Gabriel Tamaș revine în fotbal după o nouă perioadă de pauză luată pentru a participa într-un show tv. De această dată, însă, fostul internațional român nu se va mai întoarce la Concordia Chiajna, așa cum a făcut-o după prima sa experiență într-un reality show, ci la o altă echipă din Liga 2.
Tamaș s-a înțeles cu șefii de la AFC ASA Târgu Mureș și va ocupa un post de conducere. Însă, mureșenii nu au fost singurii care l-au dorit.
În ultimele săptămâni, Gabi Tamaș a avut discuții și cu Corona Brașov, club a cărui echipă a câștigat Liga 4 Brașov și va juca barajul de promovare în Liga 3.
Fostul fundaș al naționalei s-a întâlniri cu șefii Coronei, Bogdan Oancea și Adrian Szabo, însă, cum discuțiile nu s-au concretizat, s-a săturat să aștepte și a bătut palma cu AFC ASA Târgu Mureș.
”E adevărat că am discutat cu cei de la Corona Brașov. Negocierile nu au avansat și se pare că nu au nevoie de mine”, a declarat Tamaș pentru Liga2.ro.
Tamaș va merge vineri la Târgu Mureș pentru a finaliza discuțiile cu cei de la AFC ASA.
Clubul din Târgu Mureș susține că are un proiect ambițios și țintește promovarea în prima ligă în sezonul următor. Însă, pe de altă parte, are probleme cu Unirea Ungheni, căreia, teoretic și practic, îi cesionase activitatea și locul în Liga 2 în vara anului trecut, dar au ajuns în litigiu la FRF.
Ungheniul acuză formația din Târgu Mureș că nu și-a îndeplinit toate obligațiile în urma cesionării, iar FRF poate să ajungă chiar să anuleze locul în Liga 2 al celor de la AFC ASA. Și certificarea pentru Liga 2 este în pericol, dacă se dovedește că mureșenii au datorii pe care și le-au asumat și nu le-au achitat.
Ajunsă direct din Liga 4 în Liga 2, după ce nici măcat nu reușise să câștige barajul de promovare în Liga 3, AFC ASA Târgu Mureș s-a transformat apoi în urma așa-zisei cesionări a activității a celor de la Unirea Ungheni și a încheiat sezonul regular din Liga 2 pe locul 7, primul sub linia de play-off. În play-out a terminat pe locul 1 în Grupa A.
În ceea ce-l privește pe Gabriel Tamaș, acesta s-a retras în octombrie 2023 din postura de fotbalist, după o experiență avută la Concordia Chiajna. A rămas la trupa ilfoveană și a ocupat funcția de director sportiv, în perioada martie 2024 – decembrie 2025.
Tamaș are un CV important ca fotbalist. A început fotbalul profesionist în 1999, la FC Brașov, echipa orașului său natal, apoi a jucat pentru cluburi din România, Turcia, Rusia, Spania, Franța, Anglia și Israel. Pentru naționala României, Gabi Tamaș a adunat 67 de selecții și a marcat trei goluri.
Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures