s-a remarcat din plin, fiind unul dintre liderii formaţiei pregătită de Adrian Sorin Todea, echipă care a câştigat seria Campionatului Naţional din care a făcut parte, dar care a avut şi un parcurs foarte frumos în cadrul Cupei României, unde a ajuns până în finală, după jocuri care ne-au făcut să fim mândri de tinerii noştri fotbalişti.
Şi în finala cu FC Player București, Lucas şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, înscriind unul din cele două goluri ale formaţiei noastre.
De asemenea, în sezonul recent încheiat, Lucas Ferche a fost utilizat şi la echipa de juniori U19 a FC Bihor.
Din noul sezon însă, Lucas, care este jucător de profil ofensiv, va face parte din lotul echipei de seniori a clubului nostru, unde va purta pe tricou numărul 37.
Cu prilejul prezentării sale, Lucas ne-a făcut o scurtă descriere despre el: „Am 17 ani și joc fotbal de la vârsta de 7 ani. Mi-am început parcursul la FC Bihor, unde am învățat bazele acestui sport. Ulterior, am evoluat la Zenit Oradea, unde am continuat să mă dezvolt ca jucător, iar apoi m-am întors la FC Bihor unde mi-am petrecut ultimii ani ca junior”.
Clubul nostru îi transmite mult succes lui Lucas Ionuţ Ferche în tricoul echipei mari!”, este anunțul celor de la FC Bihor.
Foto: Valentin Macrea / Sport Pictures