FOTO și VIDEO | S-a declanșat nebunia la Mioveni! Fanii lui Dinamo au intrat pe teren după promovare. Momente spectaculoase în urma returului cu Campionii FC Argeș

Andrei PASCU 03 Jun. 2023, 23:43 Liga 2

A fost descătușare a fanilor lui Dinamo după returul cu Campionii FC Argeș, scor 2-4, care i-a readus pe ”câini” în SuperLiga României! Suporterii veniți la Mioveni nu au mai ținut cont de forțele de ordine, de stewarzi și au pătruns pe teren.

Fanii lui Dinamo au invadat terenul după returul cu Campionii FC Argeș

Sute de fani au intrat pe gazon și i-au luat în brațe pe jucătorii lui Dinamo, imediat după ultimul fluier al confruntării. Atât de fericiți au fost, încât i-au și pupat pe fotbaliști și și-au făcut poze cu ei. Jandarmii au intrat pe teren, dar au lăsat suporterii să celebreze succesul din dubla de baraj cu Campionii FC Argeș alături de favoriți.

Artizanul principal pentru această performanță, antrenorul principal Ovidiu Burcă, a fost purtat pe brațe de anumiți suporteri și de jucători, iar familiile fotbaliștilor lui Dinamo au fost lăsate să intre și ele pe gazon.

Burcă abia a reușit să susțină interviul de la finalul partidei, pentru că fanii și jucătorii i-au scandat numele. Zeci de minute au celebrat împreună suporterii, jucătorii și stafful ”câinilor” pe gazonul de la Mioveni, fredonând cântecele galeriei împreună.

Dinamo, eșec dulce în returul cu Campionii FC Argeș

Dinamo a cedat în returul cu Campionii FC Argeș, scor 2-4, și chiar a avut emoții foarte mari, în special în urma unui start de meci bun pentru piteșteni, în privința promovării în SuperLiga României.

Trupa lui Bogdan Argeș Vintilă a început în forță confruntarea, marcând două goluri într-un minut, când au punctat Costinel Tofan, minutul 14, și Antonio Jakolis, minutul 15.

Se putea face chiar 3-0 pentru gazde, dar s-a intrat la cabine cu 2-1, în urma unui gol marcat pentru Dinamo de Lamine Ghezali, în minutul 40. În partea a doua a marcat repede Campionii FC Argeș, prin Paul Garita, în minutul 47, care apoi a făcut dubla patru minute mai târziu.

Tabela s-a închis în minutul 60, când a punctat Alexandru Darius Pop, și, chiar dacă Dinamo a cedat cu 2-4, datorită scorului din tur, de pe Arena Națională, scor 6-1, a reușit să promoveze în SuperLiga României.