FC BOTOȘANI – DUNĂ‚REA GIURGIU 2-1 / Gură de oxigen

28 Feb. 2009, 15:07 Liga 2
FC BOTOȘANI - DUNĂ‚REA GIURGIU 2-1 / Gură de oxigen

Într-o partidă care a contat pentru prima etapă din returul Ligii a 2-a, FC Botoșani a învins pe teren propriu ocupanta locului 11, Dunărea Giurgiu cu scorul de 2-1.  Gazdele au început meciul în forță si au reușit să deschidă repede scorul prin Ghiceanu în min 16 printr-un sut frumos de la 20 de metri. Doar 4 min mai târziu, botoșenenii conduși din teren de antrenorul-jucător Ștefan Apostol au izbutit să își majoreze avantajul, autorul golului fiind Pleniceanu. Până la sfârșitul primei reprize, oaspeții s-au aflat la conducerea jocului,iar dominarea lor s-a concretizat în min 31 când au reușit să reducă din handicap prin golul lui Ochia. Repriza a doua a fost săracă în faze de poartă, de notat fiind doar ocaziile lui Simao si Pleniceru pentru gazde, pe când Dunărea a scăpat ocazia egalării în min 73 prin Radu Alexandru. Până la final ar mai fi de remarcat faza controversată din min 85, când giurgiuvenii au reușit să înscrie din 6 metri, însă golul le-a fost anulat datorită unui fault la portar. În urma acestui rezultat FC Botoșani acumulează 17 puncte și urcă pe locul 12, iar Dunărea Giurgiu rămâne pe 11 înregistrând cea de-a patra înfrângere din șapte jocuri în deplasare.