FOTO și VIDEO | Petrolul a remizat cu Astra pe ”Ilie Oană”. ”Lupii” au avut două transversale, dar și doi absenți din cauze medicale

Marius ANGHEL 11 Jun. 2020, 16:26 Liga 2

În a doua zi de la reluarea antrenamentelor colective de către Petrolul, echipa ploieșteană a susținut pe teren propriu, pe ”Ilie Oană”, un prim meci amical de după această pandemie de COVID-19. Adversarul ”lupilor” a fost fosta rivală locală Astra, mutată cu meciurile oficiale la Giurgiu, împotriva căreia a terminat la egalitate, scor 0-0. Trupa din play-off-ul Ligii 1, care l-a avut pe teren și pe fostul petrolist Constantin Budescu, remizase la finalul săptămânii trecute și cu Rapid, 2-2 la Giurgiu.

Fază de joc din meciul amical dintre Petrolul și Astra, disputat fără spectatori pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiesti, joi, 11 iunie 2020. Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

Deac și Blănaru au lovit transversala pentru Petrolul

Amicalul desfășurat pe ”Ilie Oană”, în condițiile organizatorice stricte impuse de către protocoalele medicale în vigoare, n-a lăsat să se vadă, vreun moment, diferența de eșalon dintre cele două combatante, a scris Petrolul pe site-ul oficial. Nu s-a marcat, dar șanse de gol au fost destule de fiecare parte, mai multe și mai clare, parcă, trecute în contul petroliștilor, cei care, de altfel, au trimis, în două rânduri, balonul în transversala porții adverse, notează sursa citată.

Seria ocaziilor a fost deschisă de către Hamza Younes (8), cel care a șutat, din marginea suprafeței de pedeapsă, puțin peste poartă, după o fază la care au mai contribuit Mihai Nițescu și Armando Vajushi. Astra a replicat prin Fatai (14), cu o lovitură de cap ce a ocolit butul din stânga, și prin Takayuki Seto (21), mijlocașul japonez, rămas singur în careu după o pasă a lui Budescu, fiind împiedicat să înscrie de parada excelentă a lui Raul Avram. Apoi, Răuță (33) a trimis cu capul, după un corner de pe stânga, dar Lazăr s-a întins și a salvat in-extremis, iar Deac (37) a luat la țintă transversala porții vizitatorilor, cu un șut expediat de la 10 metri, lateral stânga!

Daniel Graovac și Hamza Younes, în duel pentru minge în amicalul dintre Petrolul și Astra, disputat fără spectatori pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiesti, joi, 11 iunie 2020. Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

După pauză, Balaure (58) a reluat, cu capul, din fața porții lui Lungu, puțin alături, iar Roige (61) și Robert Enache (62) i-au dat emoții mari fostului petrolist, dar și utist Bolboașă, cu două șuturi ce au ocolit de puțin buturile adverse. A doua bară a „galben-albaștrilor” s-a consemnat în minutul 72, atunci când Blănaru a trimis puternic, de la 22 de metri, în transversală!

Ștefan Blănaru a trimis mingea în transversală în amicalul dintre Petrolul și Astra, disputat fără spectatori pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiesti, joi, 11 iunie 2020. Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

Bratu și Arnăutu menajați, Apostolachi încă mai are de recuperat la capitolul pregătire

În acest amical, antrenorul Petrolului, Costel Enache, nu i-a folosit pe Mario Bratu și Sergiu Arnăutu, ambii acuzând probleme medicale, dar nici pe portarul Cristian Apostolachi, care a început pregătirea mai târziu decât coechipierii săi, fiindcă a trebuit să stea în carantină după ce s-a întors din Moldova.

Pentru teste cu Astra, Enache a folosit câte o formulă de echipă în fiecare repriză.

De partea cealaltă, Denis Alibec, Mihai Răduț și Constantin Dima au fost menajați și nu au jucat pentru Astra în acest amical.

Fotbaliștii de rezervă ai Petrolului au luat loc în tribună, la distanță unul de altul, conform protocolului medical emis de autorități. Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

Petrolul, prima repriză: R. Avram – Bărboianu, Andr. Răuță, Manolache, Olaru – Meza Colli – Gab. Deac, Ekollo, Nițescu, Vajushi – Younes
Petrolul, a doua repriză: C. Lungu – Bărboianu (Olaru 70, Meza Colli 85), Sîrghi, Ad. Nicolae, Țicu (Manolache 75) – Pierce – Saim Tudor, R. Enache, Marinescu, Roige – Blănaru
Antrenor: Constantin Enache

Astra: Lazar – Bruno, Gab. Tamaș, Graovac, Radunovic – Seto, Crepulja – Baicu, Budescu, Val. Gheorghe – Fatai
După pauză au jucat: Bolboașă (Silveanu 80) – Graur, Avram, Dandea, Trusescu (Pahonțu) – Simion, Șerban – D. Gheorghe, Ioniță, Balaure – Stahl
Antrenor: Bogdan Andone