FK Csikszereda U19 a părăsit UEFA Youth League. Campioana României, eșec categoric în returul cu Angers U19

Andrei PASCU 21 Oct. 2021, 11:39 Liga 2

FK Csikszereda U19 a pierdut și partida secundă din turul 1 al UEFA Youth League, cu Angers U19. Dacă la Miercurea Ciuc a fost 2-0 pentru francezi, miercuri, în returul din ”Țara Hexagonului”, reprezentanta României a cedat cu 0-3. Astfel, FK Csikszereda U19 a părăsit competiția după 0-5 la general.

FK Csikszereda U19, înfrângere categorică în returul cu Angers U19

Partida a avut loc pe stadionul principal al clubului francez, iar la meci a fost prezent un număr destul de important de suporteri, în jur de 4.000. Prima repriză nu a fost una deloc rea pentru FK Csikszereda U19, fie doar și pentru faptul că la pauză scorul a fost egal, 0-0.

E adevărat că Angers U19 a trecut în câteva rânduri pe lângă gol, iar cel mai periculos jucător a fost Mohamed-Ali Cho, care l-a pus la încercări dificile pe portarul ciucanilor, Hunor Albert. După pauză, francezii au intensificat atacurile, chiar dacă și un rezultat de 0-0 îi ducea în etapa următoare, și au marcat de trei ori. În primă fază, scorul a fost deschis de mijlocașul Walim Lgharbi, în minutul 57.

FK Csikszereda U19 a încasat toate golurile în partea secundă

Apoi, încrederea căpătată de Angers U19 s-a transformat într-o nouă șansă importantă terminată cu gol patru minute mai târziu. Atacantul Guede Nadje a făcut 2-0, pentru ca tot el să închidă tabela spre finalul partidei, în minutul 83.

Calificarea în turul 2 al UEFA Youth League programează pentru Angers U19 o dublă cu olandezii de la AZ Alkmaar.

Angers U19: Borne – Gaya, Boma, Camara, Breton, Lgharbi (Mbaka 74’), Taibi, Martins (Elkit 74’), Payradeau, Ndeke, Nadje (Tremblay 87’).
Rezerve neutilizate: Pasture.
Antrenor: Abdelaziz Bouhazama.

FK Csikszereda: Albert (Karacsony 72’) – Vereguț, Gergely, Bărăbaș, Bujdoso – Boni, Casiadi – El-Sawy (Szakacs 56’), Sandor, Csala – Biro (Finna 56’).