Au fost stabilite meciurile din Play-off-ul Cupei României | Steaua are meci cu Chindia, Dinamo ajunge la Târgu Jiu. Șelimbărul a dat peste Petrolul, Afumațiul e gazda Rapidului, iar Concordia întâlnește ”U” Cluj

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 Sep. 2022, 12:17 Actualizat: 16 Sep. 2022, 13:09 Cupa României
Au fost stabilite meciurile din Play-off-ul Cupei României | Steaua are meci cu Chindia, Dinamo ajunge la Târgu Jiu. Șelimbărul a dat peste Petrolul, Afumațiul e gazda Rapidului, iar Concordia întâlnește ”U” Cluj

Federația Română de Fotbal a organizat astăzi, 16 septembrie 2022, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului, tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din faza Play-off-ului Cupei României, ediția 2022-2023.

În urma efectuării tragerii la sorți de către federalii Gabriel Bodescu și Felix Grigore au rezultat următoarele meciuri în Play-off-ul Cupei României, competiție care are un nou format din această vară:

Foresta Suceava – UTA Arad
CSM Reșița – CS Mioveni
Ripensia Timișoara – ”FC U” Craiova
Steaua – Chindia Târgoviște
Concordia Chiajna – Universitatea Cluj
CS Afumați – Rapid
FC Brașov – FC Hermannstadt
CS Comunal Șelimbăr – Petrolul Ploiești
CS Ocna Mureș – CSM Slatina
CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași
CSM Alexandria – FK Miercurea Ciuc
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo
Jiul Petroșani – SC Oțelul Galați
Gloria Bistrița Năsăud – Unirea Slobozia
Șoimii Lipova – Gloria Buzău
Axiopolis Cernavodă – Minaur Baia Mare

VIDEO | Tragerea la sorți a meciurilor din Play-off-ul Cupei României: 


Printre cele 24 de echipe calificate din Turul 3 al Cupei României este și o câștigătoare a Fazei Regionale

Turul 3 al competiției s-a încheiat ieri, joi, iar echipele calificate sunt: Șoimii Lipova, Ripensia Timișoara, CSC Dumbrăvița, CSM Slatina, CSM Alexandria, Jiul Petroșani, Concordia Chiajna, CSM Reșița, Steaua, Dinamo, Minaur Baia Mare, Gloria Bistrița Năsăud, CS Ocna Mureș, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Unirea Slobozia, CS Afumați, Gloria Buzău, SC Oțelul Galați, CS Comunal Șelimbăr, FC Brașov, Politehnica Iași, Foresta Suceava, Axiopolis Cernavodă și FK Miercurea Ciuc.

Dintre acestea, 15 sunt din Liga 2, 8 sunt din Liga 3, iar una este din Liga 4.

Printre cele 24 de echipe calificate din Turul 3 se află și una dintre cele șapte câștigătoare ale Fazei Regionale. Este vorba despre Axiopolis Cernavodă, formație care activează în Liga a 4-a Constanța și este antrenată de Petre Grigoraș.

Acestora li se alătură în Play-off opt care joacă acum în prima ligă, adică Rapid, ”FC U” Craiova, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, Petrolul Ploiești, FC Hermannstadt și ”U” Cluj. Cele opt echipe din primul eşalon sunt cele patru clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat, alături cele două nou-promovate direct din Liga 2 și cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1.

Restul echipelor din prima ligă intră din următorul tur al Cupei României, cel al grupelor.

În Play-off vor participa un total de 32 de echipe, 24 calificate din Turul 3 și 8 din SuperLigă. Meciurile sunt stabilite să se joace în jurul date de 28 septembrie.

Echipele care participă în Play-off-ul Cupei României, repartizate în două urne

Jocurile din cadrul Play-off-ului Cupei României se stabilesc prin tragere la sorți, echipele participante fiind repartizate în două urne, după cum urmează:

URNA A: echipele din Liga 1

Rapid, ”FC U” Craiova, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, Petrolul Ploiești, FC Hermannstadt, Universitatea Cluj.

URNA B: celelalte echipe care s-au calificat în faza Play-off-ului

Șoimii Lipova, Ripensia Timișoara, CSC Dumbrăvița, CSM Slatina, CSM Alexandria, Jiul Petroșani, Concordia Chiajna, CSM Reșița, Steaua, Dinamo, Minaur Baia Mare, Gloria Bistrița Năsăud, CS Ocna Mureș, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Unirea Slobozia, CS Afumați, Gloria Buzău, SC Oțelul Galați, CS Comunal Șelimbăr, FC Brașov, Politehnica Iași, Foresta Suceava, Axiopolis Cernavodă, FK Miercurea Ciuc

Se grupează echipele din urna A cu echipe din urna B (8 jocuri) şi, în continuare, cele 16 echipe rămase în urna B se grupează între ele (8 jocuri).

  • În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condițiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.
  • În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 16 Sep. 2022, 12:17 Actualizat: 16 Sep. 2022, 13:09 Cupa României
Pe aceeași temă