”Fortăreața” de la Slobozia se cucerește greu, iar Unirea a făcut încă un rezultat important în play-off, cu Steaua. Plusurile evidențiate de Adrian Mihalcea și promisiunea pentru etapa următoare

Andrei PASCU, Petronel TUDOR 10 Apr. 2022, 17:33 Liga 2

Unirea Slobozia a terminat o săptămână grea, așa cum a numit-o Adrian Mihalcea, cu trei meciuri, cu două puncte. Duminică, pe teren propriu, a remizat, scor 0-0, cu Steaua, într-o partidă în care pornea, în mod clar, cu șansa a doua.

”Fortăreața” de la Slobozia nu a cedat nici în fața ”militarilor” și a rămas cu două eșecuri acasă în acest sezon.

Adrian Mihalcea, după Unirea Slobozia – Steaua 0-0: ”Plus pentru atitudinea băieților și pentru că am încheiat o săptămână teribilă”

Unirea Slobozia a făcut, și cu Steaua, un meci defensiv solid, puține fiind momentele când adversarii au ajuns cu adevărat periculos în dreptul porții lui Ionuț Poiană. Dacă în prima repriză formația lui Daniel Oprița a avut două-trei acțiuni periculoase, după pauză Adrian Mihalcea a reușit să închidă și mai bine spațiile.

Tocmai din acest motiv a și fost mulțumit ”principalul” gazdelor în urma egalului cu Steaua, iar în urma ultimelor trei meciuri a rămas cu o părere de rău după cel din runda trecută, pierdut în prelungiri în fața Concordiei Chiajna.

Un 0-0 cu un plus pentru atitudinea băieților și pentru că am încheiat o săptămână teribilă, cu trei meciuri grele, dar cu implicare. Păcat de minutul 90+5 de la Chiajna, pentru că ar fi fost o săptămână ok, dar băieții s-au implicat. Cu Steaua, băieții au fost implicați, dar am și suferit în unele momente. Sunt mulțumit per total.

E un teren greu la Slobozia, unde reușim să avem un joc destul de consistent, iar lucrul acesta se vede. Am pierdut puține meciuri în toată campania asta și lucrul acesta mă bucură. Trebuie să avem aceeași determinare și în deplasare, poate să avem aceeași determinare până la final, dar și noroc. Eu sunt convins că va veni și golul acela din minutul 90 plus și pentru noi”, a spus Adrian Mihalcea pentru Liga2.ro, după egalul dintre Unirea Slobozia și Steaua.

• Echipa utilizată de Mihalcea în partida cu Steaua: Poiană – Ibrian, I. Dinu, Perju, C-tin. Toma (cpt.) – Coadă, Cruceru (Trașcu 85′) – Bolohan, Afalna (Seb. Ivan 60′), Mustacă (Rob. Silaghi 73′) – Gulceac;
    Rezerve neutilizate: Ciupercă – D. Mihai, Mih. Lemnaru, Dorobanțu, Gab. Lazăr, Gherghiceanu;

Adrian Mihalcea vrea marea surpriză: victorie cu Petrolul!

Formația din Slobozia are următorul meci cu Petrolul, pe teren advers, iar Mihalcea își dorește o surpriză. Poate să vină acel gol din prelungiri despre care a vorbit, iar jucătorii săi să producă un mare șoc în fața liderului play-off-ului Ligii 2.

Poate vom marca în meciul cu Petrolul. Mă bucur că avem o săptămână de lucru și nu trebuie să jucăm din nou din trei în trei zile, pentru că ritmul este destul de intens și e un nivel destul de bun”, a completat Adrian Mihalcea.

Unirea Slobozia, ultima în play-off-ul Ligii 2, la cinci puncte de locul 5

Unirea Slobozia rămâne pe ultimul loc în play-off-ul Ligii 2, pe 6, cu 35 de puncte, la cinci puncte de echipa de deasupra, Concordia Chiajna. Steaua e pe locul 4, cu 42 de puncte.

0-2 cu FC Hermannstadt, 2-2 cu ”U” Cluj, 0-1 cu Concordia Chiajna au fost rezultatele Unirii Slobozia în play-off, înaintea meciului cu Steaua. Duelul cu Petrolul, de pe ”Ilie Oană”, va avea loc duminică, 17 aprilie, de la ora 12:30.